Asynchrónny motor ako generátor

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ivannavi
Příspěvky: 54
Registrován: 29 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Trenčín

Asynchrónny motor ako generátor

#1 Příspěvek od ivannavi »

Ahojte,
neako nechápem ako moze fungovat asynchrónny motor ako generator... Predsa v motorickom rezime sa v kotve indukuje nap. zo statora, ale v generatorickom rezime sa tam ako vytvori? Ak by aj neakym "predmagnetizovanim" ale to by malo slabnut.
Vie mi to niekdo rozumne vysvetlit?

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#2 Příspěvek od Achab »

Asynchronní motor jako generátor musí být připojen k rozvodné síti. Po připojení se rozběhne na asynchronní otáčky jako motor, takže magnetické obvody jsou vybuzeny. Následně se hnacím soustrojím přetočí na nadsynchronní otáčky, dodávaná přebytečná mechanická energie se mění na elektrickou a vrací se do sítě. Příkad tady - http://mve.energetika.cz/sikovneruce/as ... erator.htm

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

když se paralelně k motoru připojí kondenzátory, chodí i v ostrovním režimu. Dost obsáhlé diskuze jsou na odborných fórech typu elektrika.cz.
motor musí asi být s těma kondenzátorama v rezonanci na 50Hz. Mám schovanou učebnici z učňáku, kterou jsem prohlásil za stracenou, a i té o tom píšou..

Uživatelský avatar
ivannavi
Příspěvky: 54
Registrován: 29 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Trenčín

#4 Příspěvek od ivannavi »

tak uz je mi to jasne...
ja som to chapal tak, ze ak by som motor zacal otacat nadsynchonnymi otackami, tak ze sa mi na svorkach objavi napätie. Preto mi nebolo jasne ako by doslo k vybudeniu.
Dakujem

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od pajosek2 »

Artaban001 píše:když se paralelně k motoru připojí kondenzátory, chodí i v ostrovním režimu. Dost obsáhlé diskuze jsou na odborných fórech typu elektrika.cz.
motor musí asi být s těma kondenzátorama v rezonanci na 50Hz. Mám schovanou učebnici z učňáku, kterou jsem prohlásil za stracenou, a i té o tom píšou..
To myslíš vážně? Mnemůžeš ten článek o téhle problematice oscanovat a poslat mi na mail? Zajímá mne rozběh tohohle systému.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
ivannavi
Příspěvky: 54
Registrován: 29 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Trenčín

#6 Příspěvek od ivannavi »

Najlepsie bude ked sa to da sem na forum, to zaujima aj mna :D

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#7 Příspěvek od FERYACT »

Artabane jsem stejně jako Pajosek2 silně zvědavý.Skenuj.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Musí se to nejdřív roztočit bez zátěže - remanentní magnetismus nabudí nejdřív obvody s kondíkama, tím se vytvoří jalová složka, která nabudí rezonančně vinutí. Synchronismus se musí udržovat kvůli té rezonanci, takže bude někde mimo přesných 50Hz, které jinak udržuje síť - zde ho určují obvodové prvky. Musí se hlídat napětí na svorkách, jak začne vlivem zátěže klesat, musí se buď zvýšit přísun mechanické energie, nebo snížit zatížení elektrické strany. To samé i opačně při nárůstu napětí. Celá problematika je dost složitá, hlavně na rozsah, rychlost a plynulost regulační smyčky, nedá se s tím rozhodně počítat jako se zdrojem pro silně proměnnou zátěž - musel by existovat nějaký balastový regulátor obdobný paralelním zkratovým regulátorům na moderních motorkách, které mají alternátory s trvalými magnety.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od AmarokCZ »

EKKAR: je to tak, jak píšeš, pouze je nutné ještě dodat, že se při vypínání generátoru nejdřív musí odpojit zátěž, jinak se zdroj sám nerozběhne (musí se pak motor krátce připojit na zdroj malého ss napětí). Co se týče regulace, tak pravdu nemáš, protože regulace je (vzhledem k jednoduchosti) docela kvalitní, stačí jen udržovat přesné konstantní otáčky, změna napětí je pak dána úbytkem na vodičích a taky skluzem motoru (mění se frekvence napětí).

