Magnetofon tesla B43 A - pravý kanál hraje slabě.

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
usualboy
Příspěvky: 65
Registrován: 05 kvě 2010, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Magnetofon tesla B43 A - pravý kanál hraje slabě.

#1 Příspěvek od usualboy »

Zdravím,

prosím o radu ohledně magnetofonu tesla b43 A. Právě mi přišel z aukra a po promazání mechanické části, jsem se vrhl na část elektronickou. Zjistil jsem, že pravý kanál není skoro slyšet, jsou slyšet jen slabě výšky. Nalezl jsem uvnitř prasklý hnedý svitkový kondik TC 172 22000pF/A 250V. Tím to ovšem zřejmě nebude, jelikož je tam ještě jeden patrně k levému kanálu a po jeho odpájení hraje levý kanál pořád stejně. Stejně tak jako přehrává slabě pravý kanál tak na něj slabě i nahrává. Bohužel, zde jsem v koncích s mými znalostmi. Nevím ani jak se kondíky měří. Proto vás prosím o radu, který to může být kondík a pokud ne kondík, co tedy?


díky
Přílohy
DSC00674.JPG
(180.2 KiB) Staženo 148 x

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Oldradio »

To chce prověřit všechny elektrolytické kondenzátory, nejlépe ESR testerem. Bohužel bez aspoň základních znalostí obvodů to asi nepůjde tak lehce.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

Re: Magnetofon tesla B43 A - pravý kanál hraje slabě.

#3 Příspěvek od ok1hga »

usualboy píše:Bohužel, zde jsem v koncích s mými znalostmi. Nevím ani jak se kondíky měří. Proto vás prosím o radu, který to může být kondík a pokud ne kondík, co tedy?díky
buď se to naučíš opravovat,
nebo to zanes někomu co to umí.
Tak to bude nejrychlejší a nejlacinější . . .

Uživatelský avatar
usualboy
Příspěvky: 65
Registrován: 05 kvě 2010, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Magnetofon tesla B43 A - pravý kanál hraje slabě.

#4 Příspěvek od usualboy »

Já se to klidne naučím opravovat, ale vy jste se to taky museli nekde naučit. Chtěl jsem jen radu jak na věc.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#5 Příspěvek od ok1hga »

Oldradio píše:To chce prověřit všechny elektrolytické kondenzátory, nejlépe ESR testerem. Bohužel bez aspoň základních znalostí obvodů to asi nepůjde tak lehce.
tady máš radu a velmi dobrou,

jinak můžeš taky do vstupu pustit signál z generátoru a osciloskopem hledat kam to jde a kam už ne.

Uživatelský avatar
proel64
Příspěvky: 464
Registrován: 28 led 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od proel64 »

Ked to chces mat stopercentne,tak ich rovno vsetky vymen a usetris kopu casu.Vsetky co tam su-vazobne medzi stupnami,blokovacie,filtracne maju priamo vpliv na nf signal a mozu ho zbastardit...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Na ty, co máš na té fotce, zatím nesahej.
Ani na ty trimry - jsou důležité pro záznamovou úroveň a předmagnetizační proud. NA SNÍMÁNÍ NEMAJÍ VLIV.

Rada je jasná - v magneťáku je hromada elektrolytů a taky hromada přepínacích kontaktů v cestě signálu. I ty kontakty způsobují ztrátu přenosu středů a hloubek, nakonec projdou jen sykavky.
Vyčisti přepínače, zkontroluj, jestli někde neupadl drát (přepínač funkcí, přepínač korekcí, přepínač snímání/záznam) a, nepomůže-li to, dej se do výměny elektrolytů na spodní desce.

Uživatelský avatar
Dikobraz
Příspěvky: 910
Registrován: 17 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Dikobraz »

Za ty roky můžou už být v háji i hlavy, pásková dráha a spoustu dalšího.

