Otázka na spínaný zdroj a"la oddelovacie trafo

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tornado6
Příspěvky: 1392
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Piešťany okolie

Otázka na spínaný zdroj a"la oddelovacie trafo

#1 Příspěvek od tornado6 »

CHcem sa spýtať čiste teoreticky šlo by prakticky poriešiť pomocou spínaneho zdroja náhradu za oddelovacie trafo myslím tým 240/240V cca 2,5 až 3 Ampere?
PS: Myslel som použiť spínaný zdroj na primári s použitím triaku a toroidneho trafa vinuteho v správnom pomere prim./ sekundár. :roll:

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Samozřejmě by to šlo, ale finančně se to opravdu nevyplatí. Zvlášť jestli to má na výstupu mít sinusovku. Při těch požadovaných proudech bys asi ani místo nijak neušetřil, oproti normálnímu oddělováku.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#3 Příspěvek od procesor »

Ak by to malo mať aj certifikát ako oddeľovacie trafo...veľkosť skôr+, cena 100x trafo.

Uživatelský avatar
tornado6
Příspěvky: 1392
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Piešťany okolie

#4 Příspěvek od tornado6 »

Jasné rozumiem, dakujem za odpoved nejde ani tak o sinusovku ako skôr o rozdiel v hmotnosti. :wink:

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#5 Příspěvek od pepik9 »

Hmotnost je neprimo umerna kmitoctu. Takze pokud to bude mit 50Hz, tak se hmotnost trafa nezmeni oproti klasickemu a cele to ztraci smysl.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#6 Příspěvek od procesor »

Impulzný zdroj sa nerobí na 50Hz. AC/DC To by bolo na 25...až xxxxkH aj s galvanickým oddelením. Potom sa z DC musí generovať striedavých 230V/50Hz. To je druhý menič, ktorý by podľa požiadavky na presnosť mohol byť viac či menej komplikovaný. Účnnosť takejto sústavy by mohla byť tak 60-.....ťažko do 75%. Viac menej závislé od priblíženie sa k sínusu.

Uživatelský avatar
tornado6
Příspěvky: 1392
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Piešťany okolie

#7 Příspěvek od tornado6 »

Je mi jasné že pulzné zdroje nebežia na 50Hz len som nad tým tak premýšlal mám doma aj klasické oddelovacie trafo, ale na váhu je to trocha prasa - má to cca 5 kg, preto som sa pýtal či by to teoreticky šlo urobiť, ale je to slepá ulička, dakujem za príspevky. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“