Aký monitor kúpiť?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jancis1
Příspěvky: 470
Registrován: 05 srp 2005, 02:00

Aký monitor kúpiť?

#1 Příspěvek od Jancis1 »

Prosím Vás o radu ohľadom kúpy monitora. Uhlopriečka by mala byť 22 alebo 21.5" a teraz neviem aké je vhodnejšie rozlíšenie panela, lebo niektoré majú 1680*1050 a druhé 1920*1080, pretože som počul že monitor je najlepšie používať v natívnom rozlíšení a neviem či to druhé nie je už veľa na takú uhlopriečku, alebo toto už neplatí a je obraz ostrý aj pri inom rozlíšení? Potom by som rád vedel či kúpiť už s LED podsvietením a aj DVI vstupom, alebo stačí kludne D-SUB. Dík

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od hafca »

Dám ti odpověď na rozlišení. Jakékoliv jiné než nativní je špatně, budeš mít neostrý obraz. Ve hrách a filmech by se to dalo zkousnout, ale na práci je to děs a běs. S tím úzce souvisí druhá věc a to je videokarta. Jde o to, aby ti to nativní rozlišení utáhla. Jestli si rád něco zahraješ a budeš mít slabou kartu máš smůlu. Opět platí to, že na práci ve Wordu je více méně jedno jak výkonná je.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od workhard »

Já ti dám odpověď na vstup. Jednoznačně DVI, D-SUB je havarie i při nativním rozlišení.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Jancis1
Příspěvky: 470
Registrován: 05 srp 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Jancis1 »

Na hranie to nebude, len mi ide o to že doporučené rozlíšenie pri Windows a 22" monitoroch je 1650*1050 a či pri tom vyššom rozlíšení nebudú veľmi malé písmenká.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#5 Příspěvek od czatlantis »

já mám na notebooku 1680x1050 a to je 15,4" a přijde mi to v pohodě. Kdyžtak se písmenka dají zvětšit :-)

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#6 Příspěvek od Honza_dy »

Ohledně rozlišení ti neporadím, osobně bych zatím do LED podsvícení nešel. Klasické trubice jsou osvědčené a levnější.
Šel bych do LG, Fujitsu, NEC - je to jen o penězích. Naopak bych se vyhnul značkám ACER, Benq. Ze vstupů určitě DVI a zauvažuj o HDMI dobudoucna.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#7 Příspěvek od Cust »

Než zvětšovat písmenka ve win, tak ten monitor raději dát do bazáče a koupit nový. Řekl bych, že na "práci" je nejlepší rozlišení okolo těch 96 dpi - vyšší už mi připadá slepačení. To nemusí být pravda, pokud je práce ACAD nebo grafika.

Jancis1: tedy já bych šel do toho nižšího rozlišení (i když i ten ACAD a grafiku dělám - ne jako obživu)

PS: czatlantis: na notebooku mám taky vyšší rozlišení - u monitoru na stolním počítači bych do toho nešel

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#8 Příspěvek od czatlantis »

já bych teda šel rozhodně do toho 1920*1080. Jednak je to full HD, takže s filmama nebude problém a jednak kamoš má nějakej 22" monitor s tímhle rozlišení a je to naprosto v pohodě. Pokud člověk vidí dobře samozřejmě.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Habesan »

1680*1050 a 1920*1080
Jestli jsou oba 16:9, tak to vyšší je rozumnější.

Uživatelský avatar
MaTTo
Příspěvky: 528
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Slovakia

#10 Příspěvek od MaTTo »

No predpokladam ze 22" 1680x1050 bude 16:10 takze na pracu trochu vyhodnejsie a na filmy prip. ten druhy, no ja by som ostal pri mensom rozlisku lebo fullHD na 22" mi ozaj pride dost na takej uhlopriecke
Doing service for those who do .
Notes : ThinkPad T420 + ThinkPad X220 .
We make the tools, you make them do .

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od hafca »

Je zvláštní, jak jsou všichni umanutí na full HD stejně jako u TV. :wink:
Mám ještě jednu radu jestli to budeš kupovat naslepo přes internet. Zajdi si nejdřív někam do kamenného krámu a nech si předvést nějaké 22". Jak 1680x1050 tak to full HD. Stačí třeba desktop Windows, případně nějaký text. Nejlíp kdyby mohly být vedle sebe. Na výrobci až tak moc nezáleží. Když náhodou budou mít ten, co chceš je to lepší, ale podmínkou to není. Uvidíš sám na VLASTNÍ oči, jak to vypadá.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
eva22
Příspěvky: 140
Registrován: 16 črc 2010, 02:00

#12 Příspěvek od eva22 »

Já ti poradím... Proč všichni jak dementi řeší tyhle problémy? Jedno rozlišení je prostě málo a pak budeš mít při jinejch hnusnej obraz. Když tam dáš starej DOS tak je to úplnej hnus na těchdle monitorech...
Já třeba měním rozlišení každou chvíli a 1 prostě nestačí...

