časový spínač osvětlení chodby

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
maxa
Příspěvky: 23
Registrován: 24 lis 2005, 01:00

časový spínač osvětlení chodby

#1 Příspěvek od maxa »

Po mnoha létech přestal fungovat časový spínač osvětlení chodby, který tam byl namontovaný ještě v dobách hluboké totality snad před 30 léty. Typ spínače je podle nápisu ETA R10. Nedalo mi to a pokoušel jsem se přijít na to proč spínač přestal fungovat. Když jsem jej rozebral tak jsem tam mimo nějakých kondenzátorů, diod, odporů a relé našel nějakou součástku o které nevím co to je. Je na ni částečně smazaný nápis B00C80. Je to bílý hranolek ze kterého vyčnívá 5 vývodů a měřením jsem zjistil, že to bude asi něco polovodičového a asi to nebude v pořádku, protože k jednomu vývodu vedl rezistor 270 ohmů, který byl spálený. Najde se někdo z pamětníků kdo mi napíše co to je, případně čím by to šlo nahradit?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Pravděpodobně se jedná o diodový můstek - podívej se na desku, jestli tam jsou plošky pro 2 z těch celkem 5 vývodů spojené dohromady, takže tvoří vlastně jeden vývod a celkově je na dva z těchto vývodů přivedená střídavina. Zbylé jsou výstup ss na filtraci napětí.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#3 Příspěvek od Maskot »

Obrazek.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Bernard »

Byly takové selenové můstky s označením Bxx Cyy, a to xx bylo závěrné napětí a yy propustný proud. Ve své veteši mám jen se čtyřmi vývody, a pětinohový jsem ani neviděl.
Přílohy
Selenovy-Graetz.jpg
(45.55 KiB) Staženo 192 x

Uživatelský avatar
maxa
Příspěvky: 23
Registrován: 24 lis 2005, 01:00

#5 Příspěvek od maxa »

Chlapi dík, jsem překvapen rychlostí odpovědi. Ekkar to asi správně odhadl.
Podle měření by to skutečně mohl být můstek z diod. Nebyl jsem si jistý jestli to není nějaký hybrid s tranzistorem. Je zajímavé, že jsem v celém zapojení nenašel žádný tranzistor jen 3 sólo diody a 2 můstky mimo ten co
jsem nemohl určit. Teď se budu snažit nakreslit zapojení a pochopit funkci obvodu.
Přílohy
RSCN3814.JPG
tak to vypadá:
(113.36 KiB) Staženo 204 x

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#6 Příspěvek od Maskot »

To neni pravdepodobne z diod,ale selen,nahradit diodovym mustkem je mozne.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#7 Příspěvek od Yarda1 »

Možná by pomohl obrázek celé desky - ze strany součástek i ze strany spojů.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#8 Příspěvek od Artaban001 »

to bude nejakej hybrid. Nahrada bude asi nemozna. Rozkresli plosnak. Nejlepsi bude nahradit jinym. Kdysi byly v mode takovy silenosti jako je dvoubazova dioda,nebo programovatelny tranzistor. Z nejakyho telefonu jsem vytahl neco jako selenovou diodu (Sta) a na ni byla znacka diaku.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Však hej , byly tam dvě (4)selenové destičky antiparalelně . Selen má "měkkou" VA charku , rychle se zvyšuje propustné napětí s proudem . Také se přikláním k selenu .

