Dřevomorka

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

Dřevomorka

#1 Příspěvek od hafca »

Nevím jestli to sem až tak úplně patří, ale snad ano. Včera mi volal syn z chalupy, že se mu u zdi na podlaze a trochu i na zdi objevila houba. Pře 14 dny tam nic nebylo. S téměř 100% jistotou je to dřevomorka. Při zjišťování, jak s ní zatočit se objevila informace, že nejlíp jí likvidují mikrovlny.
A tak se ptám, nešla by na to použít nějak upravená mikrovlná trouba nebo víc těch troub? Možná je to blbej nápad, ale nejsem v téhle problematice až tak zběhlý. Něco jsem sice našel u Danyka, ale to jsou dost divoké věci.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
mc-vlada
Příspěvky: 330
Registrován: 24 čer 2009, 02:00
Bydliště: Brandýs nad Labem

#2 Příspěvek od mc-vlada »

Nevím, jak dalece ničí dřevomorku mikrovlny. Problém je v tom, že když se někde ukážě, je ve skutečnosti už všude. Onehdá jsme stavěli na horách, kde s ní mají zkušenosti. Špatrné. Údajně pomůže jen totální likvidace všeho, co s ní mohlo přijít do styku. Prý i při pálení napadeného dříví odlétají spóry s kouřem. Obrátil bych se na odbornou firmu. Nezávidím.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

To je právě problém chalup - vlhko . Pro dřevomorku ráj . Jak píše mc-vlada , vše viditelně zničené bez milosti vyřezat a okolí řádně zajedovat nátěry . Ale každý sám si musí určit , kolik jedu chce mít v okolí . Také bych mohl stříkat zahrádku celý rok , ale ani jednou jsem to neudělal a neudělám . Jinak v rámci možnosti větrat , nejlépe bydlet . Pokud se s chalupou počítá nadlouho , tak izolace .

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#4 Příspěvek od jasin »

Osvědčil se mi práškový fluorid sodný. Nejbližší okolí houby posypat fluoridem. Nefunguje roztok. Houba si musí fluorid najít a rozpustit sama. Pak tuto domělou živinu dopraví do svých center a kompletně celá vyhyne. U nás prorústala i komínem ve kterém se topilo a rostla přes tři sklepy. Centrum měla ve staré žumpě.
Nakrmená fluoridem v jednom sklepě, vyhynula ve všech, i v té žumpě.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Zkoušeli jste na to někdo Bio-Repel ?
Přimíchaný v malířském nátěru na stěně funguje totiž stoprocentně. Ani na vlhké zdi ani na spárách panelů, kde jsme to zkoušeli, se už druhý rok neobjevila plíseň, ten predátor, jak ji ucítí, tak ji sežere a zase se uspí, dokud kolem něj nezačne kořenit další žrádlo.
Nějak jsem si nestihl na obalu přečíst, jestli (a za jakých podmínek) by mu nechutnala i dřevomorka...

Ale ten NaF ... jak ho udržet na svislých plochách?

Uživatelský avatar
PLV
Příspěvky: 400
Registrován: 21 říj 2007, 02:00
Bydliště: Litovel

#6 Příspěvek od PLV »

Ten Bio-Repel se dá běžně koupit?
Netřep se mnou!

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#7 Příspěvek od Lukar »


Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od hafca »

Děkuji za tipy. S tím fluoridem sodným to stojí za vyzkoušení. Jen jestli ho někde seženu a budou ochotní ho poslat.
Ten Bio-Repel asi na houbu nebude. Alespoň podle toho, co jsem o něm četl. Dokonce na něj někde nebyly až tak nadšené reference.
Houbu zatím mechanicky odstraňujeme a kropíme všelikými jedy.
Pořád mi leží v hlavě ta mikrovlnka. Jestli bych neměl zkusit odebrat dveře, zablokovat jejich koncák a postavit jí těsně ke zdi. Nastavit jí na 60minut a zapnout jističem. Našel jsem nějakou firmu, která to dělá něčím na tenhle způsob, jen jich mají víc vedle sebe v rámu. Nemají ale žádný ceník a jsou z daleka.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Fluorid sodný je součást pájecích prostředků na stříbro a hliník, měl by jít koupit všude tam, kde jsou k mání technické chemikálie - akorát netuším, jestli nebudou požadovat odběr v řádu metrických centů...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kony2807
Příspěvky: 305
Registrován: 29 črc 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od kony2807 »

