Zvýšení vstupního odporu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Schamann
Příspěvky: 90
Registrován: 18 kvě 2010, 02:00

Zvýšení vstupního odporu

#1 Příspěvek od Schamann »

Zdravim, rad bych se zeptal na jednu vec ktera mi neni zcela jasná.

Udelal jsem si jednoduché zarizeni ktere mi v pozadovanem intervalu 10s prepina 6 vstupu na jeden vystup. Na vystupu potrebuju merit napeti z 6 teplomeru v rozmezi 0-12V = 0 - 200°C podle kalibracni tabulky.
Tady potud vsechno funguje v laboratonich podminkach spravne. V realu mi moje zarizeni ovlivnuje stroj na kterem to merim a ten pak nefunguje tak jak by mel.
Problem je ve vstupnim odporu. Moje zarizeni ma pry maly vstupni odpor. Takze se chci zeptat jak ten vstupni odpor muzu zmerit a jak ho zvednu na pozadovanou hodnotu 10K?

Nekamenujte mne prosim.... :oops:
Dekuji uctivě.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Asi by bylo lepší, kdybys sem dal celý schéma, nebo alespoň vstupní části.
10 k není zas tak moc velkej vstupní odpor, aby nešel realizovat více způsoby. V nejhorším by se to dalo udělat třeba tak, že by všech 6 vstupů vedlo nejdřív na OZ s jednotkovým zesílením. OZ s JFETama mají vstupní odpor třeba 10 M.

Uživatelský avatar
Schamann
Příspěvky: 90
Registrován: 18 kvě 2010, 02:00

#3 Příspěvek od Schamann »

nojo schema jasne...

na prepinani jsem pouzil jednoduse schema na svetelneho hada a misto diod tam mam 6 rele pres ktere spinam jednotlive vstupy. vystupy ze vsech rele jsou svedene do jednoho na kterem to merim.

http://pandatron.cz/?47&svetelny_had

napajim to 12V pres oddeleny usmernovaci zdroj.

Uživatelský avatar
Schamann
Příspěvky: 90
Registrován: 18 kvě 2010, 02:00

#4 Příspěvek od Schamann »

aha - jak o tom premyslim, tak problem asi bude jinde...
tohle mi vlastne funguje jen jako prepinac takze, tady asi zadny problem nebude. problem bude na meraku a na jeho vstupnim odporu, co?

takze bych potreboval jeste nejakej "mezikus" kterej mi do meraku nepusti vsechno?

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od forbidden »

Co to je za měřák, že má tak malej vstupní odpor? Nějakej analog? Ten OZ s jednotkovým zesílením to v pohodě vyřeší. Stačí si jen pohlídat třeba teplotní drift, aby to moc neujíždělo. Ale záleží na požadované přesnosti.

Uživatelský avatar
Schamann
Příspěvky: 90
Registrován: 18 kvě 2010, 02:00

#6 Příspěvek od Schamann »

merak je nejake zarizeni, o kterem vubec nic nevime, ktery bylo dodane buhvi kym, ale funkce ja takovahle:

na jeden vstup se privede kabelem napeti - co co tam prepinam - a ono to umi zjistit kolik je tam voltu a tu hodnotu odesle SIM pres GPRS nekam na pocitac kde je hotovej program , kterej umi ukazat na monitoru 6 hodnot teploty.

Dalsi 2 kabely jsou + a - 12V brane ze stejneho zdroje jako prepinacka.

tak asi tak.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od forbidden »

Tak tam asi bude nějakej AD převodník, akorát nechápu proč tolik žere, nemá k tomu důvod. Chtělo by to změřit vstupní proud, ať se podle toho dá navrhnout ten "zesilovač" s OZ. Aby to vůbec utáhl chudák. Anebo to zařízení rozdělat a podívat se jak je řešenej vstup.

Uživatelský avatar
Schamann
Příspěvky: 90
Registrován: 18 kvě 2010, 02:00

#8 Příspěvek od Schamann »

nojo... vstupni proud? ale jak? tady mi to ukazuje jine hodnoty nez kdyz to zapojim do te masiny. ze bych doma mel jinych 12V? :)))
mluvime o stejnem, jake ze merak zapnu na A a strcim ho do cesty mezi to co chci merit a ten neznamy meric??

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od forbidden »

Přesně tak, ale přepni ho spíš na mA. Doma máš spíš laboratorní zdroj a ten je tvrdší v porovnání s tím čidlem.

Uživatelský avatar
Schamann
Příspěvky: 90
Registrován: 18 kvě 2010, 02:00

#10 Příspěvek od Schamann »

dobre, zmerim na obou mistech. doplim asi zitra.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#11 Příspěvek od Cust »

řekl bych, že země zdrojů (přístroj) a zdrojů vstupní části se hádají a tečou ti přes ně proudy, které se přičítají/odčítají k/od měřeného signálu....
Naposledy upravil(a) Cust dne 09 pro 2010, 12:23, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#12 Příspěvek od mtajovsky »

Ten vstupní odpor zjistíte celkem jednoduše srovnáním. Změřte výstupní napětí při zatížení tím měřákem. Pak měřák nahraďte poteciometrem nebo odporovou dekádou a změnou tohoto náhradního odporu nastavte stejné napětí. Výsledná hodnota náhradního odporu se rovná vst. odporu měřidla. Neprve je ale třeba vyloučit to, co zmínil Cust.

