Zdroj mi pálí pojistku; Kde může být problém?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
kormus
Příspěvky: 11
Registrován: 29 srp 2010, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Zdroj mi pálí pojistku; Kde může být problém?

#1 Příspěvek od kormus »

Dobrý den;
Dostal se mi do rukou starší zdroj tuzemské výroby. Po zapnutí se mi vždy spálí 6A pojistka (ve schematu PO4). Moc se v tom nevyznám, ale zkoušel jsem přeměřovat jednotlivé součástky (což asi bude problém, když jsou v obvodu).

Nenašel jsem žádnou součástku, která by vypadala poškozeně (nafouknutě/očouděle).

Když jsem přeměřil odpor na tyristoru (Ty1) při vypnutém zdroji, naměřil jsem 100 ohm. Myslel jsem si, že mám vyhráno -- ale pak jsem si uvědomil, že když je takto v obvodu, tak to měření odporu je celkem mimo. Vypájel jsem tedy katodu tohoto tyristoru. Poté jsem měřil mezi anodou a katodou 200 ohm -- myslel jsem, že tentokrát jsem na to již vyzrál. Po vypájení i gate mi však měření odporu mezi A a K vychází na kiloohmy. Je tedy tyristor v pořádku? Co ho může otevírat (snažil jsem se všechny kondenzátory vyzkratovat a naměřil jsem na nich vždy nulové napětí)?

Poradil by někdo, jak mám dál postupovat -- co a jak mám zkoušet měřit / v čem by mohl být problém?

Kvůli omezení velikosti nahrávaných obrázků je schema zvlášť (za kvalitu se omlouvám, ale nepodařilo se mi to lépe vyfotit):
schema
partlist1
partlist2
partlist3

Děkuji;

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Opoj jednotlivá vinutí sekundáru a postupně je připoju aby jsi zjistil, ve které větvi je problé. Tyristor v tonto zapojení slouží jako poslední ochrana při poruše zdroje a zvýšení napětí.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
michal12
Příspěvky: 163
Registrován: 03 srp 2008, 02:00
Bydliště: Náměšť n/H

#3 Příspěvek od michal12 »

Ten tyristor můžes klidně vyloučit, podívej se pořádně na zapojení. Je na +5V větvi napájené z horního vinutí. Přes Po4 jsou napájené stabilizátory +24V a dolní +15V (a taky obě MAA723). Zkus změřit, jestli není přímo za pojistkou, na 24V a nebo na 15V větvi zkrat (některý elyt, N3, apod..) Taky můžou být C4 a C5 bez kapacity.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

Koukám, že jsem to psal ráno hodně kvapem, až mi vypadávaly písmenka. Teď koukám, že ti vypadává pojistka PO4, IO 723 vylučuji, ty jsou napájené přes odpory, snad jen C4, C5 nebo stabec N3 pro 15V.
..to bude jen ňákej odpůrek

kormus
Příspěvky: 11
Registrován: 29 srp 2010, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od kormus »

Všem děkuji za rady;

Žádný zkrat se mi změřit nepodařilo. (Když měřím odpor, tak protože se ze začátku nabíjí kondíky, tak to měří stovky ohmů, ale pak se to ustálí na nějakých kilohmech -- předpokládám, že tak je to v pořádku?)

Pro jistotu jsem přeměřil všechny napěťové stabilizátory -- měřil jsem vždy odpor mezi B-C a E-C. Opět žádný zkrat.

Jak změřit kondíky (zapájené v obvodu) nevím. Když měřím odpor, tak to nejdřív měří stovky ohmů a stále to roste. Když zkusím měřit kapacitu, tak mi to hlásí Overload (což je možné, že mi multimetr nezměří 10 000 uF).

Všiml jsem si, že jeden z kondenzátorů nevypadá úplně ok (viz foto -- jakoby vytékající elektrolyt kolem toho černého špuntu). Může to být problém? Já jsem zvyklý na nafouknuté elyty, takže tohle bych bral, že je ok.

