Kuchyňský skříňový robot UKS

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Quest
Příspěvky: 479
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

Kuchyňský skříňový robot UKS

#1 Příspěvek od Quest »

Zdravím všechny pamětníky.

Ve výše jmenovaném přístroji se nachází tento díl-mřížka, která má struny jako na vajíčkořez, a kolmo na ně nože jako na hranolkořez. To celé pasuje do nástavce na krouhání/strouhání, zeleniny/strouhanky, na což však jsou jiné instrumenty, které fungují bez ní.
Felix Holzman by se zeptal: CO TO JE ??? Já se ptám k čemu to slouží, nebo co k tomu ještě chybí? Je tu někdo, kdo to ví? viz. obr.
Přílohy
Mřížka.jpg
(119.23 KiB) Staženo 374 x

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Mourek »

Myslím že to byla mřížka na krájení brambor do salátu , pod ni se nasadil kotouč s nožem a protláčel se vařený brambor, nuž ho dsekl , dopadlo to na ten plast a vyletělo ven. Brambory musely bejt dokonale studený jinak se to slepila a byla z toho guma.
ten kotouč možná mám na chalupě ale hledat ho můžu až na jaře

Uživatelský avatar
Quest
Příspěvky: 479
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

#3 Příspěvek od Quest »

Mourek - díky za odpověď. Víko, kterým jde ta mřížka přiklopit má pouze malý průměr hrdla, cca 40mm. Brambory bylo nutno rozkrájet na čtvrtky, nebo na to bylo jiné víko? Q

Uživatelský avatar
Quest
Příspěvky: 479
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

#4 Příspěvek od Quest »

Ještě mám jednu otázku. Ve výbavě byly pouze tyto tři nože, zřejmě jeden chybí?
Přílohy
Nože.jpg
(90.35 KiB) Staženo 383 x

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Mourek »

nůž chybí měl jsem ho asi na chalupě nevím kdy tam pojedu Byl to taliř z umělé hmoty ze kterého trčel nůž. Je možné že se nedochoval proto že se rozpadl. Díra je malá bylo to na brambotry velikosti brok, větší se krájely , nebo se položil na mřížku pod to víko. já ted neměl UKS robot ale Etamiru a k ní příslušenství UKS. Jinak stáří je cca 50 a více let. Proto taky nikdo nereaguje , dědků je tu málo.

Uživatelský avatar
stefan31
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 čer 2004, 02:00

#6 Příspěvek od stefan31 »

Tak sa priznám, mám zdedený po rodièoch "Kuchynský robot UKS 027", ale vyššie vyobrazené príslušenstvo nie je súèas￾ou tohto typu, bol zakúpený cca v r.1965, dodnes pohonná jednotka bez poruchy, niektoré diely z umelej hmoty praskly,tak som ich "zreparoval" a fungujú. Súèas￾ou tohoto kompletu boli:
02712 - mixér
E271,2 - š¾ahaè
E273 - škrabaè (na zemiaky)
E257,6 - strojèek ma mletie mäsa a maku
E279 - pretlaèovací nadstavec
E279 - mlynèek na kávu
E278 - stroj na zmrzlinu


Stefan31

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Mourek »

no tak jsem byl na chalupě a ten nůž tady mám, vyfotím ho

Uživatelský avatar
Quest
Příspěvky: 479
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

#8 Příspěvek od Quest »

To stefan31, Tento robot byl koupen někdy v roce 1962-63 a dodnes funguje bez poruchy. Obsahuje tyto všechny nástavce, plus ta krouhačka/strouhačka viz. obr. Vzadu ve skříni jsem objevil to sítko/mřížku, která nikdy nebyla použita a nikdo navěděl k čemu je. Asi v tehdejší expedici zapomněli přibalit zbytek. Je k němu ještě original návod, ale ani ten také nezahrnuje všechny strojky.
02712 - mixér
E271,2 - šľahač - hnětač
E273 - škrabač (na zemiaky)
E257,6 - strojček ma mletie mäsa a maku
E279 - pretlačovací nadstavec (na ovoce)
E279 - mlynček na kávu
E278 - stroj na zmrzlinu
To Mourek, kdyby se náhodou ten nůž ještě někde vyskytoval, i poškozený, měl bych o něj vážný zájem. Nespěchá to, až pojedeš na chalupu a budeš mít náladu se po něm podívat.
Předem děkuji, a přeji všem krásné Vánoce i nový rok. Dědek Q.
Přílohy
Strouhač.jpg
(126.39 KiB) Staženo 368 x

Uživatelský avatar
stefan31
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 čer 2004, 02:00

#9 Příspěvek od stefan31 »

Pokia¾ si pamätám, tak skutoène existovala "skrinková" verzia UKS robota, ktorú však mama nechcela.... ja tie stroje - nadstavce všetky mám, vrátane návodu a receptára, no škrabku na zemiaky som vyhodil, nemala využitie, ten zbytok sa využíva...

