Problem s Atmega8

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pokrivnik
Příspěvky: 79
Registrován: 05 úno 2009, 01:00

Problem s Atmega8

#1 Příspěvek od pokrivnik »

Dobrý deň, som začiatočník s programovaním AVR, mám Atmega8 a programátor biprog, programujem v AVR studiu.

Včera sa mi podarilo rozbehať prvý program(blikač), potom som všetko vypol a dnes ráno keď som všetko zase pozapájal, napísal si nový program(iná varianta blikača), dal som build a nahrať do Atmegy, diodky prestali blikať(bol tam stále ten program zo včera), akoby sa tam niečo nahralo, ale stále to je ten istý program zo včera. Vôbec mi tam nechce nahrať nečo iné, stále beži to isté zo včera.

Neviete v čom by mohol byť problém?

Ďakujem

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#2 Příspěvek od Andrea »

Pokud to tam programátor nahraje a nezahlásí chybu při verifikaci, tak tam nahráváš pořád to ze včerejška. AVRStudio nepoužívám, tak ho neznám, ale nemáš náhodou otevřený pořád ten včerejší projekt nebo ty projekty nějak pomíchané?

Uživatelský avatar
pokrivnik
Příspěvky: 79
Registrován: 05 úno 2009, 01:00

#3 Příspěvek od pokrivnik »

Práve že ten projekt zo včera je zatvorený a mám otvorený úplne nový. Nemyslím si, že by to mohlo byť nejak prepojené, no nechápem ani tomu prečo celý proces prebehne tak ako má (myslím nahrávanie), nevyhodí žiadnu chybu, no program je stále ten istý.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#4 Příspěvek od Andrea »

Tak ten včerejší projekt na disku někam přesuň, ať ho AVRStudio nevidí a zkus to znovu.

Uživatelský avatar
pokrivnik
Příspěvky: 79
Registrován: 05 úno 2009, 01:00

#5 Příspěvek od pokrivnik »

Ták konečne som na to došiel, AVR studio ma akosi po založení nového projektu stále odkazovalo na .hex súbor projektu zo včera, a ten nahrávalo do Atmegy. Keďže s tým začínam postupne dochádzam na nastavenia programu. Podľa mňa je to nejaký bug, noo nič nieje dokonalé. Bol by som rád, keby že mi niekto čo má skúsenosti s AVR studiom napísal či sa to dá nejak nastaviť aby sa to menilo automaticky.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#6 Příspěvek od Zmije »

Není lepší používat textový editor, avr-gcc a make soubor?

Uživatelský avatar
petus
Příspěvky: 594
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od petus »

U mě je to samé, i když mám nový projekt, stejně mi to háže ten starý (když to nepřepíšu)
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ :)
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus

Uživatelský avatar
pokrivnik
Příspěvky: 79
Registrován: 05 úno 2009, 01:00

#8 Příspěvek od pokrivnik »

Zmije píše:Není lepší používat textový editor, avr-gcc a make soubor?
Nevedel som v čom začať, a na toto som mal nejaké materiály ako začať tak som si to stiahol, nainštaloval a celkom sa mi to pozdáva.

Uživatelský avatar
pokrivnik
Příspěvky: 79
Registrován: 05 úno 2009, 01:00

#9 Příspěvek od pokrivnik »

petus píše:U mě je to samé, i když mám nový projekt, stejně mi to háže ten starý (když to nepřepíšu)
Aspoň už vieme prečo to je všetko zadarmo :D len by sa to malo dať nejak spraviť...

Uživatelský avatar
majsi
Příspěvky: 51
Registrován: 23 led 2010, 01:00

#10 Příspěvek od majsi »

Ja pouzivam CodeBlocks a na nahravanie AVRstudio. Podla mna je nieco pisat v AVRStudiu o nervy. Je to velmi nedokoncene IDE. A co sa tyka programovania v C tak to by som vdaka AVRStudiu skoncil na psychiatrii :lol:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

jak tak koukám, víc sw si nechává aktuální soubor někde v cachi a dokud se soubor nezavře a znovu nenačte nebo nenařídí opět na cestu k fyzickému souboru na disku, tak zapisuje ten dočasný soubor. Ponyprog to dělá taky.

Uživatelský avatar
ST78
Příspěvky: 113
Registrován: 16 lis 2009, 01:00

#12 Příspěvek od ST78 »

Já mám asi jiné zkušenosti.
I když jsou v AVR Studiu nějaké mouchy, tak začátečník na ně nemůže prakticky nikdy narazit. :wink:
AVR Studio velmi pohodlně překrývá Make soubory, které by začátečníkovi dělaly problémy. Programování je tak velmi pohodlné a intuitivní. Není se třeba ničeho bát, stačí jenom umět číst a myslet... (Ale to je u všeho)
Programátor je samostatná část, která si pamatuje své nastavení. Jméno souboru je vždy uloženo těsně nad tlačítkem "Program" na kartě, která se objeví při spuštění programátoru. Je to dostatečně viditelné...
Autoři možná počítali s tím, že někdo bude vícekrát pálit výsledek své včerejší práce a zatím už postupně pracovat na novém projektu
:D - to je prostě produktivita práce :D

Uživatelský avatar
pokrivnik
Příspěvky: 79
Registrován: 05 úno 2009, 01:00

#13 Příspěvek od pokrivnik »

Ako táto chyba ma moc neprekvapila, pracujem aj s horšími nemenovanými programami :D Už i pár ľudí vravelo žeby som mal začať robiť testera, lebo niektoré chyby na aké prichádzam (úplnou náhodou) by kopu ľuďom uľahčili život v nečakaných situáciach :D :D

Uživatelský avatar
pokrivnik
Příspěvky: 79
Registrován: 05 úno 2009, 01:00

#14 Příspěvek od pokrivnik »

No narazil som na pre mňa nevysvetliteľný problém(typický začiatočník)

Mám program, 2 tlačítka, 2 diódy. Ak mám v prvých dvoch podmienkách tl==0 a ta==0 všetko funguje ako má, stlačím tlačítko a diódy svietia. Ale ak zmením podmienky na tl==1 a ta==1 zasvieti a reaguje iba dióda určená tlačítku tl. tlačítka mám zapojené na 5V cez rezistor a stlačením ho vyskratujem na GND. V čom môže byť problém?

Zdroják :

int main( void )
{
#define tl (PINB & (1<<PB1))
#define ta (PINB & (1<<PB0))
char a=0,b=0;

DDRB = 0b00000000;
DDRC = 0b00000111;


while(1)
{
if (tl==1)
{
a=1;
}
else a=0;

if (ta==1)
{
b=1;
}
else b=0;



if(a==1)
{
PORTC = 0b00000001;
a=0;
}
else
{
PORTC = 0b00000000;
}
if(b==1)
{
PORTC = 0b00000010;
b=0;
}
else
{
PORTC = 0b00000000;
}
}
return 0;
}

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#15 Příspěvek od Andrea »

Kdybys napsal, že reaguje jen dioda odpovídající ta, tak to bych věděla proč.

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“