TAkže moje rada : Udělej to jako já, kup si v bazaru 21-24 palcovej skleněnej monitor, já mám 21´´ už 3 roky a tenkrát stál 3000 Kč a dneska prý už jsou 24 ´´ asi za 1500 Kč... A má tak nádhernej obraz při všech rozlišeních, že to žádný LCD neumí. A jestlipak najdeš aspoň 1 LCD monitor, kterej umí jako ten můj 2000 x 1500 maximálně, a 1200 x 1600 při 100 hercích?
A navíc věřím tomu, že LCD bude za pár let tak poškrabaný že na to nepude koukat :-D

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od hafca »

To je trochu out, nemyslíš? Proč měníš rozlišení tolikrát denně? Co spotřeba takového krasavce? A co zabrané místo na stole? Těch 100Hz je dobré u CRT, ale u LED je to nesmysl. Tam to funguje trochu jinak a 60Hz je úplně v pohodě. Tady neplatí čím víc herců, tím lepší divadlo. :D CRT má nebo spíš měl svoje opodstatnění u profi grafiků, ale slušný LED to dneska umí taky. A to nemluvím o nastavení konvergece a geometrie, zvlášť na okrajích monitoru. K poškrábání se raděj ani nevyjadřuji. 8O
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
eva22
Příspěvky: 140
Registrován: 16 črc 2010, 02:00

#14 Příspěvek od eva22 »

no tak je to out no a co? když něco kupuju tak chci co nejlepší kvalitu za co nejmíň peněz ne? a to mi jednoznačně vychází u CRT monitoru :-D

Spotřeba je možná o něco vyšší ale zase ne o tolik... LCD displeje sice žerou hrozně málo, ale to platí jen u těch které nesvítí! LCD monitory svítí takže to nebude žrát určitě tak málo jako displej na kalkulačce....

Měním rozlišení ne sice tolikrát denně, ale třeba některý hry si ho mění samy, u takových her jako je Boulder Dash je potřeba absolutně co nejvyšší rozlišení, u 3D stříleček stačí nižší aby se nekousaly, v DOSu je ještě nižší atd.

Je fakt že byl těžkej jako kráva když sme ho dávali na stůl, ale na stole je místa dost ne? A díky tomu že je to OUT tak ho mám za levno a až někde narazím v bazaru na 24´´ skleněnej tak ho bez debat beru :-) A taky má takovej poměr stran jako má mít, to je 4:3, a ty LCD jsou tak 🤐 širokoúhlý, což je možná dobrý na filmy, ale když píšeš třeba ve Wordu tak každej normální člověk píše na papír na svislo takže by bylo potřeba ten monitor postavit na tu úzkou stranu... Kdyby aspoň ty LCD monitory měly stojánek i pro postavení na svislo ale to pochybuju.....

Jo a ta konvergence a geometrie, ten skleněnej monior na to tady má tolik funkcí v menu, že se tam dají různě prohýbat okraje, natahovat rohy, naklápět obraz atd. že pochybuju že tohle všechno budou ty LCD umět....

A hlavně: Sice se v tom nevyznám, ale selský rozum mi říká, že vyrobit skleněnou obrazovku uvnitř s vakuem bude podstatně dražší než slepit k sobě pár vrstev umělý hmoty na LCD displeji. Takže když je někdo tak blbej že ten skleněnej monitor prodává za míň než LCD, tak bych musela být blbá abych kupovala LCD :-D :D

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od hafca »

Pokud hraješ v DOSu, pak máš pravdu. Tazatel je ale nejspíš o kousek dál. Mám 22" LCD a spotřeba je při provozu o dost menší než je u CRT, při běžném provozu cca 40W. Podívej se na štítek u toho tvého modelu, schválně co tam najdeš za číslo. Dej sem co máš za typ toho zázraku, třeba začnem závidět. Konvergence a geometrie NENÍ u LCD potřeba. Já má tedy čitelný i maličký text po celé obrazovce a ne jen uprostřed a stejně tak barevné podání. To se o žádném CRT říct nedá. :D
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“