Full Hd - HD ready

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

Full Hd - HD ready

#1 Příspěvek od Hejnicek »

Zdroj signalu - pozemni digitalni vysilani ve firme.

Radsi koupit HD ready?
Bude se kupovat vetsi pocet kusu a prodejny maji vetsinou jako zdroj signalu satelit s HD vysilanim.

Potvrdite mi, ze signal pak bude na Full HD TV horsi nez na TV s nizsim poctem bodu?

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

Re: Full Hd - HD ready

#2 Příspěvek od kokun »

Hejnicek píše: ....
Potvrdite mi, ze signal pak bude na Full HD TV horsi nez na TV s nizsim poctem bodu?
Já bych řekl, že signál bude asi stejný - je otázkou, jak to bude s obrazem 8O :lol: :lol: :lol:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#3 Příspěvek od RadekB »

Ano, signal z DVB-T (ale i DVB-S a to i HD) bude na full HD placatici subjektivne horsi. Upscaling bude viditelny.

FULL HD je dobry tak akorat pro BD,ale rozhodne ne pro TV, zvlast, kdyz nic v tomto rozliseni nevysila.

Je preci logicke, ze jestlize se ma provest dopocet z PAl rozliseni na HD , je to mnoho bodu, ktere si musi TV domyslet a na FULL HD je to jeste vic a proto to musi byt videt.

Jak moc to bude videt je dane kvalitou upscalinku dane placky.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#4 Příspěvek od Hejnicek »

DVB-T se tusim vysila dnes prevazne tedy v PALu.
TV noviny ma myslim NOVA ve vyssim rozliseni. V jakem?

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#5 Příspěvek od keemo »

HDready je bud 1280x720 alebo 1366x768 (toto druhe sa pouziva u niektorych lcd monitorov tak si niesom isty ktore to je) a FullHD je 1920x1080...

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#6 Příspěvek od tomasjedno »

Hejnicek píše:DVB-T se tusim vysila dnes prevazne tedy v PALu.
TV noviny ma myslim NOVA ve vyssim rozliseni. V jakem?
Veškeré pozemní vysílání DVB-T je ve formátu SD 576i MPEG-2.

Donedávna ještě CDG vysílala v Praze ve 3. multiplexu na 46. kanálu program Primy v HD 720p MPEG-4 (ovšem vyrobený z SD signálu, takže úplně na pytel). ČTÚ jim ale v Praze sebral 46. kanál, takže pokud vím s tím skončili úplně.

Vysílání některých programů některých TV v HD se týká DVB-S, DVB-C a IPTV, nikoli DVB-T.

Edit: sorry - přece jen jeden MUX něco málo v HD vysílá. TO2, v Praze na 64. kanálu z jednoho vysílače (Olšanská) - jeden program z ČT a Novu. 1080i, MPEG-4.
Naposledy upravil(a) tomasjedno dne 11 zář 2010, 21:49, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#7 Příspěvek od Hejnicek »

Sorry
Spatne jsem se asi vyjadril, nemyslel jsem primo samozrejme
normu PAL ale pouzil jsem to jako prirovnani pro pocet bodu co ma PAL 720x576.
Jde mi tedy o pocet bodu pro signal DVB-T, pripadne pro jeho vyssi rozliseni.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#8 Příspěvek od tomasjedno »

Hejnicek píše: Jde mi tedy o pocet bodu pro signal DVB-T, pripadne pro jeho vyssi rozliseni.
No vždyť jsem ti napsal, že 576 prokládaných řádek, nic jiného se v našem DVB-T nevysílá.

Edit: s výjimkou 4. multiplexu TO2
Naposledy upravil(a) tomasjedno dne 11 zář 2010, 21:50, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#9 Příspěvek od Hejnicek »

To cumim, myslel jsem, ze do eteru pousti i v nekterych pripadech vic radku.

To zas tak moc velky pokrok neni.

Uživatelský avatar
kozoka
Příspěvky: 1324
Registrován: 15 říj 2006, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od kozoka »

v praze, brně a ostravě vysila Telefonica O2 v MPEG4 pozemním vysilani CT a NOVU HD. Pokud máte tento signál tak vám stačí antena a televizor který umí přijmat video ve formatu MPEG 4.

Obraz na HD televizi bude lešpí oproti FULL HD do 42"

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#11 Příspěvek od tomasjedno »

kozoka píše:v praze, brně a ostravě vysila Telefonica O2 v MPEG4 pozemním vysilani CT a NOVU HD
Bejvávalo.
Nevím, jak v Brně a Ostravě, ale v Praze to už skončilo někdy počátkem roku (byl to pokusně K64). Než jsem se rozkejval ke koupi STB s H.264, tak to vypnuli.
STB jsem nakonec stejně koupil (starý po 5 letech zdechl), tak jsem si mohl akorát na multiplexu CDG (K46) vyzkoušet, že to funguje, než ho vypli taky.