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#10 Příspěvek od FERYACT »

EKKARE popsal jsi to silně sáhodlouze a sám připouštíš že je to velmi složité
a pro praktické použití skoro neřešitelné.
Vrátím se k tomu popisu je mi divné že kondensátory připojené k motoru
dělají problém ze startem.Tzv.kompenzační kondensátory přece nepůsobí
žádné problémy a žádná remanence se u nich neřeší.
Je skutečností že asynchronní motor jako generátor odebírá jalovinu ze sítě a dodává do ní činný výkon.Není vyloučeno že část magnetisačního
proudu motoru by mohly dodat blízké kondensátory./50-70%/

Asynchronní motor lze použít jako brzda,přehodíme dvě fáze.
Používá se často ke spouštění u zdvihadel./skluz vyšší než 100%/

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od AmarokCZ »

FERYACT píše:EKKARE popsal jsi to silně sáhodlouze a sám připouštíš že je to velmi složité a pro praktické použití skoro neřešitelné.
To si docela odporuje s realitou, když se takové centrály běžně prodávají (označují je jak centrály s kondenzátorovou regulací a jsou to ty nejlevnější, tady je nějaká taková centrála, přesnost napětí i frekvence je docela dobrá).

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#12 Příspěvek od Andrea »

AmarokCZ píše:To si docela odporuje s realitou, když se takové centrály běžně prodávají (označují je jak centrály s kondenzátorovou regulací a jsou to ty nejlevnější, tady je nějaká taková centrála, přesnost napětí i frekvence je docela dobrá).
A co znamená to:
Generátor
jednofázový synchronní 230 V / 50 Hz

?

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od AmarokCZ »

Tak to byl zrovna blbej příklad :wink: Pokud to teda je opravdu synchronní generátor (pak by mě ale zajímalo, jak ho reguluje kondenzátor).

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#14 Příspěvek od FERYACT »

Andreo vypusť slůvko"synchronní" a nebude Tě dráždit.I frekvence 50Hz
má toleranci.Reklamám se přece nedá věřit.
Abych doplnil terminus technikus je synchronní generátor.Termín vznikl v době kdy generátory pracovaly do jedné sítě tedy/ synchronní/
Generátor vznikne z motoru tak že do vinutého rotor přes kroužky
pustíme ss proud.Točíme rotorem a emsu odebíráme na statoru./školní
ukázka.Při cizím buzení bude možno odebíra činný i jalový proud pro motory.
Naposledy upravil(a) FERYACT dne 08 led 2011, 10:31, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
salzvo
Příspěvky: 219
Registrován: 03 čer 2005, 02:00
Bydliště: okres Opava

#15 Příspěvek od salzvo »

Před nějakou (poměrně dlouhou) dobou jsem zkoušel roztočit asynchronní 3F motor (2,2kW) a použít jako generátor. Roztáčel jsem to pokusně vrtačkou a na jedno z vinutí jsem připojil kondenzátory (tuším 40uF/500V). Na druhé vinutí jsem připojil žárovku (asi 60W). Chvíli po roztočení otáčky klesly (zřejmě se ustálily na oněch nadsynchronních otáčkách) a žárovka se rozsvítila. Pak jsem zkoušel připojit ještě malý transformátorek a změřit multimetrem na sekundáru kmitočet, který byl nějakých 52Hz (pokud to rýžový DMM ukázal dobře). Je také jasné, že vrtačka použitá na pohon byla velmi "měkká", takže otáčky se přizpůsobily snadno.
Pak jsem výzkum pozastavil, ale teď mě to zase začíná lákat :D . Kdysi se toto téma řešilo na stránkách elektrika.cz a měl jsem tam odkazy na nějaké stránky, kde firma nabízela asynchronní generátory kombinované se záložním zdrojem určené samozřejmě i pro "ostrovní" provoz. Chtěl jsem to najít, ale chce to jakousi autorizaci (mezi osvícené odborníky nemůže jen tak někdo :text: ).
Takže aspoň nějaký dokument, který je sice víceméně teoretický (samá simulace), ale je tam zmínka o as. gen. v ostrovním režimu a nějaké grafy popisující situaci po zapnutí a následném nabuzení.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“