S NaF je jeden jediný průů a to ten , že z pohledu zákona je to látka vysoce toxická - pro manipulaci s těmito látkami se vyžadují státní zkoušky z toxikologie . Taktéž privátní vlastnění těchto látek není ofiko možné a nikdo si neveme na triko je prodat načerno . Jojo , přituhuje . 30 let zpět šel koupit dvojchroman na moření dřeva v každé třetí drogerii , dnes by vás za 200miligramů lynčovali v hlavním vysílacím čase TV h@vna .
________________________________
"Představte si to ticho, kdyby lidé říkali jen to, co vědí." K.Čapek

Uživatelský avatar
Hanizek
Příspěvky: 364
Registrován: 01 dub 2009, 02:00
Bydliště: Uganda

#11 Příspěvek od Hanizek »

Možná bych zkusil POLYVERSUM.

Je to biofungicid, který se běžně používá k moření obilí (je totiž zdravotně nezávadný, roztok můžete klidně vypít a nic se nestane). V podstatě je to houba, která žere plísně. Prodává se jako bílý prášek, ten se rozmíchá ve vodě a aplikuje postřikem.

Moje matka ho používá na rajčata:-)
Síla bez rozumu se vlastní vahou hroutí (Horatius)

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od jjilek »

Před 30lety jsem řešil na chalupě stejný problém, ale dřevomorky bylo hodně. Spolehlivě až do dneška je dřevomorka pryč. Vzal jsem fomaldehyd do stříkací pistole, dobrý oděv a plynovou masku s filtrem na organické páry a všechny napadené plochy, dřevo, omítku, podlahy jsem dokonale nastříkal a chalupu na 2 týdny uzavřel. Formaldehyd působí i jako plyn, nejen vodný roztok a tak odmoření dokonale pokračovalo. Bez té masky to ale nejde ani při dobrém větrání. Gumové rukavice samozřejmostí. A po dokonalém odvětrání všechen formaldehyd spolehlivě vyprchá. Mimochodem fluorid je značně toxický i po vyschnutí!

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od hafca »

Pár postřehů z likvidace houby, to pro případ, že by někoho postihl stejný problém.
Sehnal jsem MW troubu, vyndal dveře, zablokoval spínače a vyzkoušel. Trouba kupodivu vydržela a suší. Suší dokonce tak dobře, že v jednom místě bylo lehce cítit dřevo. Trošku se na ní zapomělo a ležela na časovém spínači, který se netočil. :oops:
Fluorid sodný sodný taky bez problémů dorazil. Tím posypem při zemi venkovní zeď na napadených stranách. Nějak se nám nechtělo sypat to v kuchyni pod podlahu.
Zatím se nic nového neobjevilo a doufáme, že to tak i zůstane.
Dík všem za rady.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
pigeonit
Příspěvky: 320
Registrován: 18 črc 2009, 02:00
Bydliště: Pha Smíchov

#14 Příspěvek od pigeonit »

Ahoj Hafco, chtěl bych se tě poptat, jaké jsou po pěti letech zkušenosti s tím fluoridem sodným? zafungovalo to a dřevomorka vychcípala, nebo byly nějaké problémy?
Díky

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od hafca »

Dřevomorka snad není. Ale musela se vykopat podlaha a udělat nová odvětrávaná. Bylo to dost náročné, fyzicky i finančně.
Přílohy
podaha.jpg
(77.93 KiB) Staženo 94 x
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“