FISHER CA-869 2x120W - chybné zapojení od výrobce ??!!

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
johnyw
Příspěvky: 10
Registrován: 09 srp 2009, 02:00

FISHER CA-869 2x120W - chybné zapojení od výrobce ??!!

#1 Příspěvek od johnyw »

zdravím všechny vespolek, řeším takovýto problém. Pointa je v tom, že se domnívám, že Japonci udělali při výrobě tohodle zesiku docela zásadní chybu, nicméně si jí možná nikdo dosud nevšiml (alespoň jsem při hledání na netu nikde neobjevil ani zmínku o tomhle problému). Ty zesíky se normálně prodával y v obchodech, dodnes ty zesiky hrajou k plné spokojenosti uživatelů .. a to přesto, že je tam dle mého fatální problém. Ale protože mi to vše připadá velice podivné, a jsem z toho taký velaký zmetený, dávám to sem k všeobecné diskuzi.

Známý dotáhl na opravu tenhle zesik, prý nehraje jeden kanál. Oprava trvala 5 min, vadná pojistka za relátkem, připínajícím repro. A teď přijde to hlavní, rozhodl jsem se ještě před ozkoušením zesiku přeměřit pro jistotu nějaká ta napětí a seřídit offset. A světe div se ... měřím na koncovém stupni v bodě, kde dle SM má být 64,5V a ono je tam jen 34V ... hmmm. divné říkám si. Dívám se do SM a jak tak koukám, tak si říkám, hmm, asi se spletli a napsali tam namísto 34V těch 64,5V. Pak se podívám ještě jednou a říkám si ... to je divné, že by hlavní symetrickou napájecí větev +/-64,5V (body A,B ve schematu, který přikládám pod textem) táhli k budicímu stupni a k výkonovým koncovým tranzistorů by dotáhli jen symetrických +/-34V (body D a E), navíc filtrovaných mnohem menší kapacitou (4700/40V). Kur.va, to by mělo být když už, tak přece spíše obráceně, říkám si ... takže znovu vše přeměřit a překontrolovat ... no vše sedí, až na to, že na koncových tranzistorech je napětí, které neodpovídá hodnotám v SM (a je tedy poloviční než by mělo být).

Pro zkoušku zapnu zesik a volume naplno doprava ... zesik hraje krásně, vše bez problému, až na to, že si říkám .. tohle ale nemůže být 120W, to by asi moje bedny nevydrželi .. takže potvrzení mé teorie o tom, že v zesilovači je špatně provedený rozvod napětí ?? no říkám si, tomu použitému napětí 34V by ten výkon odpovídal .. tak 60-70W ... víc ty moje bedny asi neudejchaj

vše je to takové divné, říkám si, a hned mne napadá co se podívat do nějakého SM hodně podobného modelu .. takže si hned otevírám SM pro model CA-866 a CA-870, což jsou takřka totožné modely s malinko obměněnou výbavou, ale hlavně udávaný výkon a celé řešení napájecí části je velmi podobné ... no vida ... všude je napsáno že na těch koncích má být tak kolem těch 65V.

Takže si říkám, že přeci není možné, pokud ten výkon má být stejný, aby se to tak zásadně lišilo. Mám chuť to zapojení tedy předělat (dle mého to bude jen přepojení 4 drátových propojek- viz.obr.circuit board), ale ještě než to udělám, rád bych slyšel nějaké vyjádření od jiných odborníků. Předem díky za jakýkoliv podnět.

a ještě pro zajímavost jak ten zesik vypadá uvnitř (není to přesně ten můj, ale našel jsem to na netu) pro ilustraci to postačuje

Kód: Vybrat vše

http://obrazki.elektroda.pl/6340872900_1295715306.jpg
Přílohy
Fisher CA-869_CB.pdf
circuit board
(123.22 KiB) Staženo 188 x
Fisher CA-869_SD.pdf
schema zapojení
(237.08 KiB) Staženo 245 x

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#2 Příspěvek od Philip_Fry »

Zkus se zamyslet nad tím, k čemu je v tom zesilovači obvod značený jako switching circuit (Q545/546 a obvody okolo)

EDIT : Mimochodem, nefunkčnost tohoto obvodu může způsobit i to, že zesilovač nepojede na plný výkon... :)

Uživatelský avatar
Generalsound
Příspěvky: 324
Registrován: 20 lis 2009, 01:00
Bydliště: Doma, kde asi?
Kontaktovat uživatele:

No !