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#9 Příspěvek od alles »

koukal jsem že na radiohistorii je takové horší schéma http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... O-55094080

pro měření kondíků by jsi musel postavit jednoduchý tester

jiné řešení je všechny je preventivně vyměnit, nebo najít ten špatný vazební kondík do kterého jde signál a neleze ven (stejně tak to může být s přepínačem)...

magneťák je stereo takže se závada dá najít vlastně porovnáváním zesílení obou kanálů
zapoj reproduktory, když se dotkneš prstem na vývod běžce regulátoru hlasitosti, mělo by se ozvat bručení (prst je zkušební generátor 50Hz :-), jestli je to u obou kanálů stejné, tak postupuj dál a porovnávej kanály až k hlavám, bude to těžší protože pozice součástek nejsou ve schématu značeny

SAMOZŘEJMĚ POZOR NA SÍŤ!!! (tam nešahat)
místo prstu jako generátoru by šel použít třeba starý tranzistorák s potenciometrem cca 10Kohm logaritmickým na výstupu a ještě to radši oddělit kondíkem cca 10-100uF
edit: funkčnost hlavy by se dala prověřit záměnou drátů mezi "pravou" a "levou" půlkou hlavy

Uživatelský avatar
usualboy
Příspěvky: 65
Registrován: 05 kvě 2010, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od usualboy »

Moc děkuji za polopatické vysvětlení. Dráty k hlavě jsem již zaměnit zkoušel a problém se posunul do druhého kanálu, hlavou to tedy není. Vše ostatní se zdá být ok, dráty utrhané nejsou a přepínač se zdá být jako nový, nicméne jej pro jistotu vyčistím. Ťem hnedým kondíkům moc nevěřím, asi bych je skutčně všechny vyměnil. Musím si ovšem koupit nové. Doufám, že je v AV elektronik seženu, on je tam takový kluk co je schopný mi dát za svitkové nějaké úplně jiné. Hlavně ty hodnoty aby měly. Uvidím tedy co s tím zmůžu. Děkuji za rady.

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#11 Příspěvek od alles »

co se týče kondíků, je tu signálová cesta skoro ze samých elektrolytů (hliníkové válečky několik cm dlouhé), ty mají tu nepříjemnou vlastnost že elektrolyt vysychá a kond ztrácí kapacitu, tedy přestává přenášet signál, hlavně nízké kmitočty, postupem času i vysoké
ty "hnědé" mají dielektrikum z metalizovaného papíru, nevysychají, ale jsou to taky potvory, ty bych ale zatím nechal být

jinak nějaká logika mi říká, že když prohodím vývody hlavy a přestane mi hrát druhý reproduktor znamená to že tedy je závada v hlavě?edit: takže to chápu tak že nehraje stále stejný reproduktor po záměně půlek hlav a vada je tedy v zesilovači?
Naposledy upravil(a) alles dne 07 pro 2010, 23:45, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
usualboy
Příspěvky: 65
Registrován: 05 kvě 2010, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od usualboy »

Jo ono se jedná o ty hliníkové...a já tady celou dobu řeším ty hnědé. :D S tou hlavou jsem to napsal špatně, myslel jsem to tak, že problém byl pořád stejný, slyšel jsem jen z levého reproduktoru pravou stopu.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Ony axiální (válečky) z Tesly jen tak neodejdou . Ty žluté budou mít svod , nemusí se v těchto napěťových úrovních projevit , ale jde spíše o ty oválky zelené , oranžové , šedé . No a hlavně ty kontakty . Asi si prostuduj vlákna pod heslem diava .

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#14 Příspěvek od Hill »

Jestli ale nemáš Diavu vyráběnou tak do roku 1980, tak na ni zapomeň. Ještě starší Diava problémy nedělala.
Proti té dnešní je lepší každý olej na posuvné kontakty.

Uživatelský avatar
usualboy
Příspěvky: 65
Registrován: 05 kvě 2010, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od usualboy »

Diky bohu tu mam celou velkou lahev te stare Diavy s bakelitovym vickem. Pracuji na Teplickem nadrazi a casto to tu prolézám. Nasel jsem ji v nejakem starem skladu. Ta asi vydrzi co?

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“