Podivnej nález (aspoň pro mě) v autonabíječce

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
anthAn
Příspěvky: 21
Registrován: 03 kvě 2010, 02:00

Podivnej nález (aspoň pro mě) v autonabíječce

#1 Příspěvek od anthAn »

Ze zvědavosti jsem rozebral autonabíječku - nějak jsem doufal, že v ní třeba bude nějakej zpětnovazebnej obvod. A docela jsem se divil co jsem tam našel. Ze sek. vinutí na trafu jdou 3 dráty a jsou tam jen dvě usměrňovací diody. Načrtnul jsem schéma tý nabíječky. Moje znalosti elektroniky nejsou nějak valný, tak je možný, že se to tak zapojuje normálně.

Co z toho leze za proud? Vidím to na kladnou(nad osou) část sinusoidy.

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Prostě už nic víc vynechat nešlo, a "nějak" nabíjet to bude. Tím, že tam není ani filtrační kondík to hned získá pojmenování "pulsní" či "impulsní", i když to vůbec není pravda.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#3 Příspěvek od Duvsan »

Typická lacná nabíjačka. Delený sekundár, dvojcestné usmernenie, dozor robí obsluha.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#4 Příspěvek od Duvsan »

Šlo ještě vynechat tu pojistku. :twisted:

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od GeorgeB »

Stejnosměrně posunutá sinusoida to není. Je to dvoucestné usměrnění. Sekundární vinutí je například 2x12V(nebo 1x24V jak chcete) s vyvedeným středem. Střed je rovnou zem a konce vinutí jdou přes diody do plusu. Viz. např. http://cs.wikipedia.org/wiki/Usm%C4%9Br%C5%88ova%C4%8D

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od jezevec »

Co bys chtěl za pětikilo, když půlku z toho má ten HyperSuperšmejd prodejce.

Uživatelský avatar
anthAn
Příspěvky: 21
Registrován: 03 kvě 2010, 02:00

#7 Příspěvek od anthAn »

Vim, že nabíječka je lacinej šmejd. Jenom jsem neznal tuhle variantu sek. vinutí. Už to pobíram :) ... asi nelze nějak jednoduše ten proud stabilizovat. Když jsem si počítal kondenzátor, tak jsem byl u 1F ... to mužu kámošovi ukradnout z auta od zesíku :-D

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Pokud se to trafo rozumně navrhne, je to omezeně použitelný. Až na něm nějakej katovač kostů vymění plechy a dá jinej drát, začne být problém...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#9 Příspěvek od dj_Paul »

věřím že to již bylo provedeno :twisted:

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#10 Příspěvek od alles »

ta nabíječka není v zásadě nijak špatná, filtrace kondenzátorem je u ní zbytečná, kondík paralelně k baterce nemá smysl (jestli jsem tě dobře pochopil), hlavní problém bude přebíjení když na baterku zapomeneš, sám jsem si jednu baterku takhle odrovnal..
po doplnění jednoduchým obvodem s relé, které baterku odpojí po nabití na cca 14,4V to bude fajn nabíječka, takový obvod jsem viděl někde v amatérském radiu, už nevím jaké číslo možná si tu někdo vzpomene... nebo pohledám

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#11 Příspěvek od Honza_dy »

Já mám něco podobného. Používám k tomu do serie zapojenou žárovku 12V/55W. Při připojení na přímo k baterii dojde po několika minutách k masivnímu plynování. Se žárovkou je to OK.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#12 Příspěvek od Duvsan »

alles píše:po doplnění jednoduchým obvodem s relé, které baterku odpojí po nabití na cca 14,4V to bude fajn nabíječka, takový obvod jsem viděl někde v amatérském radiu, už nevím jaké číslo možná si tu někdo vzpomene... nebo pohledám
Nebyl by lepší třeba tyristor nebo optotriak?

Uživatelský avatar
PLV
Příspěvky: 400
Registrován: 21 říj 2007, 02:00
Bydliště: Litovel

#13 Příspěvek od PLV »

Ta nabíječka má nízké sekundární napětí a tím vlastně nepotřebuje žádnou napětovou stabilizaci a proudové omezení. Proud se se vzrůstajícím napětím akumulátoru postupně snižuje, až je jen nepatrný. V jednoduchosti je síla! :P
Netřep se mnou!

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#14 Příspěvek od Duvsan »

Chceš tvrdiť, že ji můžeš nechat napíchlou a jít spát? No nevím... Snad aspoň tu žárovku.

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#15 Příspěvek od alles »

na problém s rychlým plynováním je ten obvod krátký, pouze to plynování pak utne, ale je to bez zásahu do principu nabíječky, jinak za rychlé plynování může občas i horší baterka...
nevím jestli Duvsan myslel použít tyristor pouze na odpojení, nebo na regulaci, pak by bylo potřeba znát parametry trafa a ne každé čínské trafo asi vydrží tyristorovou regulaci
EDIT: to PLV: myslím že tolerance síťového napětí je větší než tolerance konečného nabíjecího napětí baterky...

Odpovědět

Zpět na „Poradna“