Jak chránit opalovací pistoli

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Spejbl
Příspěvky: 160
Registrován: 05 srp 2007, 02:00
Bydliště: Jičín

Jak chránit opalovací pistoli

#1 Příspěvek od Spejbl »

Zdravím
Právě se mi rozbila opalovací pistole, přepálený odporový drát plus vyhořelý spínač.Nebyla nic extra,od fermu.Budu muset koupit jinou a zajímalo by mě jak se tomu dá příště předejít.
Něco jsem o tom už přečetl,takže jsem zjistil,že k paralelně ke spínači se dává varistor,ale jak se chrání vlákno před nadměrným proudem , než se rozžhaví?Jaký existuje proudový omezovač,teda kromě odporu?Myslím,že do PC zdrojů se dává termistor do série s přívodem.
Jak se toto řeší u profesionálních výrobků?
Já se vrátím

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Myslím, že horkovzduška není žárovka, nedává se varistor, ale NTC a nedává se paralelně, ale seriově.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Spejbl
Příspěvky: 160
Registrován: 05 srp 2007, 02:00
Bydliště: Jičín

#3 Příspěvek od Spejbl »

cože? Tím chrání co ? když ho dáš do série s vláknem tak toho moc nezachrání ne? Při zapnutí bude jeho odpor procházejícím proudem menší a menší dokud se vlákno nezničí nebo nebo zahřátím nezvětší odpor,to je spíš opačná funkce..takže se tam dává termistor PTC ?
Já se vrátím

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jezevec »

Máš to nějaký popletený...

Uživatelský avatar
Spejbl
Příspěvky: 160
Registrován: 05 srp 2007, 02:00
Bydliště: Jičín

#5 Příspěvek od Spejbl »

Jak to ? Jestliže mluvíme o ochraně žhavícího vlákna,tak je třeba omezit jeho počáteční proud za studena-tzn, použijeme ochranou součástku,která jmenovitý proud propustí bez omezení a nárazový omezí ,ne?
A vypínač je třeba chránit před napětovými špičkami při spínání a vypínání indukčnosti motorku větráku a nějaké (menší) indukčností vlákna.

Proč není žhavící vlákno jako žárovka ?
Já se vrátím

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od jezevec »

Kdybys tam dal, jak píšeš, termistor PTC, tak by se protékajícím proudem jeho odpor zvětšoval a topná spirála by málo topila.
Když tam dáš termistor NTC, jeho počáteční hodnota je vyšší a omezuje nárazový proud do topné spirály. Procházejícím proudem se odpor termistoru zmenšuje ale zároveň se zvyšuje odpor topného tělesa.
Topné těleso je v principu stejné jako žárovka.

Uživatelský avatar
Spejbl
Příspěvky: 160
Registrován: 05 srp 2007, 02:00
Bydliště: Jičín

#7 Příspěvek od Spejbl »

Aha,takhle mě to teda nenapadlo :oops: Já počítal stím že PTC po nárazu proudu poněkud vychladne ,něco jako polymerová pojistka,ale to není softstart ,pardon,NTC reaguje hned na začátku .
Já se vrátím

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#8 Příspěvek od kevin_mitnick »

Spejbl píše:Nebyla nic extra,od fermu.Budu muset koupit jinou a zajímalo by mě jak se tomu dá příště předejít.
Snadno. Nekupovat smejdy od Ferm, ProTool a posobnych "firem"...

Pistole od Fermu jsme na firme meli jako spotrebak - chciply tak 3-4 za rok. Ted mame dve Boschky a drzi uz treti rok a dela se s nima denne...

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

Odpor drátu jde výrazněji nahoru až při teplotě, při které se na vzduchu velmi rychle přetaví, takže v téhle aplikaci ta ochrana postrádá smysl. Stejně tak indukčnost spirály je tak malá, že vypínač určitě nepotřebuje ochranu proti přepětí, ale pouze vhodné dimenzování na provozní proud.

Tedy naprostý souhlas s předchozím příspěvkem.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#10 Příspěvek od kovar »

Největší problém všech horkovzdušek je ten že se spirála po vypnutí neochladí a prohne se.Spojí se pak několik závitů a v tom bodě se to přepálí.Je dobré (jako to je u profi fénů)vypnout spirálu od napájení a ochladit ji.Pak vydrží!
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#11 Příspěvek od Mirda »

Mě se zničila ne při zapnutí, ale neopatrností nějakým nárazem nebo rychlým pohybem při nejvyší teplotě (už druhá i značková).

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#12 Příspěvek od Artaban001 »

opalovací pistole používají stejnosměrný 12V motorek. napětí pro běh motoru se bere z odbočky na spirále a pak usměrní diodama na motorku. Tudiž "doběh" na dochlazení nehrozí.
Vzhledem, že je to spotřebka, tak se dá lehce prodloužit životnost takto:

1. chránit před pády a nárazy - obzvlášť když je zapnutá..
2. po použití ji postavit na stabilní povrch, samozřejmě nehořlavý.. a nechat vychladnout.. Podle mě je nejlepší pozice "výdechem nahoru"..

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

No opalovačky jsou tak trochu špecifiká . Vzpomínám na rozhovor se známým : shořela mi pistole , no je to spotřebka , máš si koupit Bosche profiřadu , no já mám profiřadu ... Už jsem šrotoval i Boschky profi , Metabo profi a to tyto mašinky vypouští opravdu jen velmi vlahý vzduch při běhu samostatného motoru ... Tož tak . A jinak mám zadrátováno pozistor-termistor .

Uživatelský avatar
Chenzee
Příspěvky: 464
Registrován: 26 čer 2007, 02:00
Bydliště: Vysočina

#14 Příspěvek od Chenzee »

V práci jsme též měli Bošku profi a přepálila se vždy, když jsme ji vysmažili na max. teplotu (samozřejmostí bylo nastavení max. průtoku vzduchu). Teď máme STEINEL HG2310LCD, byla levnější a funguje jak fík. Jinak taky dělám to, že ji nejprve přepnu na foukání studeného vzduchu a po chvíli (minimálně až tepolota začne padat) ji teprve vypnu.
Žádnej učenej z nebe nespadl ...

Uživatelský avatar
txx
Příspěvky: 255
Registrován: 31 bře 2008, 02:00
Bydliště: Brno

#15 Příspěvek od txx »

které horkovzdušky mají dobrou ochranu proti přehřátí ?
stalo se že přehřála a tepelná pojistka v pořádku vubec nezareagovala :cry: a učet nemohu jak na potvoru najít

Odpovědět

Zpět na „Poradna“