Kyslíkovodíková svářečka

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
auja
Příspěvky: 36
Registrován: 28 led 2006, 01:00
Bydliště: Kostelec na Hané

Kyslíkovodíková svářečka

#1 Příspěvek od auja »

Před časem jsem tady v bastlírně četl příspěvek o kyslíkovodíkové svářečce. Návod na stavbu byl vydán před mnoha lety ve známém časopisu Udělej si sám. Jelikož vlastním 90% těchto časopisů, rozhodl jsem se připravit návod na svářečku v elektronické podobě. Návod je velmi obsáhlí, obsahuje přes 50 stran textů a výkresů. Byl vydán dvakrát. První se jmenoval: "Elektrická kyslíkovodíková svářečka". Po dvou letech vyšla upravená verze: "Elektrická kyslíkovodíková svářečka druhé generace". Návody jsem oskenoval a vzhledem k velikosti souborů jsou zhotoveny ve dvou variantách. První je v podobě webových stránek (horší kvalita). Stránky najdete zde http://www.alfaelektronky.wz.cz/svarecka/index.htm . Pro vážnější zájemce je připraven pdf soubor, který najdete v uploadu tady v Elektro bastlírně ve složce konstrukce k zveřejnění, pod názvem svarecka.zip. Ten kdo by chtěl opravdu svářečku postavit nebo se o ní vážně zajímat tomu mohu poskytnout originální oskenované soubory 23Mb.
Na závěr. Kdo by chtěl oskenovat nebo ofotit z časopisů Udělej si sám nějaký návod nebo zapojení není problém. Ozvěte se.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

Napřed by to asi chtělo seznam konstrukcí, třeba tematicky tříděné.
A možná se ptám blbě, ale máš to vyřešeno s autorskými právy?

Uživatelský avatar
mety
Příspěvky: 634
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Planeta Zem

#3 Příspěvek od mety »

Ten subor v uploade neide stiahnuť :( .A to na tej stranke http://www.alfaelektronky.wz.cz/svarecka/index.htm
mi maximalne načita zopar prvych riadkov toho textu.
Server WZ nebol, ale už je na na nič.

auja
Příspěvky: 36
Registrován: 28 led 2006, 01:00
Bydliště: Kostelec na Hané

#4 Příspěvek od auja »

Crifodo píše:Napřed by to asi chtělo seznam konstrukcí, třeba tematicky tříděné.A možná se ptám blbě, ale máš to vyřešeno s autorskými právy?
Myslel jsem, že pomohu druhým. Ale jak vidím, stále platí za dobrotu na žebrotu.

auja
Příspěvky: 36
Registrován: 28 led 2006, 01:00
Bydliště: Kostelec na Hané

#5 Příspěvek od auja »

mety píše:Ten subor v uploade neide stiahnuť :( .A to na tej stranke http://www.alfaelektronky.wz.cz/svarecka/index.htm
V uploadu opravdu nejde stáhnout, nevím proč? Co se týče stránek, server WebZdarma má opět výpadek koncovek wz. Takže nejdou žádné stránky, které končí wz.cz. Psal jsem i do fóra na WebZdarma co se děje. Pěkně se to tam rozjelo. Není se čemu divit, není to poprvé. Na druhou stranu je fakt, že služba je zadarmo.

Uživatelský avatar
jopein
Příspěvky: 413
Registrován: 07 črc 2005, 02:00
Bydliště: Kostelec na Hané

#6 Příspěvek od jopein »

Crifodo píše: 1.Napřed by to asi chtělo seznam konstrukcí, třeba tematicky tříděné.
2.A možná se ptám blbě, ale máš to vyřešeno s autorskými právy?
ad 1. Pokud máš zájem, zajdi si do knihovny.
ad 2. Podle mého názoru se v tomto přídě jedná spíš o neplacenou reklamu 8-)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

a proč to asi píšu :?
taky mi 99% českých zákonů připadá jako v Kocourkově, ale tady asi není to pravé místo to řešit. Přečti si Zákon č. 121/2000 Sb a pak třeba
http://itpravo.cz/index.shtml?x=102705 což je dost podobný případ. Ani to komentovat nebudu.
Vím, že je v praxi velký rozdíl, jestli někdo vystaví 20 let starý článek nějakýho strejdy publikovaný v Urob si sám a nebo loňský román od Viewegha, ale zákon to nerozlišuje. Navíc se zákony okolo IT vyvíjejí, před 20 lety nikdo nepočítal s věcí jako je skener a veřejně dostupný datový přenos... taky okolo knihoven je teď solidní právní bordel.
Příští měsíc má na http://www.ikaros.cz/Clanek.asp?ID=200201155 vyjít fundovaný článek, tak jsem zvědav.
Za těch pár let jsem si všiml, že jak nějaký server začal velkoryse přistupovat k publikování (cizích) starých věcí, nemělo to dlouhé trvání.
Ale tady je to asi off-topic.