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#10 Příspěvek od kokun »

Selenový můstek - takovéto (pouze) diody (ve stejném, bílém pouzdru a stejná "zálivka"!) se používaly i v tvp "řady DUKLA"? Vždy 2ks :roll:
Můstky, v tomtéž tvp, ale bývaly jiné (černé a větší, než na tvém foto).
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Je to (podle fotky) tutově můstek, to označení asi nebude začínat B00, ale dost možná B30, případně B50, B60, B80 nebo B90 - na obou místech jsou číslice "dole s bříškem". Tato pozice by měla udávat závěrné napětí, které můstek snese. Podle okolních součástek zjisti, jakým závěrným napětím byl můstek původně namáhán a pokud se to nepovede, nahraď ho součástkou (klidně i čtveřicí samostatných diod) dimenzovanou na závěrné napětí alespoň 400V - pro klid v duši. U samostatných diod bych si nedělal násilí a šoupnul tam "kilovoltové" 1N4007 - jsou dostupné už v ceně kolem koruny za kus.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Dingo7
Příspěvky: 442
Registrován: 05 kvě 2007, 02:00

#12 Příspěvek od Dingo7 »

B250R
můstek usměrňovací, 500V, 1.5A
a stojí u EZK 3Kč, anebo RS205 můstek 600V/2A, rozteč 4 mm za 4,90Kč
to už dneska asi nemá cenu patlat se se 4ma diodama. :oops:

Uživatelský avatar
maxa
Příspěvky: 23
Registrován: 24 lis 2005, 01:00

#13 Příspěvek od maxa »

Teď už zbývá jen otázka jak ty diody přiřadit k jednotlivým vývodům. Podle měření to vypadá, že přežila jen jedna dioda, možná maximálně dvě, takže trefit se do těch 5 vývodů asi bude problém. Bez překreslení celého zařízení do schema to asi nezvládnu. Ale vzhledem k uložení součástek a dosti špatné viditelnosti spojů to asi nebude snadné. Ideální by bylo mít schéma od výrobce, ale vzhledem k stáří a neobvyklosti přístroje bych chtěl asi moc.
Možná to nakonec skončí v koši, protože vynaložená práce bude neúnosná vzhledem k ceně zařízení. Obdobné ale s triakem se prodává v ceně kolem 240.- Kč za kus. Jen tak naokraj bych chtěl poznamenat jak jsem se hluboce mýlil když jsem chtěl porouchaný spínač nahradit běžným schodišťákem s elektromagnetem a pístem. Nejde to, svítilo to pořád, protože světlo je zapojené tak, že se rozsvítí i bez připojeného zařízení, stačí stlačit tlačítko a po dobu stlačení to svítí.

Uživatelský avatar
Dingo7
Příspěvky: 442
Registrován: 05 kvě 2007, 02:00

#14 Příspěvek od Dingo7 »

Udělej aspoň víc fotek :wink: než to zahodíš, mě by to trošku zajímalo.

A neříkej, že bude tak těžký tam připojit graetz.

Uživatelský avatar
maxa
Příspěvky: 23
Registrován: 24 lis 2005, 01:00

#15 Příspěvek od maxa »

Nevím jestli to bude k něčemu. Ty součástky jsou tam tak našlapané, že je problém zjistit kam je který vývod připojen. Relé je v pořádku odzkoušené.
Domnívám se, že to pracuje tak, že v klidu je podle nastavení proměnného odporu nabita určitým nábojem dvojice svitkových kondenzátorů.(Dohromady mejí necelých půl mikrofaradu) Při stisknutí a uvolnění tlačítka se tytop kondenzátory začnou vybíjet a při napětí relé kolem 20 voltů relé odpadne a světlo zhasne. To relé mí vlastně funkci jako bychom podrželi prst na tlačítku nastavenou dobu. Teď je jenom otázka proč je tam tolik diod a odpůrků a jakou mají funkci.
Přílohy
RSCN3859.JPG
To šedé vzadu je MY51 ty 3 šedé kostičky vlevo jsoui diody
(115.4 KiB) Staženo 209 x
DSCN3865.JPG
tím černým knoflíkem je možné zapnout trvalé svícení. Tím ozubeným kolečkem se nastavuje čas
(231.4 KiB) Staženo 252 x
RSCN3860.JPG
Nepájivý lak je málo průsvitný
(234 KiB) Staženo 226 x
DSCN3840.JPG
Několik fotek technicky nedokonalých
(229.25 KiB) Staženo 237 x

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“