Oprava modelářského SS PWM regulátoru

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
YuriiGT
Příspěvky: 22
Registrován: 22 dub 2010, 02:00

Oprava modelářského SS PWM regulátoru

#1 Příspěvek od YuriiGT »

Zdravím,
mám regulátor pro RC modely Tamiya TEU-104BK, po zimních hrátkách při kterých do něj párkrát nateklo a vždy na chvíli přestal faungovat jsem ho pořádně vysušil (nebo jsem si to alespoň myslel)

Cca za týden jsem ho znovu zapojil a fungoval bez problémů ale najednou se z něj zakouřilo a přestal regulovat, respektive to vypadá jako by jeden ze čtyř N-FET tranzistorů byl proražený AOD4128... protože motroek se pořád točí cca na 1/4 výkonu.

Musím tedy najít nějákou alternativu a vybírám z tohoto z tohoto:
http://zefiryn.tme.pl/dok/a03/irlr8259pbf.pdf
nebo podle max proudu spíš:
http://zefiryn.tme.pl/dok/a03/irlr8256pbf.pdf

Originální dtasheet je tu:
http://www.aosmd.com/pdfs/datasheet/AOD4128.pdf

Mám si dát pozor na něco jiného kromě hlavních charakteristik Vdss, Id a Rds?

Budu vděčný za jakoukoli radu, sice mám za sebou slaboproudařskou střední ale je to už nějáký ten pátek zpátky a v oblasti elektrotechniky se pohybuju poměrně povrchně :)

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od AmarokCZ »

Pozor si dej ještě na Ciss, aby driver v PWM regulátoru byl schopný ten MOSFET rychle otevřít. U obou tebou navrhovaných náhrad je Ciss značně nižší než u originálu, takže by problém neměl být.

Uživatelský avatar
YuriiGT
Příspěvky: 22
Registrován: 22 dub 2010, 02:00

#3 Příspěvek od YuriiGT »

Děkuju za bleskovou odpověď, teď když nad tím tak přemýšlím, bude lepší když ahradím jenom jeden, nebo rovnou šechny čtyři aby měly stejné charakteristiky?

Uživatelský avatar
Burajko
Příspěvky: 1803
Registrován: 21 srp 2009, 02:00

#4 Příspěvek od Burajko »

Cim su budene?
Už druhý krát strihám a furt je to krátke

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#5 Příspěvek od procesor »

lepšie bude všetky, rýchlejší sa bude biť s pomalým.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od AmarokCZ »

YuriiGT: pokud bys sehnal nějaký MOSFET s podobnou kapacitou Ciss, tak by stačil jeden, pokud ale použiješ jeden ze zmiňovaných IRLRxxxx, tak radši vyměň všechny.
Chápu-li dobře, tak se jedná o H-můstek, pokud ano, tak by stačilo vyměnit jen dva (v úhlopříčce H-můstku), tzn. např. Q1 a Q4.

Uživatelský avatar
YuriiGT
Příspěvky: 22
Registrován: 22 dub 2010, 02:00

#7 Příspěvek od YuriiGT »

Na ten H můstek bych to viděl... zde je foto rozpitvaného a tochu upraveného TEU 104

Obrázek

Přesnější fotku teď nemám k dispozici a schéma jsem nidke nesehnal :(

Uživatelský avatar
Burajko
Příspěvky: 1803
Registrován: 21 srp 2009, 02:00

#8 Příspěvek od Burajko »

Budice nie su v 3,14ci?
Už druhý krát strihám a furt je to krátke

Uživatelský avatar
YuriiGT
Příspěvky: 22
Registrován: 22 dub 2010, 02:00

#9 Příspěvek od YuriiGT »

Podle meho kdyby byl budič tam kde říkáš, regl by nefungoval vůbec... nebo myslíš že by budič byl zaseknutý na jedné frekvenci a měl pořád stejný výstup?

Budič jsem neověřoval, nemám bohužel jak nemám osciloskop :/ :( Můžu to ještě vyzkoušet nějákým piezo bzučákem ale nevím :(

Vzhledem k tomu že když se z reglu kouřilo, kouřilo se z tranzistorů, mohly by to být ony. Na celé desce vypadá všecko v nejlepším pořádku teda kromě okolí jednoho tranzistoru kde je něco jako spečená kalafuna.

Uživatelský avatar
YuriiGT
Příspěvky: 22
Registrován: 22 dub 2010, 02:00

#10 Příspěvek od YuriiGT »

Takže právě jsem doúřadoval s reglem a když jsem viděl jak jsem ho celý po... tak jsem rovnou objednal nový, nicméně zkusím nakoupit součástky a alespoň ten stávající oživit... :(

Bohužel se docela projevila moje netrpělivost a to že jsem amatér, takže DPS respektive měděné cestičky málem nepřežily a některé páječí plochy se částečně oddělily od DPS :( Po letmém propípání těch AOD-4128 jsem zjistil že buď demontáž nepřežily, nebo byly už odkouřené minimálně dva, ze čtyř jeden nepřežil mechanicky, dva kaput a zbyl mi jeden co možná ještě funguje ale samotný je mi k ničemu :(

Uživatelský avatar
YuriiGT
Příspěvky: 22
Registrován: 22 dub 2010, 02:00

#11 Příspěvek od YuriiGT »

Tak pánové na tisíckrát děkuju za rady a porady... dneska mi z TME dorazily Mosfety a teplovodivé nálepky. Mosfety vyšly na 12,40 /ks takže paráda, celkově mne šest mosfetů, teplovodivé nálepky a poštovné vyšly na 236,- což docela ujde :)

Přesnej typ mosfetů je: IRLR8256PBF
stručnej popis: Tranzistor N-MOSFET 25V 81A 63W pouzdro DPAK

Sice mi už z Hongkongu letí další regl ale alespoň jsme zas o něco chytřejší a budu mít regly dva, jeden do vody a druhej na sucho :)

Zatím jsem neudělal zátěžový test bo je venku hnusně ale až napadne sníh nebo najdu pěknej čistej plácek tak otestuju na plno :)

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“