Uživatelský avatar
Stribrnak
Příspěvky: 420
Registrován: 06 srp 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od Stribrnak »

auja píše:
mety píše:Ten subor v uploade neide stiahnuť
Nejde to stahnout proto ze je to vetsi nez 2M. Skuste to rozkouskovat na casti pod 2M a bude velika radost. Nenechte se znechutit nejakym autorskym zakonem. Zrovna na tomto miste bych takovou poznamku necekal. Stribrnak

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#9 Příspěvek od pole »

NEnavidim ludi co sa ohanaju dakymi zakonmi a nevidia to ze je pre dobro veci ked dakto da do obehu clanok stary 25rokov.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

mně se taky nelíbí "lidé kteří se ohánějí zákony", konkrétně tedy státní zástupci v roli žalobce, ale tím že tu budu ventilovat svoje emoce, nad státní mašinérií nezvítězím. Byla by škoda, aby kvůli nějakému neobratnému publikování byla poškozena Bastlírna jako taková. Myslím, že se to dá zařídit tak, aby kdo chce, žádaný článek dostal. Říkám to doufám dost jasně :D

Uživatelský avatar
jopein
Příspěvky: 413
Registrován: 07 črc 2005, 02:00
Bydliště: Kostelec na Hané

#11 Příspěvek od jopein »

Po přečtení tohoto článku jsem nabyl názoru, že tvůrce p.Zelinka jako nadšený konstruktér by měl spíš radost, že se tímto problémem někdo zabývá, a určitě by ještě podal ochotně další rady. :)

auja
Příspěvky: 36
Registrován: 28 led 2006, 01:00
Bydliště: Kostelec na Hané

#12 Příspěvek od auja »

Na radu Stribrnaka jsem soubor rozdělil na tři části. První dvě části obsahují návod na popisovanou svářečku s dodatkem. V třetí části najdete samostatný návod na kyslíkovodíkovou svářečku druhé generace.
Díky za radu, to víte, nováček.
K ničemu jinému se již nemíním vyjadřovat.

Uživatelský avatar
galjo
Příspěvky: 1352
Registrován: 15 črc 2005, 02:00
Bydliště: záp.slovensko

#13 Příspěvek od galjo »

Zváračka druhej generace je určená pre pokročilých v stavbe. Membrány a prepínače sú rizikové- membrány praskali a fučalo to - tlakové spínače som použil iné.. Mal som to vyrobené, ale nebol som stým moc spokojný. Plyn bol hned vlhký a čističe vlhkosti sa zanášali po 10 minutách. Plechy musia byť ošetrené, lebo dochádza k rozpadu pôsobením hydroxydu. Zvýšením teploty dochádza k lepšiemu vývinu plynu, ale už ide s vysokou vlhosťou. Regulácia výroby plynu bola náročná a stále bolo treba točiť prepínačmi.Výroba horákov - horor najvačšieho kalibru - napokon som použil originál horáky na plyn. Nebezpečenstvo výbuchu plynov je vysoké. Lepšie je zvárať v otvorených priestoroch. Návod bol uverejnený v časopise Urob si sám.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#14 Příspěvek od stasek »

Dobrý den přeji. Je zde spousta chytrých lidí se všeobecnými znalosttmi, tak snad někdo odpoví. Je možné stlačovat směs kyslíku s vodíkem bez nebezpečí výbuchu? Jde mi o směs vyprodukovanou elektrolýzou. Kyslík je háklivý na mastnotu, tak nevím, jak by se chovala směs obou plynů při stlačování např. kompresorem z ledničky. Hledal jsem na googlu a nenašel jsem. Díky

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

Pokud bys chtěl komprimovat směs HHO (získanou elektrolýzou), je odpověď poměrně jednoduchá - ano, následoval by výbuch, protože vodík má zápalnou teplotu velice nízkou a tu bys v kompresoru z lednice určitě dosáhnul už při prvním stlačení. Záleželo by pak na tom, kolik toho vydrží válec toho kompresoru, jestli by to jen vystřelilo do kanálů, nebo jestli by to mechanicky poškodilo něco ze soustavy píst - klikový mechanismus - válec. Všecky stlačené plyny jsou navíc velmi citlivé na přítomnost vlhkosti, takže pokud chceš experimentovat s kyslíko-vodíkovou svářečkou, vřele i s ohledem na bezpečnost okolí doporučuju používat plyny z tlakové láhve od průmyslového dodavatele...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“