zem a stínění

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

zem a stínění

#1 Příspěvek od Skay »

Zdravim

Nevím si rady ohledně zapojení stínění či spojení zemních potenciálů. Proto bych uvítal nějaké vysvětlení této problematiky.
Pro komunikaci mezi zařízeními používám proudovou smyčku. Na obou koncích galvanicky oddělenou a zapojenou pomocí STP. Moje otázka tedy je kam mám to stínění kabelu zapojit ? Na zařízení kde se nachází primární zdroj a s jeho GND ? Nebo jen s ocelovou skřínkou ve kterém se zařízení nachází ?
Rovnou se i zeptám jak "spojit" optočlenem galvanicky oddělené země ? přece nemůžou být oddělené zcela ne ? Napadá mě je spojit odpůrkem hodnoty řádově desítky kilo ale jen hádám.

za jakoukoli radu předem díky

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

Re: zem a stínění

#2 Příspěvek od masar »

Skay píše:...Rovnou se i zeptám jak "spojit" optočlenem galvanicky oddělené země ? přece nemůžou být oddělené zcela ne ? Napadá mě je spojit odpůrkem hodnoty řádově desítky kilo ale jen hádám...
Optočlen snad odděluje signálové vodiče. GND (kostry) obou zařízení jsou na tomto oddělení nezávislé (mohou být spojené i oddělené). Obvykle jsou nějakým způsobem propojené přes ochranné vodiče, zemnění a pod.
Propojovat je optočlenem je nesmysl.
Není ale vhodné propojovat je stíněním smyčky, pokud hrozí, že stíněním potečou vyrovnávací proudy. :wink:

Uživatelský avatar
bohumilfulin
Příspěvky: 109
Registrován: 12 led 2010, 01:00

#3 Příspěvek od bohumilfulin »

zakladni rozdil mezi zemi a stinenim je ten, ze stinenim nesmi prochazet proud, pac pak je z toho stane opet jenom dasli pracovni vodic. Pozor, hodne lidi bude vykladat ze je zem a stineni jedno, ale neni to pravda. Obzvlast pri malych signalech to hraje obrovskou roli.

Kdyz popisujes proudovou smycku, tak stineni v tomto pripade neni az tak dulezite pro odstineni, protoze se jedna o proudovy prenos a ten neni tak nachylny k ruseni elektrostatickym polem jako napetovy (rs232).

Stineni obvykle byva zapojeno k nejakemu potecialu pouze na jedne strane a tak nim neproteka proud.

Jeste ke galvanicemu oddeleni: je vhodne mit prostredni sekci na nejakem definovanem potecialu. Staci opet pouze na jedne strane ale kazdopadne bych pouzil odpor radove stovky kilo ohm nebo mega a na vetsi napetove zatizeni. pro premosteni se taky pouziva kondenzator v pripade ze se objevi rozdil potencialu tak proud protece kondenzatorem a pak zase obe strany ss oddeli.

mo a kam to vsechno zapojit? no do jednoho bodu a co nejblize ke zdroji!!! Z tohoto bodu ti musi vychazet vsechny zeme(analogova, digitalni, vykonova) a klidne i to stineni.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Už vidím , jak by to na provoze s km kabelů dělali , jeden bod . Pro izolovanou proudovou smyčku si zapoj stínění na místě s vyhodnocovacím členem na vodivou kostru zařízení .

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“