Jak jsem psal, v Praze v éteru je DVB-T výhradně SD, 576i, MPEG-2.
Teď jsem to prohledal a stále to platí.

Edit: Edit: sorry - přece jen jeden MUX něco málo v HD vysílá. TO2, v Praze na 64. kanálu z jednoho vysílače (Olšanská) - jeden program z ČT a Novu. 1080i, MPEG-4. Vyšťavil jsem zesilovač a přece jen jsem to chytl. Povypínali ostatní pražské vysílače.

P.S. Cituji ze zpráv:
23. července pár minut po půlnoci skončilo bez předchozího ohlášení pražské vysílání Primy HD, které bylo zahájeno 5. května 2009. Ve skutečném HD (1440×1080i) však trvalo pouhých 11 dnů, neboť provoz v novém, vysoce rozlišeném studiu zahájila Prima teprve letos 11. července a do té doby vysílala jen upscaling (přepočet) standardního rozlišení.
Naposledy upravil(a) tomasjedno dne 11 zář 2010, 21:52, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
kozoka
Příspěvky: 1324
Registrován: 15 říj 2006, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od kozoka »

tak to je šok protože v Ostravě to funguje již přes rok a půl :lol:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#13 Příspěvek od Hill »

Hejnicek píše:...nemyslel jsem primo samozrejme normu PAL, ale pouzil jsem to jako prirovnani pro pocet bodu co ma PAL 720x576.
No proto. Těch 720x576 (SD) odpovídá viditelné části analogového TV signálu v Evropě.
Pro nepamětníky připomenu:
zkratka PAL označuje JEN způsob kódování barvového signálu do černobílého analogového obrazu, u nás nejčastěji v modifikované Gerberově soustavě (prokládané řádkování, 50 půlsnímků za sekundu, 625 řádků na celý snímek, barvonosná 4,433MHz, kvadraturní modulace dvou maticovaných barevných složek s alternující fází ob řádek).
V MPEG-2 se žádná analogová norma samotného přenosu neúčastní. Barvový signál se po dekódování do analogového signálu RGB nebo YUV v settopboxu teprve kóduje do PAL (a to ještě jen pro vytvoření signálu CVBS, pro ostatní výstupy ji není třeba), často ji lze přepnout do NTSC (60půlsnímků po 525 řádcích, kódování barvy NTSC s nosnou 3,38MHz případně Euro-NTSC s nosnou 4,43MHz, kvadraturní modulace dvou maticovaných barevných složek, neměnná fáze).
V LCD nebo plazmách s vestavěným digitálním tunerem se už přes dekódování do gerberovy soustavy nemusí, to se dělá právě jen pro zobrazení na analogových přijímačích, tedy ve všech settopboxech.

Jinak smysl MPEG-4 bude mít až v okamžiku, kdy ve FULL HD bude připraven dostatek pořadů. Zatím je to víceméně záležitost pořadů ze studia a ojediněle přímých přenosů. Filmů převedených do digitálu v HD či dokonce FULL HD je totiž zoufale málo.
Na okraj: Poláci to vyřešili jinak - vysílají rovnou v MPEG-4 a v normálním rozlišení tam nacpali víc programů do jednoho kanálu.

Uživatelský avatar
OK2STO
Příspěvky: 426
Registrován: 19 zář 2008, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od OK2STO »

Pro Hilla, nevím jaké máš zkušenosti s příjmem digitálu z Polska, ale já tady v Ostravě již několik let přijímám polské digi programy DVB-T a vysílají v MPEG2 , chvíli vysílali v MPEG4 a zanechali toho, možná v okolí Varšavy jedou jinak . Sleduji jejich diskuze a diskutéři jsou naštvaní , že se vrátili k MPEG2, nejsou peníze. Byly rovněž snahy k 30.6.2010 vysílání zastavit, ale pak od toho upustili. Rovněž na satelitech vysílají v MPEG2 jak na Astře 19 tak na HOTBIrdu, je tam několik programů a jsou všechny v MPEG2.
Jarda

Uživatelský avatar
kozoka
Příspěvky: 1324
Registrován: 15 říj 2006, 02:00
Bydliště: Ostrava

#15 Příspěvek od kozoka »

Viděl někdo vysílání DVBT v MPEG 2 Rakouské stanice ORF. Obraz jak víno!! Datový tok mají daleko vyšší než u nás a nepotřebujou MPEG 4

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“