Pračka Whirlpool AWO/D 43135, porucha F12 (vyřešeno)

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

Pračka Whirlpool AWO/D 43135, porucha F12 (vyřešeno)

#1 Příspěvek od Artaban001 »

nevíte někdo, jaká závada se skrývá za kódem F12?
pračka po zapnutí protočí čerpadlo a místo napuštění vody se oběví F12.
Naposledy upravil(a) Artaban001 dne 11 zář 2010, 15:58, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
mirosne
Příspěvky: 2806
Registrován: 07 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Blue rock,VK-SR

#2 Příspěvek od mirosne »

Porucha ohrevu vody
Pozdravujem Vás, Miro.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

A co presneji se tim mysli? - svod,jak nekde na nejakym jinym vlakne jiny pracky Whirpool?

Uživatelský avatar
mirosne
Příspěvky: 2806
Registrován: 07 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Blue rock,VK-SR

#4 Příspěvek od mirosne »

Zmeral si už teleso?
Pozdravujem Vás, Miro.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#5 Příspěvek od Artaban001 »

Jeste jsem u ty pracky nebyl. Bylo mi to receno telefonicky. Predtim se ten kod obevoval sporadicky. Pokud zrovna nebyl, tak normalne prala. (Je to pracka me mati)

Uživatelský avatar
sefi
Příspěvky: 271
Registrován: 15 dub 2008, 02:00

#6 Příspěvek od sefi »

Ak sa chyba objavuje sporadicky pravdepodobne bude OT ohrievaci odpor ok.. ale bude zvod na kostru ..alebo niekedy zatecie a skoroduje konektor čidla..

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#7 Příspěvek od Killroy »

Na 99% bývá těleso ohřevu v kopru. Pokud se závada objevuje sporadicky, tak bych věřil v koroidní, anebo spíš vypálené fast-on konektory na jeho přívodech.

Killroy

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#8 Příspěvek od Artaban001 »

Jeste driv, nez jsem se stihl k ty pracce dostat (k mati se dostanu jen o vikendu),byl rychlejsi servisak. Menil pry topny teleso a cerpadlo. Takze tim povazuju problem za vyreseny.

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#9 Příspěvek od tatramacek »

Tez mam ten sam problem u toho sameho modelu. Pracku sem vzal na aukru,kde se prodavala prave s touto chybou.Udelal sem doma diagnostiku na radu nejlepsiho opravare pracek tady na bastlirne..... :-D
a pracka nevyhodila zadnou chybu... Pak sem zapl praci cyklus -denni - hodina trvani a 40st teplota a vse ok. Spustil sem pak samotne intenzivni odstredovani. Pracka udelal tri mezispiny a pak se plynule rozjela na max... Po desiti minutach k ni dojdu a F12. Motorove je v poradku.. Pri zapnuti a pocatecnim testu na zacatku praciho cyklu nic nehlasi... Cim to muze byt ? Ze by merila odpor telesa i pri zaverecnem odstredovani ? PS: sem zvedav jak to teleso budu menit,kdyz je predni plech prinytovan. Nejspise bude muset komplet nadrz ven. Dekuji vsem za poznatky a napady
Audaces fortuna iuvat

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#10 Příspěvek od tatramacek »

Po vymene telesa,komplet presilikonovani nadrze a vlozeni silikonu i pod manzetu nadrze. Zasilikonovani komplet nadobky na prasek ( pri splachovani prasku protikala) se jiz chyba F12 neobjevila..
Pracka ma opravdu dost kurvitek.. Ale radsi mit doma tuto,nez nejakou novou,za nic stojici Indesit.. Vzdyt je stara 7let a dle opotrebeni uhliku jela opravdu hodne (Ano,koupena na Aukru :-P )
Ale problem je v tom,ze stale nekde jeste trosku unika voda.. Ma vyhodu v tom,ze v loziskovem ulozeni jsou navrtane otvlry skrz prusak vody pres gufero.. Nevite.nekdo,jestli se da nekde sehnat loziskova sada na tento model ? Myslim si ze gufero je sjete natolik ze voda opravdu protika pres ten domecek ven. Po sedmi letech provozu by si ty loziska zaslouzila.. Diky za informace ;-)
Audaces fortuna iuvat

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#11 Příspěvek od keemo »

v servise odkad beries diely si sa nepytal?

Uživatelský avatar
HiGhLaNdEr
Příspěvky: 912
Registrován: 08 bře 2005, 01:00
Bydliště: Českobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od HiGhLaNdEr »

Omlouvam se že to vytahuji nahoru, ale snad to někomu pomůže.
AWO/C 6104
Stará asi 6 nebo 8 let.

