vypínání AC/DC

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

vypínání AC/DC

#1 Příspěvek od Olchor »

Ahoj. Zajímalo by mě, jestli existuje nějaký přepočet vypínací schopnosti kontaktu při různých typech proudu. Mám třeba kontakt relé, katalogově 250V/10A AC . Kolik takový kontakt odepne při DC? A co třeba pulsní DC, dvoucestně usměrněné AC 50Hz, nebo jednocestně ? Alespoň přibližně. Je mi jasné, že pro větší výkony jsou ty kontakty specielně navrženy pro daný typ proudu, ale jde mi o běžné použití - menší relé, kontakty termostatů ap.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od PavelFF »

Pro představu - mám tady dvě skoro stejně velká relé dvou různých výrobců. Hrubě to vychází, že stejné kontakty snesou asi 10krát menší výkon na DC než na AC.

Na jednom je napsáno:
5A 240V AC
5A 30V DC


Na druhém je:
16A 240VAC
20A 24VDC
1HP 240VAC
____________
16A 30V =
16A 250V ~

Na vypínačích to bývá někdy taky napsané a je zajímavé, že stejné kontakty mají v různých státech jiné povolené proudy a napětí. Aspoň mi to tak připadalo. Momentálně tu žádný vypínač nemám.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#3 Příspěvek od Yarda1 »

IMHO taky závisí na tom, jestli se spíná čistě odporová zátěž nebo indukční, případně kapacitní složka, taky to bývá uvedeno. A taky, jestli je kontakt určen ke spínání malých (nožový kontakt zlacený) nebo běžných (čočkový kontakt z nějaké slitiny se stříbrem) proudů a napětí.

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Jindra2 »

Pro informaci.
Přílohy
kontakty2.jpg
(67.27 KiB) Staženo 95 x

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#5 Příspěvek od Atlan »

Zober stare rele tam bude regularne hodnoty nie hodnoty prepocitane cinsko americkymi obchodnymi trikmi.... tj pri idealnych podmienkach. a casoch ms.

najviac sa mi paci 25A cez vyvod 0,5mm..... bez pohladu do katalogoveho listu sa v dnesnej dobe nezaobides.... tam zistis ze znesie tak 2A striedaveho....

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

U DC je největší problém oblouk mezi kontakty, který závisí na přiloženém napětí. Pokud chceš s klasickým AC relátkem 16A/250V odepínat DC 16A/250V (i třeba pouze usměrněných můstkem, nefiltrovaným), nezbývá nic jiného, než do serie zapojit třeba IGBT tranzistor.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#7 Příspěvek od Olchor »

Kamarád vykládal, jaký parádní oblouk vytáhne 300V 7A DC ze solárních panelů... hrozí ani ne tak úraz el. proudem, jako spíš popálení od roztavených kontaktů. Je situace u pulsního DC ( 2 cest usměrnění bez filtrace) stejná, nebo přece jen o něco lepší?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Je téměř stejná, i ten problém proudu je tady marginální vzhledem ke vzdálenosti kontaktů běžných relé.

I hloupá 100W žárovka tahá pěkný oblouky, když vytáhneš faston z 250V akumulátoru.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#9 Příspěvek od Atlan »

to vidim na stykac.... spiname v praci jednosmerne motory 144V +-10A za behu.. tak ze 2rychlo sa vzdalujuce komntakty to istia... kdez to pri rele mas len jeden..teda pokial to nezapojis inac.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#10 Příspěvek od FERYACT »

Zkus dát paralelně ke kontaktu RC člen a posuď jestli to zlepší.
Tím že napětí na oblouku 100* padne na nulu mají kontakty a zhášecí komory podmínky na zhášení stř. oblouků lepší podmínky.Oblouk se
elektrodynamicky vtlačí do komor ochlazuje se a dělí na řadu seriových oblouků.Oblouk se natahuje a hasne.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Však taky DC stykač stojí pěkný peníze. Pak to není problém.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
hosab
Příspěvky: 226
Registrován: 25 lis 2009, 01:00

#12 Příspěvek od hosab »

Pokud je to možné tak se DC obvody spínají resp. rozpínají přes všechny sériově dostupné kontakty na stykači nebo relé.Tím se lépe "roztrhne"oblouk.Mimo paralelní diody(zpožděný odpad) přes zátěž je nejúčinější vhodný RC člen.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“