vyznam remanence u jader?

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
alvr
Příspěvky: 288
Registrován: 25 led 2008, 01:00

vyznam remanence u jader?

#1 Příspěvek od alvr »

Zdravim. Neni mi uplne jasne, jaky vyznam na pouziti jader ma remanence. Ruzne se pise, ze pro jednocinne menice a aplikace s jednou polaritou je potreba cim jak nejmensi remanence v pomeru k Bs. Chapu to tak, ze odmagnetovani u aplikaci s jednou polaritou musi byt po skonceni pulzu rychle, atd. Ale proc se pise, ze pro dvojcinne menice a aplikace s impulzy dvoji polarity je naopak zadana vysoka remanence? Nema nizsi remanence obecne lepsi vlastnosti i pro dvojcinne aplikace? A take mensi ztraty v jadre? Mel jsem za to, ze cim uzsi hysterezni krivka, tim mensi ztraty v jadre. Predem diky za diskuzi.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Bernard »

Indukce Br jako materiálová konstanta může být i stejná, rozdíl je dán spíš magnetickým obvodem. Pokud ten je bez vzduchové mezery, jako u propustných měničů a jiných transformátorových aplikací, je hysterezní smyčka, byť úzká, hodně strmá a protíná osu B poměrně vysoko (a nízko). Zavedením vzduchové mezery nebo u prachových jader, jak je to u měničů s ukládáním energie v jádru, se hysterezní smyčka hodně zešikmí a průsečík s osou B se posouvá směrem k počátku.

Uživatelský avatar
alvr
Příspěvky: 288
Registrován: 25 led 2008, 01:00

#3 Příspěvek od alvr »

Rozumim. Takze kazdopadne cim je hysterezni smycka uzsi, tim je to lepsi, predevsim ohledne ztrat, atd. Zesikmeni smerem vpravo k H ovlivnuje permeabilita materialu nebo vzduchova mezera a to uz pak jen zalezi na aplikaci. Siroke hysterezni smycky jsou pozadovane spis u tvrdych magnetickych materialu jako magnetu a podobne? Ale ke klasickum aplikacim jako vykonove trafo je potreba hledat materialy s cim jak nejuzsi krivkou, jo?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

K té vzduchové mezeře mám jeden nezávazný dotaz - jak vyrobit větší mezeru každý ví. Ale zkoušel jste ji někdo něčím zmenšit ? Např. jádro E55 má střední sloupek s mezerou 1.2mm, já bych potřeboval vyzkoušet tak polovinu. Brousit ty krajní se mě nechce.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#5 Příspěvek od Atlan »

mňa by zaujímalo čo sa stane keby si tam dal kus oceľového plechu.. to by chcelo zmerať..

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Bernard »

Dá se to i trochu spočítat. Cívka na jádře (Fr) s mezerou (Fe) se jeví jako dvě paralelní indukčnosti, jedna má jádro jen z feritu (Fr) a druhá jen z ocele (Fe), cívka je stejná tam i tam. Počítá se s délkou magnetického obvodu pro každý případ podle skutečné délky daného materiálu, ten zbytek má jakoby nulový magnetický odpor. Jistě, je to nepřesné, ale názorné.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od mtajovsky »

A vzájemná indukčnost tam taky bude?

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Bernard »

Určitě nebude. To by ublížilo té názornosti:
1/L = 1/Lfr + 1/Lfe

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#9 Příspěvek od Andrea »

Já v tom tu názornost nevidím. :oops:

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Bernard »

Já jen že kolegu Atlana zajímalo
... čo sa stane keby si tam dal kus oceľového plechu..
A tak
1/L = 1/Lfr + 1/Lfe = 1/(µ0.µfr.N².S/lfr) + 1/(µ0.µfe.N².S/lm);

Takže to se stane, aspoň co se indukčnosti týče. Dokud tam byl vzduch, byla hodnota µfe=1, a u plechu to bude hodnota permeability toho plechového materiálu. Pokud ten plech zabere celý objem té mezery S.lm .

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#11 Příspěvek od Olchor »

Jenže problém bude asi s frekvencí. Ferity běžně pracují s desítkami kHz a víc, kdežto ocelový plech bude už pro stovky Hz nepoužitelný a vlivem vířivých proudů bude fest topit.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Bernard »

Jistě, problém to bude, pokud to někdo takto nevhodně použije. Ale jako hypotetická sestava je to snad docela neškodné.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#13 Příspěvek od mtajovsky »

ZdenekHQ << brousit to v amatérských podmínkách bude složité. Jednak je ferit tvrdý a pak je třeba zajistit rovnoběžnost broušenýh ploch. Napadá mě spíš vzít kousek toho feritu, rozdrtit na prášek, smíchat s epoxidem nebo jiným pojivem a tím mezeru vyplnit. Není to dokonalé, v oblasti mezery zmenšíte efektivní průřez a plochu připadající na pojivo.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#14 Příspěvek od Andrea »

A co si radši koupit jádro s poloviční mezerou? Pak se dají i zkombinovat na tříčtvrteční mezeru.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Crifodo »

Brousit a drtit ferit je zhůvěřilost. Ještě snad dělit feritky na kratší.

Co použít jádro bez mezery a vložit takovou, jaká je potřeba.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“