Tyristorovy regulator pro minivrtacku - bude fungovat ?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vaclavpe
Příspěvky: 50
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Rožnov p.R.

Tyristorovy regulator pro minivrtacku - bude fungovat ?

#1 Příspěvek od vaclavpe »

Ahoj vsichni,
nasel jsem jednoduche zapojeni regulatoru pro vrtacku: http://www.mtbbus.cz/basic/tyreg.htm
Nicmene jsem ho zkusil nasimulovat v LTSpice s tyristorem TYN610 a misto motoru odporem 10 ohmu, ale regulace se nekona. Takze je bud chyba v simulaci/modelech, nebo je takovy typ regulace proste nepouzitelny.

Nema nekdo tohle schematko postavene a vyzkousene ? Diky.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Motor nejde simulovat jako čistě odporový typ zátěže, má reálný odpor, indukčnost i kapacitu, navíc v okamžiku vypnutí proudu nebo při komutaci produkuje zpětné elektromotorické napětí atd... Pokud chceš něco na 12V, doporučuju PWR řízení třeba podle http://www.bastleni.eu/elektronicka-zap ... or-vrtacka - textu si moc nevšímej, psal to člověk, který je spíš počítačový fanda než bastlíř, i když zapojení a DPS od bastlíře pocházejí.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
vaclavpe
Příspěvky: 50
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Rožnov p.R.

#3 Příspěvek od vaclavpe »

No, asi mas pravdu, ze simulace motoru je komplexni vec... Asi to zkusim postavit a uvidim, co bude.

Ten Tvuj odkaz je urcite funkcni, ale ja chtel neco, co se pouziva treba v Proxxonech - tam, kdyz pripojis filtrovany nebo stabilizovany zdroj, tak pry regulace nefunguje - musi byt pouze pulzni.

Z toho jsem si domyslel, ze tu regulaci maji prave fazovym rizenim tyristoru.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

To schema je docela "zajímavý" - na první pohled jsem ho moc nepochopil kromě toho, že by chtělo použít spíš LM358...

Já bych tu regulaci přesunul na primár, použil síťový filtr a použil toto zapojení : http://www.postreh.com/phprs/view.php?c ... 2006110201

Samozřejmě s plastovým potenciometrem !

Na sekundáru bude potřeba taky zvolit vhodnou filtraci, já to testoval na vypalovačce do dřeva.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
vaclavpe
Příspěvky: 50
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Rožnov p.R.

Tyristorovy regulator pro minivrtacku

#5 Příspěvek od vaclavpe »

ZdenekHQ píše:To schema je docela "zajímavý" - na první pohled jsem ho moc nepochopil kromě toho, že by chtělo použít spíš LM358...
Tak jsem to zapojeni zkusil:
- tyristor KT206/600
- trafko kostka stridavych 10V z modemu
- misto LM741 externi zdroj 0-10V
- motorek - minifrezka typu handgranat za 200Kc

Kdo cekal, ze to schema publikovane v Modelari 12/88 bude fungovat, spletl se. Nefunguje. Motorek ani nebzukne.

Jeste si zkusim pohrat se soucastkami. Ale stejne mi prijde, ze tam neni ten fazovy posuv, jak ma byt.

Uživatelský avatar
vaclavpe
Příspěvky: 50
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Rožnov p.R.

#6 Příspěvek od vaclavpe »

Tak po snizeni odporu z vystupu OZ do ridici elektrody tyristoru na 680 Ohmu se motorek zacal tezkopadne tocit. No, ta kostka 9V neni nic svetoborneho, v zasade to je funkcni, ale chce to aspon 18V.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#7 Příspěvek od Atlan »

http://www.bastleni.eu/elektronicka-zap ... or-vrtacka

ten R4 by som volil v desiatkach ohmov napr 47ohm

Ktomu tvojmu skusanemu zapojenie to si uz rovno mohol pouzit jednoprechodovy tranzistor alebo jeho nahradu....
Naposledy upravil(a) Atlan dne 08 zář 2010, 07:32, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

To je vždy ta lumpárna , ať již z neznalosti , nebo jen okopírování , abych něco předvedl . Když se podíváš na seznam tyristorů , je to hned jasný . Je tam uveden typ 106 a to je extrémně ! citlivý tyristor . Tady bude jádro pudla . KT206 je vedle něho necitlivý moula .

Uživatelský avatar
vaclavpe
Příspěvky: 50
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Rožnov p.R.

#9 Příspěvek od vaclavpe »

BOBOBO píše:To je vždy ta lumpárna , ať již z neznalosti , nebo jen okopírování , abych něco předvedl . Když se podíváš na seznam tyristorů , je to hned jasný . Je tam uveden typ 106 a to je extrémně ! citlivý tyristor . Tady bude jádro pudla . KT206 je vedle něho necitlivý moula .
Jestli mas na mysli to prvni schema, tak tam je seznam KT201, KT206, TIC106, TIC116. Ja pouzil tu zminovanou KT206. Nechapu, proc ji tam uvadeli. Ta KT201 ma Igtmax 20mA, s tim odporem 1,5k ji otevru az pri 30V.
Potvrzuji, ze ty TIC106/116 jsou nejlepsi, maji Igtmax=0.2mA

Uživatelský avatar
sqad
Příspěvky: 148
Registrován: 23 zář 2007, 02:00

#10 Příspěvek od sqad »

Bola tu spomenutá vŕtačka proxxon, tak by som rád využil toto vlákno:
Mám 12V 100W vŕtačku proxxon, ak som ju však napájal dosť výkonným lab. zdrojom, otáčky nezodpovedali nastaveným, ale menili sa od minima k maximu asi tak 2x za sekundu, pri nastavení iných otáčok sa trochu zmenila len perióda ,,vlnenia" otáčok (zmeny od min k max) ale nikdy neboli konštantné. Vedeli by ste mi poradiť akým signálom vŕtačku napájať?

Ps: sory za OT
Výsledok logického predpokladu je niekedy nezmysel... bacha na to! :)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Myslím že to, co popisuje "sqad" je kmitání regulační smyčky zdroje. Tipuju neadekvátní odezvu regulační smyčky zdroje na ne zrovna ideálně odporovou zátěž.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

Myslíš nějakej "solidní" elyt v regulační smyčce ? Jojo, i tací súdruzi sú mezi náma, co nacpou elyty všude, kde se dá, jen aby to bylo "stabilní".

A všechno to začíná kondíkem paralelně k zenerce - to je jak hodit řízek do piva. Žaludku je to sice jedno, ale tím ty plusy končí.... :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Poradna“