Elektronkový osciloskop

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Tiger_T
Příspěvky: 124
Registrován: 19 srp 2009, 02:00
Bydliště: Čučice
Kontaktovat uživatele:

Elektronkový osciloskop

#1 Příspěvek od Tiger_T »

Ahoj. Pořídil jsem si osciloskop, je funkční, jen "pohopsává" vodorovná osa směrem nahoru. Se signálem i bez něj. Na přístroji není žádný štítek výrobce. Rezistory a kondenzátory jsou TESLA. Nesetkali jste se s něčím podobným. Na amatérskou konstrukci to vypadá dost profi. V AR jsem podobnou konstrukci neviděl.
Přílohy
1198394461_2.jpg
(98.21 KiB) Staženo 181 x
1198394461_1.jpg
(125.39 KiB) Staženo 336 x
1198394461.jpg
(101.8 KiB) Staženo 181 x

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Podle mě je to slušně provedená amatérská konstrukce, ovšem osciloskop bych tomu snad ani neříkal.
Časovka silně nelineární, na nějaké měření to není.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jestli je to amatérský výrobek, tak je to krásná práce.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Oldradio »

Tovární výrobek to není, ale tipuji na zhotovení v pracovní době v nějakém výzkumáku. Páska "Rallye" tomu dodává ten správný šmrnc.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Taky bych řekl, že to je něco "poloprofi".
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Inu máš tam hnědé kondy TC18X . Je třeba je důsledně povyměňovat . Na NF techniku bude plně vyhovovat .

Uživatelský avatar
Tiger_T
Příspěvky: 124
Registrován: 19 srp 2009, 02:00
Bydliště: Čučice
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Tiger_T »

Děkuji za pozitivní reakce. Na měření to není, používám ho jen jako kukátko. Elektronky jsem měnil, nepomohlo to. Kondenzátory mám koupené nové - vyměním.

Uživatelský avatar
Bezny
Příspěvky: 215
Registrován: 08 čer 2005, 02:00

Re: Elektronkový osciloskop

#8 Příspěvek od Bezny »

Tiger_T píše:Ahoj. Pořídil jsem si osciloskop, je funkční, jen "pohopsává" vodorovná osa směrem nahoru. Se signálem i bez něj. Na přístroji není žádný štítek výrobce. Rezistory a kondenzátory jsou TESLA. Nesetkali jste se s něčím podobným. Na amatérskou konstrukci to vypadá dost profi. V AR jsem podobnou konstrukci neviděl.
Například může "chrastit" potenciometr vertikálního středění paprsku.
Pravděpodobně kecám.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#9 Příspěvek od Achab »

Jak píše Bezny, může být závada v některé ze součástek kolem vertikálního posuvu. U mého osciloskopu se např. časem projevil studeňák který občas způsoboval to "skákání stopy". Ten rámeček na obrazovce předmětného přístroje se mě jeví z BM 370.

Uživatelský avatar
Bezny
Příspěvky: 215
Registrován: 08 čer 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Bezny »

Achab píše:Jak píše Bezny, může být závada v některé ze součástek kolem vertikálního posuvu. U mého osciloskopu se např. časem projevil studeňák který občas způsoboval to "skákání stopy". Ten rámeček na obrazovce předmětného přístroje se mě jeví z BM 370.
Na fotce vidím ve vertikálním zesilovači hned dva "hovňáky" (hnědé kondy Tesla MP xyz). Ty svody přímo přitahují. Také jsou v podezření. Ale může to být i vakl, chrastící elektronky, šumící odpor, nebo nestabilní napájení. Když se stáhne Y zisk na minimum a zkratuje vstup tak to skáče míň?
Pravděpodobně kecám.

Uživatelský avatar
Tiger_T
Příspěvky: 124
Registrován: 19 srp 2009, 02:00
Bydliště: Čučice
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Tiger_T »

Stopa skáče pravidelně asi po 750ms a to jen směrem nahoru. Nemám to nafocený. Otáčením potenciometru to poskakuje stejně. Co jsem ještě zjistil, tak po delším provozu (1h) je problém, aby stopa byla uprostřed obrazovky. Až se osc. zahřeje, tak stopa jakoby uteče na horu a i když potenciometr mám nadoraz, nelze stáhnout stopu na střed nebo níž. Děkuji za rady, kondíky mám koupený nový, přes víkend je vyměním. P.S.: vím že to má od osciloskopu daleko, ale jako kukátko k MUSIC 70 to stačí.

Uživatelský avatar
Bezny
Příspěvky: 215
Registrován: 08 čer 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Bezny »

Tiger_T píše:Stopa skáče pravidelně asi po 750ms a to jen směrem nahoru. Nemám to nafocený. Otáčením potenciometru to poskakuje stejně. Co jsem ještě zjistil, tak po delším provozu (1h) je problém, aby stopa byla uprostřed obrazovky. Až se osc. zahřeje, tak stopa jakoby uteče na horu a i když potenciometr mám nadoraz, nelze stáhnout stopu na střed nebo níž. Děkuji za rady, kondíky mám koupený nový, přes víkend je vyměním. P.S.: vím že to má od osciloskopu daleko, ale jako kukátko k MUSIC 70 to stačí.
Kukátko je to docela milé, oko mi vlhne dojetím.
Pokud výměna kondů nepomůže tak by to chtělo vědečtější přístup.
Mrkni sem na příklad zapojení obvodů obrazovky (první schema).
http://pokusy.chytrak.cz/schemata/osciloskop.htm
To je střídavý oscilokop, když by se odpojil Y zesilovač (kond 100n) tak by stopa měla být ideálně ostrá, rovná a stabilní. Jinak je problém se zdrojem. U ss osciloskopu to bude drobet složitější.
Pravděpodobně kecám.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od CZJKP1 »

Doufám, že vyměněníš kondenzátory opět za teslácké, aby to bylo v původním stavu, žádné čínské z GM dnešní výroby!!! :( fuj! To by vypadalo hnusně! :evil: :!: Určitě nějáké Teslácké máš, kdyžtak se dají pořídit v EPA, Praha, na stanici Zborovská, v Lidické ulici, na Andělu. A dokonce nové, sice sou tam zlodějí :( , ale spíše mají drahé zboží dnešní výroby, nežli zásoby z Tesly, takže teslácké kondy se dají sehnat v ceně 1-5,- což je opravdu slušné :-) :wink:

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od CZJKP1 »

to vypadá na elky, i když říkáš že si je měnil, nebo nějáký kondík, opravdu, to by mohlo být opravddu tím,když to blbne po zahřát

Uživatelský avatar
Burajko
Příspěvky: 1803
Registrován: 21 srp 2009, 02:00

#15 Příspěvek od Burajko »

Este sa naskyta otazka,ci to nie je vada konstrukcie...
Už druhý krát strihám a furt je to krátke

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“