Může do žárovky vniknout vzduch?

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

Může do žárovky vniknout vzduch?

#1 Příspěvek od forbidden »

V rámci úklidu jsem narazil na velkou žárovku 500 W. Tak jsem ji umyl od prachu a vyzkoušel zapnout. Svítila asi 30 minut v pohodě, ale po druhém zapnutí se uvnitř najednou začalo z něčeho kouřit a baňka je teď zevnitř očazená od kouře, ale svítí dál. Netuším, odkud by se uvnitř vzalo něco hořlavého, vždyť je to zatavený systém. Ty teploty baňky jsou ale extrémní, docela bych věřil na nějakou mikroprasklinku ve skle. Je to možný?

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od zdenoeddie »

Ja myslim ze urcite. Obcas sa s tym stretnem pri elektronkach, sice tam je tych moznosti viac... takze zarucene to nemozem potvrdit.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#3 Příspěvek od helios »

Bude to mikroprasklina. Dlho už svietiť nebude, očadená banka sa prehreje a praskne, ak sa skôr neprepáli vlákno. Vzduchu tam asi vniklo málo, inak by vlákno behom pár sekúnd zhorelo...
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Sendyx »

Taky jsem to zažil, po prvním zapnutí se udělala trhlinka a natáhlo to vzduch. Dokonce jsem u jedné speciální žárovky (velká báň, malé vlákno) zažil, že z vlákna stoupal pruh tmavého dýmu, který zajímavě vířil v celé baňce a tento jev trval asi hodinu, baňka se neuvěřitelně ohřívala a pak nakonec rupla.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

Omývání vakuových součástek je výborná věc, takhle jsem nedávno v záchvatu čistotnosti zlikvidoval ECH81. Stačila houbička s vlažným saponátem.
Jestli je ta žárovka nějak raritní, tak ji dál netrap ani nevyhazuj, pravděpodobně existuje nebo bude existovat časem nějaký fajnšmekr, který je dokáže opravovat. Jako už opravujou CRT a elektronky.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od forbidden »

Je to normální Polam 500 W, myslím jsme je kdysi mívali na základce v tělocvičně, bývaly kombinovaný s nějakýma výbojkama, ale ty se rozsvěceli moc dlouho. Trápit už ji nebudu, nemám náladu na hromádku rozžhavených střepů :? Ale schovávat to snad ani nemá smysl.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

To nic, já myslel jestli to není nějaký unikát. Sám jsem před časem získal pár žárovek 500 a 1000W se systémem paralelně natahaných vláken, uvnitř porcelánové trámky, niklová vodítka, šroubečky M2, zapínání pohyblivým kontaktem v patici pomocí šňůrky s dřevěnou kuličkou atd., krásná ruční práce.
Aspoň to tutlej před eurosviněmi, že používáš 500W žárovky, jinak tě možná za rok veřejně ukřižujou :twisted: můžeš si instalovat elektrokotel 40 kW, ze stodoly udělat 200m2 ateliér s podlahovým vytápěním, ale běda jestli zašroubuješ 75W žárovku a ne čínskou úsporku...

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od forbidden »

Nj. byrokrati z Bruselu :evil:
Mám tu ještě 200 a 300 W žárovky :twisted:
Tu tvou bych docela rád viděl, nemáš fotky?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

zatím jsem nic nefotil, většina je na 120V, pro fotky by to chtělo k decentnímu nažhavení zdroj tak 60-80V s jadrnou ampéráží.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Z auta som vyberal nedavno ciernu W5W. Uz dlho sa mi zdalo, ze jedna parkovacka svieti nejako slabo...

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od mtajovsky »

Crifofo << v nejhorším případě se to prohlásí za topnou kouli, žádná žárovka! :D

A tu žárovku vyfotíte snadno - stačí si namíchat pyrokatechinovou vývojku. Ještě to chce pár maličkostí, jako klasický foťák, vývojnici, zvětšovák, temnou komoru a tak dále, ale pak bude znát i text na novinách vyfocený skrz rozsvícenou žárovku - a to se vyplatí, ne? :D

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

Dvoustovku i pětistovku mám , o třístovce jsem neměl ponětí .

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od CZJKP1 »

Stalo se mi něco podobného u stovky, prostě jsem ji namontoval, svítila á 30 sekund, pak jsem ji zhasnul, a baňka byla jemně zbělalá, opravdu jemně, trochu to mohlo být modra jako kouřmo. ale furt svítila, tehdá jsem ji uklidil. do skříně, ještě tam asi na chatě bude. Začal šroubovat jinou, ta se mě pro změnu rozprskla v ruce již při montáži. Resp jsem ukřápnul báńku u závitu. Ne vyviklal, ale prostě těsně u závitu podélně praskla :D

Určitě bych tu tvou 500W nevyhazoval. Může se hodit např při zkoušení rádií, a dalších ,,krámů,, jako odpor při zkratu, kdy krátkodobě svítí, ale pouze při zkratu, z tohoto hlediska používám 200W žárovky, loni jsem koupil ,,tři,, za 20,- ks výr. Narva Bel, asi zase čínská prasata v akci, neboť vlákno je u jedné z jednoho podpůrného sloupku vyháklé, taky sem to neřešil. Ale ta občasně ještě při zkoušení taky žne, ale opravdu jemně, neboť 500W byl dvojnásobnej ,,špás,, a nechtěla se mi kupovat za 70Kč ks :cry: :cry: :cry: .....

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od CZJKP1 »

Crifodo píše:Omývání vakuových součástek je výborná věc, takhle jsem nedávno v záchvatu čistotnosti zlikvidoval ECH81. Stačila houbička s vlažným saponátem.
Jestli je ta žárovka nějak raritní, tak ji dál netrap ani nevyhazuj, pravděpodobně existuje nebo bude existovat časem nějaký fajnšmekr, který je dokáže opravovat. Jako už opravujou CRT a elektronky.
A prosímtě, čemu tak to omývání vákuových součástek ,,vadí,,tehdá jsem ze ,,střepáku,, přitáhl asi ,krabici, od bot plnou různejch lamp, především noval, ale i heptal, něco SSSR a pár eurooktal. Po ,á, 10let extrémních podmínek, déšt, sníh, voda, mráz, horko, hlína a pod.... Samozřejmě smyté nadpisy, to, co nemělo vakuum lítalo hodně daleko za smeták, aby se to nepleto, při dalším taháním z hlíny a střepů... Doma sem to vše vykoupak, hezky hadřík, voda, a naleštit, nožičky má vše z ohýbané, u novalů to není problém ,,rovnat,, taková PL50x z telky prdla, mrcha!

EDIT- DOPLNĚNO:

pokud je nějákej fajnšmekr, docela bych tím napatlal všechny elky, mám pocit že obča některým mizí gétr

Uživatelský avatar
stefan31
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 čer 2004, 02:00

1 kW

#15 Příspěvek od stefan31 »

Túto si nechávam, keï bude zakázané vyrába￾ akéko¾vek žiarovky.....je to poctivých 1000 W, cca 32 cm na dåžku, priemer baòky cca 15 cm...


Stefan31
Přílohy
Vlákno.jpg
Detail vlákna
(128.72 KiB) Staženo 116 x
1 kW.jpg
1 kW
(90.55 KiB) Staženo 112 x

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“