Stavba VKV přijímačů

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

Stavba VKV přijímačů

#1 Příspěvek od ZdenekHQ »

Odděleno od původního vlákna.

Nejhorší zapojení VKV z amára, co jsem kdy postavil, bylo to s vyleptanými cívkami. Na polyskopu dobrý, v reálu nanic.
Naposledy upravil(a) ZdenekHQ dne 03 úno 2011, 16:33, celkem upraveno 1 x.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Ba , ba , už se zde řešilo , i já se tenkrát chytil , jó mít tak CCIR !!!! I proto omezuji nadšení ze slaďování vstupních jednotek a amatérských MFZ na koleně .

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#3 Příspěvek od BIPOLAR »

JJ svatá pravda, "Klabalovština" - ale nejhorší pohled na ty plošňáky, to byla (nerad to říkám) pěkná prasárna :lol: .
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#4 Příspěvek od BIPOLAR »

Poslední, ale i nejkvalitnější, jsem zbastlil asi před dvěma roky - na vstupu BF982 a jako oscilátor a směšovač použit TDA1574.
Přidána KS s LCD displejem a pamětí na 29 stanic od Zajíce.
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#5 Příspěvek od ok1hga »

podobné, nebo skoro stejné vnitřní zapojení má SA602 SA612 NE602 NE612
a jsou to dobré směšovače, fungují až do 500MHz, některé vybrané až 1200MHz . . .

Uživatelský avatar
kovka
Příspěvky: 541
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Brumovice

#6 Příspěvek od kovka »

Taky jsem si nabehl,ani jsem to nerozchodil,a co casu jsem s tim stravil.Zacal jsem mu rikat "Klamal".

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Už jsem to taky tady někde psal - záleželo na tom, z jakého materiálu byly ty desky udělané. Jednoho "Klabala" na kupované desce nedokázal nikdo za Boha rozchodit, další člověk desku koupil o půl roku později a tuner chodil na první zapnutí. Obrazec přitom byl identický, ale každá deska měla použitý jiný druh izolantu = laminátu. (Ne)reprodukovatelnost zapojení ovlivněná použitým materiálem byla asi největší slabinou "Klabalů" - samotná myšlenka poskytnout zájemcům předvyrobené indukčnosti přímo na desce je výborná. Kdyby reálné možnosti tehdejší výroby dovolily používat stále stejný materiál, na kterém byly vytvořeny prototypy, byla by situace a pověst těch zapojení úplně jiná. Vím o několika případech, kdy si zahraniční zájemci desku vyrobili fotocestou podle originálu zaslaného z ČSSR nebo dokonce i jen podle xeroxové kopie stránky z Amára - a pak se rozplývali nad čistotou příjmu a stabilitou naladění, u takového "bastlu" naprosto neočekávanou. Vtip byl samozřejmě v tom, že použili kvalitní cuprextit s dobrými vf vlastnostmi, na kterém vytvořené indukčnosti nevyváděly nezdobu, ale dělaly co mají...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#8 Příspěvek od fero7 »

To ten laminat musel byt zelezny.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#9 Příspěvek od Andrea »

Nebyl od Klabala i ten tuner laděnej překlápěním cívek? Ten plošňák jsem si kdysi dávno po večerech vyřezala na kupráči skalpelem (kyselina do rukou dítěte nepatří, ale ufiknout prst si může :) ), vstupní část i mezifrekvenci s feritem s dvojicí zkratovacích kroužků jsem ladila podle ucha a přesto to hrálo docela obstojně, ještě ten tuner někde mám. :D

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#10 Příspěvek od ok1hga »

jo to byly časy . . .
místo filtru feritka s kroužky
a jako mf IO MAA661 . . . . výkřik techniky RVHP

taky jsem to tenkrát stavěl . . .

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Jestli někdy Klabal "udělal" ladění změnou vzájemné pozice indukčností nevím, já mám na mysli "Stereofonní tuner pro VKV s plošnými cívkami", který vyšel dokonce několikrát v různých modifikacích nejen v Amáru, ale i v knížkách - ten byl laděný varikapama.
Stejně tak na použitém materiálu závisela "chodivost" jiného Klabalova bastlu - "krystalky na VKV", která používala mimotoleranční a nekatalogový režim funkce obvodu MAA661 při napájení velmi nízkým napětím - obvod při napájení cca 1,2-1,3V "chodí" v závislosti na použitém kusu jako "přímozesilující" VKV přijímač s detekcí na boku "S" křivky a po doplnění jednoduchým vstupním laděným LC obvodem se dá využít k příjmu lokálního FM vysílače s malými nároky na kvalitu reprodukce. Bylo potřeba "sladit" polohu nejméně 2, častěji všech 3 použitých odporových trimrů, kterými se nastavil pracovní bod - a pak to chodilo. Ale stačilo se na to "křivě podívat" a mohlo se ladit znovu... A s jiným IO nebo i po pouhé výměně napájecího článku se musel celý proces zopakovat - něco podobného , co museli v dřevních dobách rádia absolvovat naši předkové, když se rozhodli postavit si krystalku...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

O tom mě vůbec nemluv, jeden podobnej "stroj" hrál jen tehdy, když se doladil přiložením kombinaček. To byly začátky....
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#13 Příspěvek od BIPOLAR »

Vše je v této knížce kterou právě držím v ruce : "Jan Klabal - Stavíme jednoduché přijímače VKV". Rok vydání: 1988 :wink: .
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

BIPOLAR - Et Tu, Brute? Resp - Ty taky...? :lol: :lol: :lol:

A pak ještě v jednom Amáru někdy v 80.letech vyšel návod na FM laděnou aktivní anténu - smyčka na plošňáku, rozměr cca 8x12cm, k tomu ladicí varikap a v další "výkonnější" variantě i vf předzešilovač, tuším že byla varianta jak s KF525, tak s tetrodou KF910. Mělo to stát na sloupku z novodurové trubky a dolaďovat se na dálku napětím regulovaným poťáčkem - plus směrovat, protože se to dalo doplnit "fousy" do stran, takže mělo vzniknout cosi jako "hábéčko" s laděným preselektorem pro FM.
Bastlili jsme to na vojně, chtěli jsme obejít zákaz velení instalovat na budově výkonnou anténu Yagi pro příjem FM z Německa (sloužil jsem v Žatci) - samozřejmě že jsme na bastl nechytili nic krom tuzemského vysílání - a to ještě po mnohahodinovém piplání se s rozmítačem a dotahováním pracovních bodů. Bohužel, kvůli nedostupnosti vhodného materiálu (byli jsme mechanici počítačů k vyhodnocování radarové informace - měli jsme všecko možné včetně cca 100W výkonových pentod pro stabilizátory napájecího napětí, ale surový cuprextit nikoliv) jsme použili nějaký no-name cuprexcart mně neznámého původu. Výsledek - totální BLAMÁGE. Opět - sousední rota v budově vzdálené 25m přes kus trávy a cestu k buzerplacu udělala desku z "modrého" cupráku (byli to spojaři = materiál měli a mohli nafasovat) a FM z Němec chytali jak by to bylo jen přes kopec...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#15 Příspěvek od ok1hga »

doporučuji: ARB 2/76 celé o přijímačích . . .

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“