Stefan31

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#10 Příspěvek od kejki »

Skříňkových verzí bylo víc.
Uks 26 Super robot- pomaloběžný vývod na klasické mlýnky + v desce díra s vývodem na mixér - tím končí řada s mašinkami ala Porkert

Termomix - http://nabytek.bazos.cz/inzerat/7756008 ... ixerem.php
A ještě jeden, tuším UKS 29, ten už měl jen vývod do stolní desky.

Takže, co já znám - UKS 20, úžasný stroj, spousta jich běhá dodnes.
UKS 25 - velmi těžký ovál, charakteristický je pravoúhlý převod, pro mixér svislá převodovka do rychla.
UKS 26 - cca 1962 skříňový, název Super Robot, pomaloběžný vývod vzadu na vyvýšeném místě, samostatný rychloběžný motorek na mixér, do kterého díky zpětné kompatibilitě sedí novější příslušenství ETA dalších 40 let.
UKS 27 - stolní, tvar seříznutého stojícího vejce, pomaloběžný vývod a příchod koncepce se středovou hřídelí v příslušenství. Pro mixér buď převodovka do rychla, nebo už je součástí upínání mixéru. V prvním případě lze použít další příslušenství Eta, ve druhém byl návod pro mezikus v Udělej si sám
Termomix TE 28 - už rychloběžka, vývod jako mixér
UKS 29 - skříňkový, už jen rychloběžný vývod jako mixer
Pragomix 30 a Pragomix monti 020 - to druhé je ten mixérový kousek z termomixu, k zabudování do linky.

Pak už přicházejí ETA Mira 011 - kovová převodovka má vývod jako UKS 27, takže strojky jsou použitelné
ETA 10 a 12 - lze použít starší kovová převodovka, ale už se vyrábí nová, plastová, s jiným tvarem uchycení, střižnou pojitkou.
ETA 0054 je zabudovaná ETA 010 do skříňky, vysouvá se šuplík s motorkem a příslušenstvím.
ETA 022 přinesla jiný úchyt mixéru, ale pomaloběžný vývod byl shodný s převodovkou ETA 10 a 12

Ten krouhací a krájecí strojek, o kterém je vlákno, byl zřejmě samostatně ke koupi, typ 029K. Myslím, že byly nejméně dvě verze. A ten nůž, co jsem viděl, to bylo na hodně měkké brambory.

Ještě jsem se setkal s mírovou výrobou zbrojovky Brno - robot řečený Zetka, to taky úžasný kousek.

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Mourek »

tak tady jsou fotky potřebuje umejt, jinak je celej. Docela by mě zajímalo jak zrenovovat škrabač brambor ten používám a je dost sedřenej. Otec to kdysi uložil, nepoužívali to několik let vůbec a převodovku k ETA-Miře dal do škrabače tak že z ní vytekl tuk a tam kde byl tuk tak se ten hrubý polep odlepil.
Přílohy
nuz.zip
(237.31 KiB) Staženo 477 x

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#12 Příspěvek od tatramacek »

Koukám že ze znalostmi jsem ještě 100 let za opicema :wink: :oops:

Uživatelský avatar
Quest
Příspěvky: 479
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

#13 Příspěvek od Quest »

To Mourek. To asi nebude to pravé ořechové. Tvoje nože mají středové uchycení,
Přílohy
24122010623a.jpg
(56.23 KiB) Staženo 393 x

Uživatelský avatar
Quest
Příspěvky: 479
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

#14 Příspěvek od Quest »

moje jsou unášeny ve třech bodech, viz.obr.
Přílohy
Strouhač2.jpg
(91.25 KiB) Staženo 353 x

Uživatelský avatar
Quest
Příspěvky: 479
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

#15 Příspěvek od Quest »

Takto to vypadá vevnitř
Přílohy
Strouhač3.jpg
(96.78 KiB) Staženo 376 x

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“