Napätie

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pepo03
Příspěvky: 6
Registrován: 05 říj 2010, 02:00

Napätie

#1 Příspěvek od pepo03 »

Zdravim. Prosim vas, mohly by ste mi niekto jednoducho vysvetlit co je to el. napätie? Viem ze bez napätia nepojde prud, tiez viem ze napätie je sila ktora tlaci elektrony do obvodu, ale nejak si neviem predstavit o aku silu ide.Na internete som našiel ze napätie je "rozdiel elektrického potenciálu dvoch bodov" ale vôbec tomu nerozumiem.

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#2 Příspěvek od ok1xgi »

Elektrické napětí je určeno jako práce vykonaná elektrickými silami při přemísťování kladného jednotkového elektrického náboje mezi dvěma body v prostoru.

Elektrické napětí lze také vyjádřit jako rozdíl elektrických potenciálů v obou bodech v prostoru.
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od GeorgeB »

Co takhle si to představit na vodě? Napětí je rozdíl potenciálů-převedeno na vodu je to rozdíl tlaků v jednotlivých bodech. Takže je-li potrubí(čím užší potrubí tím větší odpor) mezi těmi dvěmi body, tak vode teče z místa s větším tlakem do místa s menším tlakem.(samzřejmě potrubí musí být vodorovné, aby hmotnost vody nepůsobila rozdíl tlaků)

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#4 Příspěvek od gepard »

-- Gepard --

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Bernard »

pepo03, přečti si znovu své vlákno GND, obě jsou o stejné věci a asi jsi to GND úplně nepochopil.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#6 Příspěvek od kokun »

pepo03 píše:Prosim vas, mohly by ste mi niekto jednoducho vysvetlit co je to el. napätie? ....
Bernard píše:pepo03, přečti si znovu své vlákno GND, obě jsou o stejné věci a asi jsi to GND úplně nepochopil.
A kdes byl, když jsi chodil do nějaké 7., či 8. třídy ZŠ? To jsi chodil za školu? Nebo jste neměli fyziku?
Tady (na EB) je to pro tebe už "Vysoká škola" - to ale musíš nejprve odmaturovat 8O :cry:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od WLAB »

Standardni definice je takova, ze napeti v homogenim elekrickem poli mezi dvemi body je rovno 1V tehdy, pokud k premisteni jednotkoveho naboje (1C) na jednotkovou vzalenost (1m) je nutna jednotkova energie (1J).

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#9 Příspěvek od kokun »

Ond3x píše:... pepo03: Ten rozdíl el. potenciálu si klidně představ jako rozdíl dvou různých délek. Akorát místo abys měřil metrem délku mezi dvěma deskama poličky měříš dvouma drátama voltmetru napětí někde na vývodech rezistoru :)
Už ho vidím, jak ho "pokopal" skládací metr 8O :lol: :lol:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#10 Příspěvek od Yarda1 »

Já bych použil analogii třeba s rybníkem. Hladina v rybníce je výše než hladina v potoce co odtéká z rybníka pod stavidlem- to odpovídá napětí třeba na svorkách baterie. Čím výše je hladina v rybníce, tím rychleji dopadá voda co přetéká přes stavidlo dolů na hladinu potoka. Pokud by obě hladiny byly ve stejné výši, voda přestane téci.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#11 Příspěvek od breta1 »

Žeby s námi pepa žertoval?

Uživatelský avatar
pepo03
Příspěvky: 6
Registrován: 05 říj 2010, 02:00

#12 Příspěvek od pepo03 »

Vdaka za odpovede
Nie, nezartujem. Ja som si to len skratka nevedel nejak predstavit. Napr. el, prud viem ze je to usporiadany pohyb elektronov - to si viem lahko predstavit. Ale napätiu som nerozumel, lebo som si to nevedel jednoducho predstavit.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#13 Příspěvek od bu2520 »

bohužel podobných dotazů jsem slyšel od synů co prošli elektroprůmyslovkou. Věděli jak spočítat cívku ,ale nevěděli k čemu je . Uměli spočítat tranzistorový zesilovač, ale nedokázali si představit jak to vlastně funguje. Chápu že v době integrovaných obvodů už neřešíme, počet tranzistorů ale je to jen černá krabička které když splníme vstupní parametry tak nám dá nějaký výstup a neřešíme konstrukci. Ale to základní na to jako by školství a bohužel i hračky jako by zapomněly. Kde jsou časy stavebnic se žárovkou a spínači . Sem tam nějaký voltík, kterého pomalu bez dopomoci znalého dítě ani nerozchodí.

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#14 Příspěvek od WLAB »

Ond3x píše:wlab: Přesně tohle chtěl vědět :D

pepo03: Ten rozdíl el. potenciálu si klidně představ jako rozdíl dvou různých délek. Akorát místo abys měřil metrem délku mezi dvěma deskama poličky měříš dvouma drátama voltmetru napětí někde na vývodech rezistoru :)
Zrovna ten primer s metrem bych nepouzil, protoze vysledek zavisi na draze (tady treba pruvesu metru), kdezto v elektrickem poli energie nutna na premisteni naboje mezi dvemi potencialy na draze nezalezi. :)

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#15 Příspěvek od Yarda1 »

bu2520 píše:bohužel ....
Nebudu to tu opisovat celý příspěvek, ale se vším souhlasím.
Například nedávno se někdo někde ptal, co jsou to množiny a já jsem si uvědomil, že jsem se s tímhle pojmem setkal, vím, (tedy věděl jsem ale už jsem zapomněl protože jsem to nikdy nepotřeboval) co s nimi dělat ale k čemu jsem se to vlastně musel učit mi uniklo.
Na tohle téma zajímavě psal pan Richard P. Feynmann třeba jak se v Brazílii (ne)učí fyzika.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“