zobrazení signálu v pc

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
_serafin_
Příspěvky: 37
Registrován: 30 zář 2010, 02:00

zobrazení signálu v pc

#1 Příspěvek od _serafin_ »

Ahoj všem.

Řeším následující problém. Mám obvod, který produkuje signál o frekvenci asi 0,3-100Hz, který potřebuji zobrazit v počítači.

První co mě napadlo je použít osciloskop přes zvukovku, ale tam je problém z rozsahem (začíná asi na 22Hz). Půjde to nějak jednoduše vyřešit? Třeba namodulovat na vyšší frekvenci?

Nebráním se ani dalším nápadům např. přes USB, Bluetooth.... ale s tím nemám zkušenosti.

Za Vaše rady (a případná hotová řešení :-D) předem děkuji. _s_

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#2 Příspěvek od Yarda1 »

Ty nízké frekvence simulovat jako proměnný odpor do Game portu (ale netuším jak)?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Uprav si filter na vstupe zvukovky.

Uživatelský avatar
_serafin_
Příspěvky: 37
Registrován: 30 zář 2010, 02:00

#4 Příspěvek od _serafin_ »

Yarda1: Bohužel nemám gameport.

rnbw: Kdyby se to obešlo bez pitvání notebooku, bylo by to super.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

To si mohol hned napisat, ze je to notebook, ktory nema ziadne porty...

Uživatelský avatar
_serafin_
Příspěvky: 37
Registrován: 30 zář 2010, 02:00

#6 Příspěvek od _serafin_ »

Ano je to notebook, ale spíš mi šlo o řešení, které by bylo použitelné na libovolném počítači (je-li něco takového možné).

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Mozes kupit USB osciloskop. Ale ani ten nebude pouzitelny na lubovolnom pocitaci, pretoze nie kazdy pocitac ma USB port a obsluzny SW neexistuje pre vsetky operacne systemy...

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od WLAB »

ADC pripojeny pres UART?

Uživatelský avatar
_serafin_
Příspěvky: 37
Registrován: 30 zář 2010, 02:00

#9 Příspěvek od _serafin_ »

WLAB: Tohle řešení zní zajímavě. Nebyly by nějaké podrobnosti? Něco málo jsem vygooglil, takže by to fungovalo asi následovně:

analogový signál (viz. výše) bych přivedl do A/D převodníku a pak ho převedl na UART (takže asi nějaká mikroporcesor? - nějaký tip, pokud možno i se zdrojákem?), dále bych použil například mcp2200 http://ww1.microchip.com/downloads/en/D ... 22228A.pdf pro převod UART na USB, které už bych mohl jednoduše připojit k počítači.

Pak už by stačil nějaký jednoduchý software, který by z přijatých dat vykreslil křivku.

Snad v tom popisu nejsem úplně mimo.

Za jakékoliv rady či pošťouchnutí správným směrem (v tom nejlepším případě i za hotová řešení :-D) budu moc vděčný.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Alebo si kup nejaku lacnu USB zvukovku s line-in vstupom a uprav filter.

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od WLAB »

_serafin_:

Ano, pochopil jsi to spravne. Nevim jake mas naroky na zpracovani toho signalu, ale mohl bys pouzit i nejaky MCU, ktery ma ADC uvnitr - ATmega64 128 apod. nebo nejaky ARM treba od NXP.... LPC 1766, ..... muzes zvolit i takovy, ktery ma na sobe USB device periferii, pokud o USB neco vis a troufas si to naprogramovat.

Uživatelský avatar
elnovy
Příspěvky: 769
Registrován: 04 črc 2010, 02:00
Bydliště: ČR - JČ
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od elnovy »

AT89S4051 spolu s integračním A-D převodníkem na vstupech komparátoru zdigitalizuje signál 0-100Hz a odvisílá přes izolační redukci RS232 na USB port....v programu basicu pak vytvoříš obslužný program
zobrazení na obrazovce PC.Obslužný program možno tvořit i v pascalu
či C plus.S Atmelem řady MCS 51 LP lze takto monitorovat průběhy až do frekvence 500KHz s dostatečnou přesností.

Uživatelský avatar
elnovy
Příspěvky: 769
Registrován: 04 črc 2010, 02:00
Bydliště: ČR - JČ
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od elnovy »

a máš to za max 300CZ a trochu lidského sádla na prográmek :lol:

Uživatelský avatar
_serafin_
Příspěvky: 37
Registrován: 30 zář 2010, 02:00

#14 Příspěvek od _serafin_ »

rnbw: Jedna USB zvukovka se mi tady válí http://aukro.cz/item1248989333_usb_zvuk ... ka_54.html :D

WLAB: Nároky na zracování moc vysoké nejsou, původně jsem chtěl použít na zobrazení displej 128x64 bodů, ale to jsem zjistil, že je nad mé schopnosti. Ale koukám, že programování se stejně nevyhnu (proto jsem chtěl ten osciloskop přes zvukovku). O USB bohužel nevím nic :-(.


elnovy: AT89S4051 má všechny tyhle věci v sobě? Jak složité programování by to asi obnášelo?

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#15 Příspěvek od WLAB »

MCU a jeho programovani se asi nevyhnes.... Uz mne napada jen moznost udelat si ADC s postupnou aproximaci na paralelnim portu (byt by byl pripojeny k PC pres USB 8O ).

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“