Uživatelský avatar
Schamann
Příspěvky: 90
Registrován: 18 kvě 2010, 02:00

#13 Příspěvek od Schamann »

Funguje to tak, ze ta teplotni sonda je napojena na nejakou elektroniku, ktera spina ohrivac pri poklesu teploty pod 150°C a vypina pri 190°C. Kdyz pripojim ten merak co odesila teplotu (napeti z kabelu te sondy) na internet do PC tak elektronika toho stroje zblbne a bud se vypne uplne, nebo hreje i pres 200°C protoze se nevypne vubec. tzn ten pridanej merak nejak ovlivnuje ridici elektroniku stroje, kdyz ho odpojim je to ok.

Zmereno takto, v obou pripadech je to stejne. nevim proc mi to predtim ukazovalo jinak, mozna jem meril spatne, ale ted jsou vysledky tyhle a uplne stejne i na pristoji i v "laboratonim" mereni.

Kostra je v obou pripadech spolecna. a u stroje vsechny zeme veskere elektroniky vedou primo na - baterie do jednoho bodu. Kostra je v poradku - musi byt jsou na to velice prisne atesty. To ohrivani je na LPG a je ho tam v zasobnicich cca 1000L. (prej by to nemelo bouchnout jinak bude pulka vesnice pryc :) )
Pro predstavu o kvalite "zdroje" jde o 8ks 12V autobaterii 60Ah dobijenych alternatorem v dobe kdy je stroj v provozu. (musi to umet funovat 2 dny jen na baterky)

Napajeni 13,5 V (pri spustenem dobieni, pri vypnutem je to samozrejme jen cca 12V a kalibracni tabulka je podle toho postavena)
Proud na vstupu do meraku je 1,54 mA

pokud dobre pocitam tak 13,5/0,00154 = 8766 ohmu

coz zhruba odpovida uvedenym parametrum meraku - vstupni odpor by mel byt 9kOhmu (podarilo se mi zjistit u vyrobce co je to zac).

Takze co ted?
1, mam nekde chybu ja?
2, je spatne dimenzovana teplotni sonda nebo elektronika stroje, ktere vadi tech 1,5mA co de do meraku?
3, je 1kO tak velky rozdil? (mame 9 kO podle vyrobce te teplotni sondy a elektroniky by nemelo vadit ani 8kO)
4, nebo obecne by mel mit merak vetsi vstupni odpor treba 10 - 100 nasobne?
5, muze byt neco spatne na pouzitem "prepinaci" kdyz je to v podstate 6 rele ktere spinam odjinud?

Asi bych ted koupil nejakej velkej potenciometr a vyzkousel ho nastavit az do te doby do kdy te elektronice merak za tim potenciometerem nebude vatid. A pak podle toho postavit jeste adekvatni zesilovac? A neni to zbytecne slozite?

Taky se k tomu muzu postavit jinak:
- max je 200°C
- merim na 0,01V
- na max 13,5V mam 1350 hodnot (200°C = 13,5V, 0°C = 0V) tzn 6,75 na 1°C.
- Muzu teda snizit presnost mereni 6,75x a stale jeste dostanu dostecne presne hodnoty. Takze kdyz tam pred ten vstup dam napevno odpor 6k7 dostanu na vstupu max 2V = 200°C a mam 200hodnot kde 0,01V = 1°C.
1, je to spravna uvaha?
2, bude to stacit? (6k7 + 8k7 = 15,4kO asi rovnou vyzkouset, ze?)

Uživatelský avatar
Chenzee
Příspěvky: 464
Registrován: 26 čer 2007, 02:00
Bydliště: Vysočina

#14 Příspěvek od Chenzee »

Asi před dvěma roky jsem potřeboval u jednoho termostatu provádět stisk tlačítka režimů z jiného zařízení. Použil jsem kontakt relé. Po zadrátování mi termostat přestal fungovat korektně (začal si dělat co chtěl). Nakonec jsem paralelně ke kontaktům relé a k tomu přemostěnému tlačítku musel dát 100n kond a od té doby to správně funguje dodnes.
Žádnej učenej z nebe nespadl ...

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od forbidden »

Já pořád nechápu, jak může do "měřáku" téct tak velkej proud. Co tam uvnitř je? Zkusil bych měřák úplně vyřadit a výstup sondy zatížit jen odporem cca 9 k. Aby se stoprocentně vyloučily různý vyrovnávací proudy. Pokud to bude blbnout i potom, pak je namístě zvednout vnitřní odpor toho měřáku.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“