Vadný pedál k šicímu stroji

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

Vadný pedál k šicímu stroji

#1 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tohle jsem dostal na opravu, že to smrdí a šicí stroj zabírá až téměř naplno.

Těšil jsem se na nějaký triak, ale tohle mě skoro shodilo ze židle. Můžete mě někdo napsat, co s tím mám udělat, aby to ještě fungovalo ?
Přílohy
ss.jpg
(45.99 KiB) Staženo 1685 x
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#2 Příspěvek od Andrea »

Jé to bylo u starého lucznika, taťka to jednou opravoval. Jestli si to dobře pamatuju, tak v těch válečkách jsou uhlíkové tabletky a přes páku se stlačujou a tak se mění jejich odpor. Zkusila bych to vysypat, vyčistit a přeskládat. Možná by to šlo nahradit i tím triakem, ale nevím, co tam bylo za motor, já ho vyměnila za šlapací. :)

Uživatelský avatar
Basic
Příspěvky: 506
Registrován: 23 pro 2006, 01:00
Bydliště: Mohelnice
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Basic »

Mám tu někde tuhle šlapku navíc, tak kdyby bylo třeba...

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#4 Příspěvek od ohryzek36 »

Taky jsme to měli (popravdě pořád máme) doma byl u šicího stroje Lucznik, mám dojem, že se tam kdysi měnily uhlíky - přesný princip si už nepamatuju, ale zkusím se po něm podívat.

Tak jsem ho našel, je to typ U118/1, - po otevření vidím skoro to samé, co je na fotce, + 1 odrušovací kondenzátor (100n/250V~X2 růžový a pěkně nafouklý, potvora :) ) a příslušný odpor na vývodech té dvojité cívky, ta má 2x1mH, a ty dva bílé válce jsou tlakem proměnné odpory (není na tento druh nějaký extra termín ? ), jeden se mění z 400R(na volno) na 40R (po stačení těch koncových výstupků) a druhý z 550R na 50R (+/-), mám dojem, že se ty odpory snad někdy daly dokoupit... Tady - http://www.sicistrojehruby.com/eshop/in ... gory_id=29
8-)

P.S: Pedál jsem už složil, tak jen pro porovnání - nestlačený má 3,7K, skoro na maximum má tak 50R, úplně na max jen 5R (to se už odpory překlenují plíškem, co je na vrchní části pedálu) - tipuju, že by se ním dala regulovat nějaká slabší žárovka :D
Naposledy upravil(a) ohryzek36 dne 06 dub 2011, 20:59, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
mat100
Příspěvky: 480
Registrován: 04 lis 2009, 01:00
Bydliště: Plzen-jih

#5 Příspěvek od mat100 »

Hoj

Už jsem spravoval 2 takové pedály se stejnou poruchou. Většinou praskne jeden, dva koutoučky a odpor se hrozně zvětší. Stačí to rozebrat vyhodit prasklé a zase to bude fungovat. :wink:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Zítra to rozeberu, dík za pomoc.

Že to je plný uhlíku je zatím jen slyšet, zítra to víc rozeberu a snad i uvidím. Divím se, že to jde dneska koupit jako náhradní díl. 8O
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Koupíš zvláště i odpory i pružinu . No doufám , že jsi si zapamatoval dobře polohu pružiny , jinak máš Rubikovku . V žádném případě neohýbej zvratnou páku ! Za bolševika univerzální pohon pro východní šicí stroje . Tedy montovalo se i na starší šlapací . A kontroluj přemostění odporů kontaktem při plném sešlápnutí .

Uživatelský avatar
Petr-II
Příspěvky: 392
Registrován: 10 pro 2008, 01:00

#8 Příspěvek od Petr-II »

Tak ty odpory koupis v pohode u kazdeho opravare sicich stroju (at nemusis platit postovne, ktere je vetsi nez cena tech odporu). Stare si schovej protoze z nich pak muzes pouzit uhlikove platky az se ti ty nove opotrebi. Vem si rukavice, jinak budes pekne cerny.

Vyuziji toto tema a zeptam se Vas odborne zdatnejsich - ja jsem jen pajec. Kam patri zapojit body oznacene "F". Jedna so o nahradu teto slapky ale s magnetickym "ovladanim". Nekolikrat jsem posilal dotaz autorovi konstrukce ale bez odpovedi. Schema je ze stranky http://www.robov.elektro.szm.com/slapka/slapka.htm
Nebo dokazete me poradit-nakreslit jine schema s timto magnetickym ovladanim? Opravuji tuto slapku manzelce jiz nekolik let a tohle by snad problem vyresilo naporad. Diky!
Přílohy
Capture7.4.2011-9.15.40.jpg
(60.4 KiB) Staženo 1753 x

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Bernard »

Body "F" se spojí navzájem a potom už s ničím. Je to virtuální zem, jejíž potenciál určuje spoj zenerky D5 a LED1.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#10 Příspěvek od Atlan »

Jj ta šlapka je dobra na regulaciu vrtačky do DPS...

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#11 Příspěvek od bu2520 »

může ta šlapka podle zapojení vůbec fungovat když její napájení, zkratne tyristor, když sepne?

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#12 Příspěvek od jandu »

Môže - pri prechode nulou tyrystor vypne. Napätie sa začne zvätšovať, dosiahne potrebné napájacie nap.a tyristor opäť zopne. Riadi sa uhol otvárania, a ten bude vždy vätší, než min.napájacie napätie.
Aspoň teda na prvý pohľad to funguje takto.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tak jsem nefunkční váleček rozebral, vysypal, složil, nic není prasklýho a stejně to nevede. Vzhledem k ceně náhradních dílů jsem rovnou objednal oba nový, kdo se v tom má popelit.

Dík za pomoc.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Petr-II
Příspěvky: 392
Registrován: 10 pro 2008, 01:00

#14 Příspěvek od Petr-II »

Takze to schema co jsem sem vlozil je OK? Nebo me doporucite nejaky jiny princip regulace toho motorku?

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#15 Příspěvek od PavelFF »

Schéma bude nejspíš v pořádku, když autor píše, že obvod postavil a funguje. Navíc tam výslovně zdůrazňuje, že se nemá napětí pro řídicí obvod vyhlazovat, takže to má vyzkoušené. Odzkoušené schéma je dnes vzácnost.

Oproti originálu tu chybí mechanický zkrat při plném sešlápnutí pedálu, to by bylo nutné doplnit, pokud je to vůbec potřeba(?). U uhlíků to možná bylo nutné, tady nevím.

Je fakt, že regulátor neumožňuje motoru jet na plné otáčky, ale začne spínat, až sinusovka vystoupá do nějakých odhaduji (30-40)V. Záleží na citlivosti tyristoru - měl by být hodně citlivý. Pak bude úbytek otáček skoro neznatelný.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“