Tesla 291SRF15STPP, chassis Beko 22.1

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rolis7
Příspěvky: 448
Registrován: 31 led 2008, 01:00
Bydliště: Liptov

Tesla 291SRF15STPP, chassis Beko 22.1

#1 Příspěvek od rolis7 »

Dobrý deň.Prosím vás o radu. Opravoval som tento TVP.Chyba v horizontále, vyfúknutý kond. C519 4u7/250V, následne prerazená dioda D504 a strata kapacity C518 560n/250V. Súčiastky vymenené. Premeraný kompletne na polovodiče celý horizontál, plus premerané niektoré pasívne súčiastky. Všetko OK. Po zapnutí TVP cykluje zdroj. Keďže prvotná chyba bola v horizontále, tak znova prišlo podozrenie na jeho časti. Odpojený horiz. trand.,zapojená žiarovková zátaž. Zdroj sa rozbehol, napatia sedia približne podla schémy. Odpojil som žiarovku (horizontál bez zátaže) a zdroj cykluje. Premerané všetky súčiastky zdroja na primárnej časti- OK. Vymenené kondy pri IO TDA16846 C662 a C615. Mali o niečo menšiu kapacitu.Nemenil som len optočlen, lebo taký doma nemám. Nakoniec som spravil jeden pokus, ktorý nie je úplne bežný. Zapojil som na horizontálne napájanie ( 145V) 60W žiarovku a pripojil som aj horiz.trand.,ktorý som predtým vytiahol. TVP sa normálne rozbehla. Nechal som to len chvílu, pretože tá zátaž je v horizontáleš predsa len vačšia, ale v rýchlosti som preveril napájacie napatia - všetky OK a na obraze nebolo vidiet žiadne viditelné deformácie ani skreslenia. TVP takto bežala asi 2 min., potom som ju pre istotu vypol. Keďže som už preveril všetky súčiastky zdroja okrem samotného TDA a optočlenu, tak sa akosi ďalej neviem pohnút. Podla mňa to vychádza na spatnovazobnú slučku, ktorá nedokáže uregulovať zdroj bez pripojenej záťaže. Stretol sa už niekto s takýmto problémom napríklad aj v inej TVP. Tie zdroje fungujú v princípe približne rovnako, len súčiastková základna je v každom TVP iná. Ešte doplním, regulácia výstupného napatia trimrom P601 v určitom rozsahu funguje.Ďakujem.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#2 Příspěvek od ohryzek36 »

V loni tuto dobu jsem opravoval u stejné TV podobnou závadu - také to na žárovku šlapalo a bez ní ne. Zkus při tom běhu na žárovku proměřit zvlnění všech napájecích napětí - u mně byl problém ve větvi +5V (ořed stabilizací +7V), po nahlédnutí do schématu asi kondenzátor C631 :wink:

(vlákno někde tady bude - nechce se mi hledat)

Uživatelský avatar
rolis7
Příspěvky: 448
Registrován: 31 led 2008, 01:00
Bydliště: Liptov

#3 Příspěvek od rolis7 »

Velmi pekne ďakujem. Velmi dobrá informácia. Po výmene uvedeného kondenzátora zdroj funguje ako má. Len pre informáciu - uvedený kondenzátor,ktorý som vymenil mal kapacitu 1280uF (merané RLC mostíkom),ESR som nemeral.Táto kapacita sa mi nezdala o moc menšia, ako má byť (1500uF), preto mi tento kond.ušiel z pozornosti. Zasa môžem len skonštatovať " ach tie kondíky". Ešte raz ďakujem.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#4 Příspěvek od ohryzek36 »

Představ si, že já ho také měřil a také se mi zdál dobrý 8-) , tak jsem ho tam nechal a po několika dnech (+ asi tisícovce nadávek :D ) jsem se k němu prokopal znova - na to se jen tak nezapomíná :evil:

Uživatelský avatar
rolis7
Příspěvky: 448
Registrován: 31 led 2008, 01:00
Bydliště: Liptov

#5 Příspěvek od rolis7 »

Pre tento kondík som vytiahol a premeral kompletne celý zdroj. Až potom ma napadla elektorbastírna. Ale vyskytol sa ešte jeden problém. TVP išiel dva dni bez problémov (našťastie u mňa v dielni) a na tretí prdol riadkový tranzistor (skrat B-E). Neviem či to bol náhodný výboj, alebo niečo v riadkovom konci, alebo budenie. Pozrel som všetky súčiastky čo by s týmto mohli súvisieť, ale nič som nenašiel. Napajacie napatia sú OK. Nemá s tým niekto nejakú skúsenosť. Normálne, keď je klaknuté splitko,alebo nejaký problém v riadkovom konci, tak vačšinou riadkový tranzistor prevalí kompletne a nie len B-E. Ďakujem ya akýkolvek podnet.

Uživatelský avatar
hosab
Příspěvky: 226
Registrován: 25 lis 2009, 01:00

#6 Příspěvek od hosab »

Předpokádám,že "skratem"se rozumí Ohmi nikoliv desítky?

Uživatelský avatar
rolis7
Příspěvky: 448
Registrován: 31 led 2008, 01:00
Bydliště: Liptov

#7 Příspěvek od rolis7 »

Ano, je to čistý skrat. (cca 6 Ohm,napájací zdroj TVP začal cyklovať). Napadá niekoho nejaká príčina kolapsu tohto tranzistora.

Uživatelský avatar
rolis7
Příspěvky: 448
Registrován: 31 led 2008, 01:00
Bydliště: Liptov

#8 Příspěvek od rolis7 »

Nikto sa nestretol s takto prerazeným riadkovým tranzistorom? Ďakujem.Len na doplnenie - vymenil som nové splitko, nový tranzistor a prešiel všetky súčiastky riadkového konca, okrem cievok (neviem aké majú byť indukčnosti). TVP zatial ide (cca 3.hod.), uvidíme dokedy. :cry: Subjektívne sa zdá všetko OK, nič sa neprehrieva.

Uživatelský avatar
hosab
Příspěvky: 226
Registrován: 25 lis 2009, 01:00

#9 Příspěvek od hosab »

Trochu nerozumím tomu,že když má BUčko jak uvádíte skrat BE a přitom "cykluje"zdroj.Nato aby tam byl "skrat"musí být kolektor alespoň ve svodu s B,E.Zřejmě Vám při měření něco uteklo a nyní nad tím kroutíte hlavou.Pro klid bych BU zkusil na ext.napětí.

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#10 Příspěvek od Mysteri »

Takto prerazené BUčka som mal v poslednej dobe často. Preto ich už kontrolujem vždy vyspájkované.

Uživatelský avatar
rolis7
Příspěvky: 448
Registrován: 31 led 2008, 01:00
Bydliště: Liptov

#11 Příspěvek od rolis7 »

Ospravedlňujem sa. Ešte raz som ten tranzistor premeral po vašom upozornení, že mi niečo ušlo a mali ste pravdu. Skrat nie je medzi B-E, ale B-K. Ostatné prechody sú OK. Aj tak som sa s takýmto prierazom ešte nestretol. Väčšinou býva skratnutý kompletne. Tranzistory aj ja kontrolujem iba vyspájkované.

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#12 Příspěvek od Mysteri »

Ja sa tiež ospravedlňujem, C a E v príspevku som si neuvedomil, ale, podstata zostáva: Nejaký ten sk.rvený prieraz voči báze :lol:

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“