Díky;
Přílohy
elyty.jpg
(202.26 KiB) Staženo 77 x

Uživatelský avatar
tornado6
Příspěvky: 1392
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Piešťany okolie

#6 Příspěvek od tornado6 »

Možný je aj skrat keramiky C8, pripadne pomerať či neskratuju zenerky U15,U16 alebo rovno N1 isť na to postupne odpojil by som R30 ak to nebude v tomto obvode tak R31 pre napájanie N2 a zeneriek U19,20, prípadne pomerať tak isto C15 :wink:

kormus
Příspěvky: 11
Registrován: 29 srp 2010, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od kormus »

Tornado6:
To s tím odpojením R30 je dobrý nápad!
Když budu měřit ty kondíky C8, C15 -- tak to musím vždy jednu nožičku vypájet, že?

Uživatelský avatar
michal12
Příspěvky: 163
Registrován: 03 srp 2008, 02:00
Bydliště: Náměšť n/H

#8 Příspěvek od michal12 »

Ani ne, myslíš , že by zkrat za tím 330R rezistorem pálil 6A pojistku?

Uživatelský avatar
stevo59
Příspěvky: 467
Registrován: 16 čer 2007, 02:00
Bydliště: pod Tatrami

#9 Příspěvek od stevo59 »

Zmeraj U3 a U4 na skrat. Ak má jedna z nich skrat, cez C4, C5 tečie striedavina a odpáli poistku. Ak tie diódy budú dobré, namiesto poistky tam daj žiarovku na patričné napätie a potom môžeš pátrať voltmetrom, kde to napätie mizne.
...kábel odrezaný na presnú dľžku je nutne krátky...

kormus
Příspěvky: 11
Registrován: 29 srp 2010, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od kormus »

stevo59:
Díky za radu;
Změřil jsem U3 a U4; V jednom směru mi to měří asi 33 MOhm; v jiném směru asi 0,5 MOhm (předpokládám, že mutimetr při měření odporu nedodává tak vysoký napětí, aby se dioda otevřela).

Mohl bys víc popsat tu metodu se žárovkou? Neusmažím si celý zdroj, když pojistku nahradím žárovkou?
Naposledy upravil(a) kormus dne 22 úno 2011, 19:51, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od jezevec »

kormus píše:... mi to měří asi 33 mOhm...
Není m jako M.
33mOhm = 33 miliOhm = 0,033Ohm
33MOhm = 33 MegaOhm = 33 000 000 Ohm
Ještě doplním, ten vytékající elyt vyměň. Buď už je anebo za krátký čas bude bez kapacity.
Naposledy upravil(a) jezevec dne 19 úno 2011, 22:42, celkem upraveno 1 x.

kormus
Příspěvky: 11
Registrován: 29 srp 2010, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od kormus »

jezevec:
omlouvám se; tady se stala chyba -- měl jsem na mysli mega ohmy;

Uživatelský avatar
tornado6
Příspěvky: 1392
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Piešťany okolie

#13 Příspěvek od tornado6 »

Jednoducho odpoj oba rezistory R30 aj 31 a ak ti upali poistku tak su to určite elektrolity C4, C5 ak poistka vydrží tak je to niečo za tými rezistormi, pripoj najprv R30 a skus, potom R31 a stou žiarovkou je to bezpečnejšie s toho dôvodu že poistku ti upáli ale žiarovka ti bude svietiť pokial je tam skrat až ked skrat odstraniš ti žiarovka zhasne, potom už len pomeriaš napetia a máš vyhraté. :wink:

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#14 Příspěvek od breta1 »

Pokud je T3 na chladiči, může být při porušení izolační podložky spojen kolektor s chladičem (a tedy mínus zdroje, pokud je chladič k němu připojen).
Pokud pod tranzistorem izolační podložka není, nesmí se chladič spojit s mínus - prověř to.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#15 Příspěvek od bu2520 »

místo pojisky bych dal třeba 100w žárovku na 230 a potom odpojil přívod ke kolektoru výkonového trandu a postupně odpojoval napájecí body až bych lokalizoval která větev to dělá a tu prověřil.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“