výběr a zapojení LED na svítilně

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Honzato
Příspěvky: 2
Registrován: 14 zář 2010, 02:00

výběr a zapojení LED na svítilně

#1 Příspěvek od Honzato »

Zdravím tady všechny na fóru,já su tady novej,ale už se sem nějakou dobu chodím dívat. :) Chtěl bych vás odborníci poprosit o radu.Já si nejsu jistej,ale pro vás to určitě bude banalita.Chtěl bych si vyrobit led svítilnu,která bude svítit víc a dál,než běžny na trhu(teď nemluvím o těch,ktery stojí třeba 4000,- a víc-za takovou se mě nechce dávat tolik a třeba by měla jit vyrobit skoro stejná,nebo lepší třeba za poloviční cenu).Chtěl bych něco pořádnyho na použití venku a v lese,kde bude víc led a budou se jednotlivě spínat podle požadavku na světlo a vydrží to svítit nějakou přijatelnou delší dobu a né 10 minut.Zdroj by byly asi nabíjecí monočlánky-ty největší.Nevím,jaky použít led a jak zapojit a pak asi podle toho,co se použije za led,tak kolik aku atd.Nějaky znalosti mám,ale s vama se rovnat nemužu,dik za rady :)

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#2 Příspěvek od Devo70 »


Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od otakarv »

Syn koupil takovouto LED svítilnu,která slouží buď jako reflektor(je to pořádné světelné dělo)nebo jako svítilna na postavení,zavěšení.Jsou tam zabudovány lithiové aku.
Myslím že za ní dal okolo 15€,dnes dojde tak se jej zeptám.
Přílohy
Obraz016.jpg
(66.31 KiB) Staženo 56 x
Obraz015.jpg
(52.56 KiB) Staženo 60 x
Obraz014.jpg
(59.54 KiB) Staženo 63 x
Obraz013.jpg
(63.48 KiB) Staženo 61 x

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Habesan »

Taky čas od času vyjde nějaké schémátko v Amáru nebo Praktické Elektronice. Dost často se spínaným zdrojem.

Nejsou akumulátory AA dostupnější a výhodnější než monočlánky D ???

Uživatelský avatar
Dingo7
Příspěvky: 442
Registrován: 05 kvě 2007, 02:00

#5 Příspěvek od Dingo7 »

No jako možnost je, že zakoupí 5W nebo 10W LEDku i s refletorem a dodělá k tomu ten zbytek. Myslim, že do 500Kč se za tu 10W LEDku vejde. A dokonce ani to pětikilo už nestojí http://www.gme.cz/cz/led-star10-white-4 ... 1-891.html

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#6 Příspěvek od Cust »

připočítej k tomu chladič, optiku a tři zničené ledky na pokusy :lol:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Habesan píše:Taky èas od èasu vyjde nìjaké schémátko v Amáru nebo Praktické Elektronice. Dost èasto se spínaným zdrojem.

Nejsou akumulátory AA dostupnìjší a výhodnìjší než monoèlánky D ???
Dostupnejsie su - ale maju malu kapacitu. A ked ich tam das vela, tak ako ich budes nabijat?

Uživatelský avatar
Dingo7
Příspěvky: 442
Registrován: 05 kvě 2007, 02:00

#8 Příspěvek od Dingo7 »

No už vidím jak si bude doma kutit svítilnu s 10 monoD :lol:

Ještě zase bude shánět info o nějakým stepUP měniči atd..... jo to bude dlouhý vlákno... a zima taky.

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#9 Příspěvek od mikollar »

ja som kupil 5W LED + optika na 15stupnov , chladic na to staci ta misticka na TO3 , LM3405 poslane ako sample , a krasna baterocka na 6xAA :), vydrz 3 hodiny minimalne

Uživatelský avatar
Honzato
Příspěvky: 2
Registrován: 14 zář 2010, 02:00

#10 Příspěvek od Honzato »

Tak jak to tak čtu,tak to asi nebude tak jednoduchy.Výkonnější ledku je potřeba chladit?(jen upozorňuju,že nejsu takovej znalec :) )No velikost aku sem si myslel,že by byla lepší velikost D,s nabíjením bych problém neviděl,nabíječku pro modeláře mám,nabíjí 1,2 - 12 V a proud až 50 - 500mA.Asi záleží,jestli ledka žádá spíš napětí,tak by bylo asi lepší volit velikost AA, nebo jestli kapacitu(proud),tak asi velikost D.Co sem zjišťoval,tak velikost D se dělají do kapacity 9000 mAh,ale nevim,jestli se tomu dá věřit...

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#11 Příspěvek od varok »

Já sice nejsem profík přes elektro, jen domácí kutil s koníčkem elektroniky, ale řešil bych to trošku jinak. Použil bych klasické LED s co největší svítivostí. Dají se koupit i třeba 20 000 mCd možná i více. Dal bych jich hodně, třeba 20 a se zapojením moc neporadím. Ale když se to dobře navrhne, moc to žrát proudu nebude. Kdyby svítivost nestačila, dal bych před LED diody nějakou čočku, nebo tak. Akumulátory by stačily i ty AA, vždyť jdou sehnat i třeba 2700mAh což musí vydržet i několik hodin provozu. Použít třeba tolik, aby napětí bylo třeba 6V a stím už se podle mě dá kouzlit. Odpadne chlazení LED, potom silné akumulátory a cena bude asi taky nižší. Do 500,- kč by se možná šlo vejít se vším všudy.

Uživatelský avatar
Dingo7
Příspěvky: 442
Registrován: 05 kvě 2007, 02:00

#12 Příspěvek od Dingo7 »

Varok: a já bych zase postupoval tak, že bych použil torzo staré svítilny - té velké, do ní AGM aku (12V 2,4Ah stojí cca 180,-) pak 5W až 10W LEDku k ní optiku (možná by se dala použít i ta původní ze svítilny) a pěkný chladič a nějaký obvůdek na regulaci proudu, tedy aby se dal nastavit menší svit potenciometrem a při maximu aby byl proud omezen na to na co je ta LED stavěná.

Tipuju že pořizovací cena všeho by asi více či méně přesáhla 1000Kč, ale ten výsledek by stál jistě za to.

Uživatelský avatar
cafenet
Příspěvky: 428
Registrován: 14 říj 2004, 02:00
Bydliště: RK

#13 Příspěvek od cafenet »


Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#14 Příspěvek od varok »

Cafenet: :D Něco podobného jsem měl na mysli. Jen s méně diodami, třeba o průměru 5mm a dvacet kusů, nebo podle požadavků. Na tom videoklipu bylo 500 LED ale 3mm velikost a to je už extrém. Možná by šla použít i gelová baterie a zase by se prodloužila doba svitu. Myslím si, že i s 6V baterií by šlo pracovat. Navíc stojí méně, je menší, lehčí. Kdyby baterie stála třeba 150,- kč, LED diody 15,- kč kus, tak to je nějakých 450,- kč za základ plus pár deobných za součástky. Samozřejmě záleží na značce diod a baterie.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Uz som videl dost vselijakych bateriek s obycajnymi LED - a nikdy to poriadne nesvietilo...

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“