Chyba F12. Nejdřív občas, pak už trvale.
Výmena tělesa s čidlem nepomohla. Na měření těleso i čidlo v pořádku.
Jedna vyhřívací jednotka má na čidle 11kOhm. Druhá 14kOhm. Při ohřevu rukou klesá odpor.
Při měření na tělese se řídící jednotka ani nepokusila těleso zapnout. Necuklo na něm napětí.
Následovalo proměření kabělů až do jednotky,. Vše v pořádku.
Pitva jednotky.
Všude na smd studeňáky. Takže co bylo vyloženě hnusný jsem propájel. Hlavně větší SMD tranzistory. Triak a relátka.
A už to šlape jak má.

Jen taková zábava kolem toho. Vyndavání původního tělesa(zbytečně) stálo za to, guma nechtěla pustit.
Při montáži druhého tělesa jsem ho tam nacpal křivě,.. a drhlo o buben. Zjistil jsem až když motor zahejbal bubnem. Takže zatočit si s tim rukou jestli to nedrhne. Když tam těleso jde správně tak v bubnu je jakýsi podpůrný plech do toho se musí těleso trefit.
Při utahování vyhřívací jednotky, jen opatrně utahnout. Když se to utahlo moc tak to těleso za chodu vyjelo samo ven z díry a voda byla všude,..

Nedělam pračky, takže finty neznam, ale zase jsem chytřejší.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#13 Příspěvek od Artaban001 »

Když měníš těleso, tak Ti pomůže baterka, kterou svítíš skrz ty díry v bubnu.
U starýho tělesa povolíš tu matku skoro na konec závitu, pak do ní párkrát klepneš kladivem, aby ze šroubem zalezla do toho držáku. Topným tělesem pak vikláš a snažíš se jej vytáhnout ven. Nebo by to šlo podebrat šroubovákem. Na dně toho prostoru je drátěný držák - teď příjde k duhu ta baterka - Po tom, co vyjmeš to starý, vyčistíš ten prostor kolem něj a dosedací plochu, tak baterkou svítíš dovnitř skrz ty díry. Topný těleso se po správném vložení zaklesne do toho držáku a ten jej vede až do okamžiku, kdy dosedne na doraz - není na tom co zprasit. matku dotáhneš. Topný tělesa jsem už nějaký měnil a ještě se mi nestalo, že bych při dotažení na "krev" vyjelo z příruby. Lisuješ s tím gumu, která se tak roztahuje do boku a tím drží těsnost a pevnost.
Mimochodem - dnes jsem tuhle pračku rozebíral do šrotu. Protože mám podezření u jiné pračky na špatnou funkci "násypky", tak jsem ji podrobil důkladné analýze:
Násypka je zásobená vodou pomocí dvou ventilů. Nejsem opravář, tak budu díly nazývat, jak mě napadne. Uvnitř násypky je trysková komora, do který ústí dvě trysky tak, že se jím "kříží paprsky". Na proti tryskám jsou tři vstupy.. levá tryska stříká vodu do pravýho vstupu, pravá do levýho. Pokud tryskají obě, skříží se jim proudy a tím je vodou zasahován prostřední vstup - ten splachuje sifon z aviváží.
Násypka je dostupná po sejmutí horního deklu (dva šrouby vzadu a odklopení dopředu). Sejmou se dve hadičky a odpáčí se 4 západky vrchní části násypky, kde jsou sprchy. Ta se sundá a hodí se do kýblu z roztokem kyseliny solné, či citronové. Trysky se dají vyčistit velice snadno. Když jsem odpojoval hadičky, zůstaly mi na nich. Pokud se Ti nechce násypku rozebírat, odpoj ještě hadici, co vede do bubnu a násypku odmontuj a hoď ji do kýbla celou - bez šuplíku.
Ventily mají společný sítko pod přípojkou na hadici z vodovodu. Vlastní násypka - to šufle jde snadno vyjmout a nejlépe po každým praní vymejt (prostřední zásobník lze zbavit toho krytu a tím se dá líp vymýt).

Uživatelský avatar
HiGhLaNdEr
Příspěvky: 912
Registrován: 08 bře 2005, 01:00
Bydliště: Českobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od HiGhLaNdEr »

Aha, nevyčistil jsem řádně díru,.... :D
Takže to bylo nejspíš od prášku namydlený a proto ta guma se asi nechtěla zachytit za hranu.
Jinak co je pravdy na tom že by se pračka nemněla při převozu převalit na bok protože nateče zbytek vody do presostatu a poškodí ho ?

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#15 Příspěvek od fredis »

Tomu bych i věřil. Dá se zničit i tím že se do něj moc silně foukne..
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“