Automatika olejoveho horaku

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Olpik

Automatika olejoveho horaku

#1 Příspěvek od Olpik »

Zdravim forum
Prosim o pomoc z nefunkcni automatikou na ktere buchl kondenzator byl praskly a nasledne i odpor pri druhe zkousce pri prvni jeste vsechno fakcilo.Kondenzator jsem dal druhy ale nevim jestli je spravny nemyslim hodnotou a odpor jsem zkousel nahradit ale nevim hodnotu jen vim ze prvni prouzek byl zluty a druhy asi fialovy a nasobitel uz shorel pri te explozi.Co mohlo jeste odejit ze neregistruje plamen pri odkryti cidla,nebo je spatny kondenzator,nedala by se vypocitat hodnota odporu ,kde co zmerit ?Cervene jsou oznaceny soucastky ktere odesli.Rad odpovim na dalsi otazky .
Elektronice jsem se kdysi venoval ale jen povrchove schema jsem jeste zvladl nakreslit .Predem dekuji.
Přílohy
schema pripojeni.jpg
(65.43 KiB) Staženo 91 x
stary kond.JPG
(153.73 KiB) Staženo 64 x
jeho hodnota.JPG
(164.4 KiB) Staženo 61 x
novy kond.jpg
(70.01 KiB) Staženo 72 x
schema.jpg
(88.4 KiB) Staženo 187 x

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

Automatika olejoveho horaku

#2 Příspěvek od kovar »

Zkusil bych proměřit diody a hlavně D2 a kondenzátor 22M/63V.To může být příčina destrukce C a odporu.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#3 Příspěvek od procesor »

najskôr 47 Ohmov. Daj tam hoc a 100 Ohmov.
Edit. chýba mi tam nejaký stabilizátor-zenerka. BYX10 je dobrý popis?

Odmeraj odpor cievky K1.
Keď nie je zopnuté relé modul má spotrebu cca 2-3mA (časť napájaná z elko22/63). V tom čase by to napájanie mohlo byť 30-40V.
Po zopnutí K1 klesne napájenie na 22-63.

Zhorený kondenzátor je prúdový napájač schopný pri 0.47uF dodávať viac ako 35mA. Nikde ni tam chýba zenerka(alebo iný spotrebič) na obmedzenie napätia na C--22/63.

Zjavne sa na napájaní moholo objaviť viac ako 45V
Mohli sa porúčať:
22/63 elektrolit
Q1...BCY59
Q2...BCY79
D2...1N4007

Návštěvník

#4 Příspěvek od Návštěvník »

¨Diody se zdaji byt dobre zenerka je podle toho co jsem nasel na netu ta
ZPD 43 voltu ,BYX10 je na diode napsano ale uz se asi nedelaji.Zhoreny odpor po vymene kondenzatoru jsem zkusil 4,7k a trochu zcernal teplem tak jsem dal 47k zatim dobre ale nevim jestli spravne -nejede.Asi bude ten tranzistor kaput nebo oba.Zmerim jeste ten odpor vinuti na civce dam vedet.Zatim dik za ochotu

Olpik

#5 Příspěvek od Olpik »

Civka ma odpor 3 kohm ,elektrolit jsem dal novy zatim bez uspechu.
Co je to za diody ty sklenene barevne ?

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#6 Příspěvek od procesor »

Keď dáš 470R bude trochu hriať, daj 47R bude studený, len bacha je na ňom 230V.
Ten odpor má pre činnosť regulátora nepodstatnú hodnotu. Chráni obvod pred rušením s vysokou frekvenciou. Bežné hodnoty sú okolo 100R Ohmov.

Napájací zdroj tzv. bez transformátorový tvorí ten strelený kondenzátor a dve diódy. Jedna katódou na N(1,2) a druhá anódou na + kondenzátora 22uF/63V. Takýto zdroj potrebuje stálu záťaž, aby mal na výstupe stabilné napňtie, alebo v rozsahu záťaží napätie kolíše v prijateľnej tolerancii. Dokonca s tým môže počítať aj funkcia obvodov.


ZPD 43V nie je ZPD 4.3V?

Po zapnutí meraj napätie na C...22uF/63V. Napätie nesmie prekročiť 35-40V.
Ak ide nad 45V odpália sa tranzistory. Stratni C E trazistora s relé - musí zopnuť relátko.
Nasimuluj foto odpor odporom cca 2k2, rele by malo zopnúť hneď.

Skontroluj kontakty tepelného relé T1, ale ak kontakty K1

Diody...farebné nevidím, ak myslíš na BYX10 sú to 1600V/0,5A

Olpik

#7 Příspěvek od Olpik »

Promin nedal jsem spravne foto
Přílohy
pohled na soucastky.jpg
(72.34 KiB) Staženo 69 x

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#8 Příspěvek od procesor »

To sú rýchlejšie pre malé prúdy, Si diódy 75...200V/50...200mA
1N4148, 1N4448, BAV21......

Ešte otázka. To po pripojení hádže trafo iskry? a po čase sa prepne do poruchy?

Návštěvník

#9 Příspěvek od Návštěvník »

S tou zenerkou jsem se ukvapil sel jsem ju hned vyletovat a spatne jsem to pred tim precetl cislo bylo na spodu je na 15 voltu.Takze se moc omlouvam.Pri zapnuti trafo jiskri a po 10 sekundach to prejde do poruchy .Predtim nez to buchlo kdyz jsem fotosenzor vytahl na svetlo tak seplo rele K1 a vse bylo v poradku.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#10 Příspěvek od procesor »

Ešte vymeň ten 47k za 470R
10k odporom nahraď fotoodpor, malo by rele spínať ihneď.

Olpik

#11 Příspěvek od Olpik »

470R vydrzi ? Co kdyz zhori bude nekde chyba? Proc ten 4k7 zcernal pretizenim.Zkusim jak rikas musim objednat soucastky . Dík moc

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#12 Příspěvek od procesor »

cca 10W straty.
Pri R=0,0 to bude 0,0W straty
Pri R=470 to bude asi 0,4W straty
Pri R=4k4 cca 10W straty
Pri R=47k zase 0,5W straty
Pri R=10M cca 0,0001W straty
Strata P je úmerná I*I*R

Ešte ... ak máš trafo 230/115 60VA skúšaj to s ním (často robím cez regulačné autotrafo s galvanickým oddelovačom) Stačí aj také čo má delený primár 115+115 zapojiť ako autotrafo. Samozrejme bacha pri meraní.
A ešte... 12k odpor(medzi elektrolytom) sa mi zdá chybný.

Olpik

#13 Příspěvek od Olpik »

Dneska jsem jeste zkousel tranzistory jeden ma 270 a druhy 300 na multimetru.Jsou v poradku nebo radsi vzit nove?

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#14 Příspěvek od procesor »

Ak majú h21e budú na 99% OK.

Olpik

#15 Příspěvek od Olpik »

Odpor 470 je tam a vydrzel.Kdyz pripojim 220V tak je napeti na elitu 7V a po peti sekundach prepne prepinaci kontakt T1 a napeti skoci na 16V ,ale porad cidlo nespina to rele plamene.Zkousel jsem to bez pripojeneho motoru ventilatoru a civky el.ventilu jenom plosnak tak nevim co myslis ze obvod potrebuje stalou zatez jedine me napada ten prerusovany propoj na tom schema zapojeni ktery vede do ventilatoru ??

Odpovědět

Zpět na „Poradna“