#3 Příspěvek od Generalsound »

Pán asi poprvé viděl zesilovač v H třídě. :D To se má asi takhle : Při malém rozkmitu je koncový stupeň napájený polovičním napětím a když se výstup blíží té polovině - nějakých cca 5 - 10V, sepne se tranz. spínač a přivede celé napájení na koncové Tr. Vyrovnávacímu proudu mezi větším a menším zdrojem zabrání rychlá dioda.Výsledkem je vyšší (asi 80%) účinnost celého zesilovače. Já však osobně ve svých konstrukcích používám ne spínače, ale další lineární stupeň, který při větším výstupním napětí udržuje tu spodní větev cca 5V nad výstupem. Až do limitace, pochopitelně. Nejsou takové nároky na rychlost spínačů. I když na druhou stranu,teď zrovna pracuju na zapojení, kde horní spínače pracujou v pulsním režimu a měl bych se dostat s účinností až k 90%. Tam je těch 5V na konc. už od výstupní nuly. Bude to modul 2kW zesilovače určený pro buzení subbasů. :roll:

Uživatelský avatar
johnyw
Příspěvky: 10
Registrován: 09 srp 2009, 02:00

zesik

#4 Příspěvek od johnyw »

díky moc, tak to teda čumím, to mne opravdu nenapadlo ... jinak hned jsem to proměřil, ten řídící obvod funguje skvěle ... podle okamžitý potřeby si to přidává napětí na konci jak potřebuje ... no chytrý japonci, a já (blbej čech) je chtěl hanět :lol:

jinak teda musím přiznat, že jsem na nějakou takovouto informaci narazil již předtím při mém pátrání na jednom německém foru ... autor si ale také nebyl zcela jistý, zda-li to tak může pracovat .... a protože jsem se s tímhle fíglem setkal poprvé ve své praxi, tak jsem si spíš říkal, že to je nějaká blbost, proč by to takhle proboha řešili ... a teď mi to dochází proč to tak řeší ... velice elegantní záležitost ... čumím

Uživatelský avatar
Generalsound
Příspěvky: 324
Registrován: 20 lis 2009, 01:00
Bydliště: Doma, kde asi?
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Generalsound »

No tohle zapojení se už dlouhou dobu používá v profi zesilovačích velkých výkonů. Už co pamatuju jakožto pubescent jsem jednou opravoval Carver a ten měl dokonce 3 hladinovej zdroj! Teda 6ti , protože symetrickej. Pochopitelně. No a už se to dostává i do spotřebky, protože větší účinnost znamená menší chladič, trafo... I když spotřebka už se dneska ubírá cestou digitalizace a zesilovačů ve třídě D, nebo T. Ale tam nejde o qalitní zvuk... Nemám pravdu, Honzo? :-D :D

Uživatelský avatar
Generalsound
Příspěvky: 324
Registrován: 20 lis 2009, 01:00
Bydliště: Doma, kde asi?
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Generalsound »

No dobře, tak někdy v 18/19, ale to jsem ještě chováním byl jak pubescent. Teď už o trochu míň :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Uživatelský avatar
johnyw
Příspěvky: 10
Registrován: 09 srp 2009, 02:00

zesik

#7 Příspěvek od johnyw »

jjj, pánové, je to tak ... zlatá éra analogu, kdy se výrobci opravdu snažili zaujmout zákazníka nějakou tou svojí "špecialitou" a hlavně vše bylo poctivě uděláno, a nic se neojebávalo za účelem úmyslného zkrácení provozní doby přístroje ... což je dnes běžným zvykem i u renomovaných výrobců .. tenhle zesik je z roku 1987, hraje to super ... a dalších 20 let asi spokojeně bude dál ... a pokud by se vyměnili všechny kondiky ... tak asi klidně dalších 100 let

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“