El.ovládaná vrata

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
StrycekEndy
Příspěvky: 6
Registrován: 25 bře 2009, 01:00

El.ovládaná vrata

#1 Příspěvek od StrycekEndy »

Zdravím Pánové,
a doufám že mi někdo poradí kdo doma něco podobného zkoušel.
Chci si na svá vrata udělat El pohon abych je mohl otevírat dálkově.Usoudil sem že stěračové motorky ze 120 by mohly stacit tzn.Na hřídelku jsem upevnil tyč a motorek pripevnil k zemi.Jenže motorek moje vrata nautáhne.Tím pádem obracím se na vás..Máte někdo lepší nápad jak mám vrata motorkem pohánět nebo jaké jiné mechanické zpracování použít aby motorek nepotřeboval tolik síly k otevření popř motorku dodat viice SILY:DAby stačil na můj pákový mechanismus...Předem Vám děkuji za vyřizeni:-)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Počítej: síla krát dráha rovná se práce. Práce dělená časem se rovná výkon. Což znamená, že pokud ten motorek dostatečně zpřevoduješ, bude sice to otevírání trvat delší dobu, ale jeho výkon bude dostatečný. Osobně si ale myslím, že 60VA motorek na stěrače je dost slabá pohonná jednotka na vrata, která běžně se otevírají motory s příkony v řádu stovek wattů...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od mtajovsky »

Nejméně tak 150 - 200 W. A k tomu pořádnou převodovku, která zvádne dostatečnou sílu. To, co je ve stíračích, pravděpodobně brzo odejde. Počítejte i s tím, že se časem zvýší pasívní odpory v mechanismu vrat - koroze, prach, tlak větru.

http://e-p.cz/novy-pohon-garazovych-vra ... orzni-tyc/

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Bernard »

Mám tu parametry takového profi zázraku a motorek tam má nominální výkon 50 W, a funguje to dobře. Jak říká ekkar, třeba to spřevodovat do hodně pomala. U mne se křídlo pohybuje o 90° za 15 s.
Přílohy
mHOUSE.jpg
(120.99 KiB) Staženo 85 x

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#5 Příspěvek od Cust »

to jo... Ale to jsou dvířka ne vrata. Já mám 1kW motor - hydrauliku a otvírá to asi půl minuty. :-)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Na lineárně posuvných bránách, co jezdí po ocelové kolejnici a jsou poháněné systémem reduktoru s ozubenými koly a na výstupu pastorkem zabírajícím do ozubeného hřebenu, bývají motory s příkonem v rozmezí 300 - 750W Podle hmotnosti "křídla". Otevírání/zavírání 5m široké brány trvá zhruba 20 sekund. Pohon má čidlo pro možnost nárazu brány do překážky - hlídání nadproudu proti možnosti někoho přiskřípnout.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
medulin
Příspěvky: 471
Registrován: 10 črc 2009, 02:00
Bydliště: Evropská unie

#7 Příspěvek od medulin »

EKKAR píše:Počítej: síla krát dráha rovná se práce. Práce dělená časem se rovná výkon. Což znamená, že pokud ten motorek dostatečně zpřevoduješ, bude sice to otevírání trvat delší dobu, ale jeho výkon bude dostatečný. Osobně si ale myslím, že 60VA motorek na stěrače je dost slabá pohonná jednotka na vrata, která běžně se otevírají motory s příkony v řádu stovek wattů...
Započítal bych i vítr. Do našich vrat když se opře vítr, tak mají co dělat dva lidé aby je zavřeli. :wink:

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#8 Příspěvek od jirkati »

Hned jsem se šel podívat, jak to mám uděláno od firmy u skládacích lamelových vrat, která vyjíždějí nahoru. Pomocí lanových převodů a tažných pružin po stranách jsou vrata vyvážena tak, že se dají zvednout tahem tak 10 kg při nouzovém odpojení pohonu (při eventuelním výpadku proudu). Motor pohonu na 230 V má výkon 200 W a vrata se zvednou za 8,2 sec od stlačení tlačítka na ovladači.

Uživatelský avatar
StrycekEndy
Příspěvky: 6
Registrován: 25 bře 2009, 01:00

#9 Příspěvek od StrycekEndy »

jirkati píše:Hned jsem se šel podívat, jak to mám uděláno od firmy u skládacích lamelových vrat, která vyjíždějí nahoru. Pomocí lanových převodů a tažných pružin po stranách jsou vrata vyvážena tak, že se dají zvednout tahem tak 10 kg při nouzovém odpojení pohonu (při eventuelním výpadku proudu). Motor pohonu na 230 V má výkon 200 W a vrata se zvednou za 8,2 sec od stlačení tlačítka na ovladači.
Díky za Pomoc vaam vsem....:-)

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#10 Příspěvek od varok »

Když už chcete použít motorky ze stěračů, raději bych dal z náklaďáku na 24V. Nevím, ale teoreticky by měl mít větší výkon.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“