Mrazák v režimu klimatizační komory

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Martin_Fio
Příspěvky: 186
Registrován: 28 pro 2005, 01:00

Mrazák v režimu klimatizační komory

#1 Příspěvek od Martin_Fio »

Zdravím, dovolím se zeptat, zda-li jsem schopen využít zásuvkový mrazák jako klimatizační komoru, kde potřebuji zchladit kapalinu velmi pozvolným tempem cca 1 stupen za den a až těsne nad nulu. Neliší se nějak mrazničkové kompresory a nebude mu vadit vždy krátkodobé zapnutí? Představuji si, že zchlazovací křivku naprogramuji jako tabulku do atmelu a teplotu budu zjišťovat dallasem uvnitř. Atmel mi bude spínat stykačem mrazák bez jakýchkoli úprav, jeho termostat stejně nepřejde na jeho nastavenou teplotu. Je to reálné, nebo ten kompresor oddělám. Díky za Vaše reakce.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Já myslím, že je to nereálný, hlavně kvůli setrvačnosti celýho systému. Pokud trváš na přesnosti 1 °C/den, tak při zapínání/vypínání kompresoru ta teplota bude určitě lítat víc.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

Možná, kdyby to uvnitř strčil do druhé, izolované komory, tak tu setrvačnost trošku vyrovná.

Druhá možnost je hrubá regulace ledničkou a jemná třeba Peltierem.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

Tohle on/off regulací nepůjde, PWM by na kompresor měla příliš vysokou frekvenci, kompresor má rozběhovou fázi, která se odpojuje PTC termistorem, dokud tento nevychladne, není možný další rozběh. Jak velký prostor potřebuješ pro tu kapalinu ?
Navrhoval bych nechat jet mrazák na celkem nízkou teplotu, dovnitř dát polystyrenovou krabici a v ní topit, to topení ureguluješ podstatně snadněji.
Nebo alternativně by kompresor šel možná řídit přes frekvenční měnič.
Michal

Uživatelský avatar
Martin_Fio
Příspěvky: 186
Registrován: 28 pro 2005, 01:00

mrazák

#5 Příspěvek od Martin_Fio »

Děkuji za reakce, kapaliny bude cca 50l a sama teplo produkuje, proto ten mrazák, že má větší zchlazující výkon, jesli to bude létat plus minus 2 stupně nevadí, jen to musí klesat rovnoměrně. Frekvenční měnič mi asi na jednofázovém motoru nepůjde, ostatně nikdy jsem měnič nepřipojoval k jednofázovému motoru.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#6 Příspěvek od jasin »

Jednodušší by bylo použít Peltiery.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
Martin_Fio
Příspěvky: 186
Registrován: 28 pro 2005, 01:00

#7 Příspěvek od Martin_Fio »

Myslíš peltierama oblepit hrnec a zandat cek do polystyrenu?

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od Zaky »

Kolik toho tepla kapalina vyprodukuje ?
Pokud by se pořešil rozběh, na 3f měniči bez vektorového řízení by jednofázový motor s odpojenou rozběhovou fází mohl běžet, chtělo by to asi zátěž místo zbývajících dvou cívek a záleželo by, jak pracovité jsou v měniči ochrany, co ho shodí při nesymetrii. Třeba by to vůbec nešlo, nevím a neřešil bych to, pokud není tak striktní požadavek na stabilitu teploty.
Zvaž ten mrazák s přitápěním, je to nejjednodušší a stabilita se tak dá udělat velice dobrá.
Michal

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Habesan »

Kapalina která sama prokuduje teplo... 50 litrů Thiosíranu ???

Byl by problém PWM s periodou třeba 64 minut? To už je na vychladnutí termistoru dost.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#10 Příspěvek od procesor »

Bežné mrazničky majú definovaný zmrazovací výkon. Npr. 5-10kg/24h.
Ak sa tam vloží takéto množstvo mäsa cca 20°C teplého za 24hodím dosiahne teplotu minimálne -18°C. T.j. delta T 38°K/24h, co je približne 1,5°K za hodinu.
Neviem aká je výkonná inkriminovaná mraznička a aký je rozdiel v mernom teple mäsa a danej kvapaliny. Ak sa to prepočíta možno sa k požadovaným hodnotám dá priblížiť bez regulácie.
Takýto mraziaci výkon majú mrazničky pri odpojenom meraní vnútornej teloty...čiže ide mraznička NON-STOP. Pri zapnutom meraní je zmrazovací výkon oveľa nižší. To závisí od tepelnej vodivosti zmrazovanej hmoty čo sa dá upravovať vhodnou vodivosťou obalu tej kvapaliny.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#11 Příspěvek od rezis »

Napadá mě dát vedle třeba starou lednici. Do ní ten suds kapalinou a mezi lednici (fungující jen jako izolační box) a mražák dát trubku s ventilátory a pomocí regulace nuceného oběhu tak regulovat teplotu. Do mražáku bych naházel něco ať se namrazí třeba taky barely vody. Tím budeš mít krásný "teplený setrvačník" kdyby to mražák nestíhal.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

50l je již slušný tepelný setrvačník a po naučení se prodlev mezi během kompresoru by to mělo dopadnout . Pro zkoušku ohebnosti za snížené teploty (0--25°C) máme chladící přístroj a dodržení ne sice postupného chlazení , ale dané teploty je lepší +-0,5°C . Jen bude teba na nádrži zvětšit teplosměnné plochy a neustále běžící větrák . Startování do 5 minut nebude dělat motoru problém . Problémem by mohlo být časté otevírání prostoru . Z toho důvodu bych doporučil pulťák . Když zkončíme testy na -25 , tak samovolně se dostane teplota na 0 za více než 1,5dne při odstraněném víku a to nám činí větší problém , jak vlastní chlazení .

Uživatelský avatar
Martin_Fio
Příspěvky: 186
Registrován: 28 pro 2005, 01:00

mrazák

#13 Příspěvek od Martin_Fio »

Děkuji, jdu to zkoušet, začnu pomalou pwm, najdu jak dlouho trvá, kdy je motor připraven k dalšímu startu (zchladne PTC) a uvidím. thiosíran (ustalovač) tam nemám, jen chci zkusit starý recept na několikanásobně fermentované pivo, které tady neumím koupit. Ledárnu nemám, abych kařdý den obkládal nádobu ledem, tak mě napadlo řešení s mrazákem, který mám nevyužitý. S výsledky se rád podělím

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#14 Příspěvek od Zaky »

Kdybys potřeboval častější starty kompresoru, než dovolí PTC, tak můžeš ubastlit monostabil třeba s 555 a rozbíhat přes relé motor tím.
Michal

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Crifodo »

Asi bych to řešil spíš trvalým chodem kompresoru a přiškrcováním /bypassem/ chladicího média. I když motor stopneš, freon se ještě x minut rozpíná.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“