Prosím o radu-určení velikosti tlakového spínače

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tesla1946
Příspěvky: 45
Registrován: 13 led 2011, 01:00

Prosím o radu-určení velikosti tlakového spínače

#1 Příspěvek od tesla1946 »

Dobrý den,mám lahev ke kompresoru,má 13 litrů,což by mělo být 13 000 metrů krychlových. Jsem spleten s těch převodů a potřeboval bych radu někoho kdo s tím zápasil,aby mi pomohl určil správnou velikost tlaku ,který je pro tlakový spínač potřeba. Děkuji všem za rady.

Uživatelský avatar
Paja250
Příspěvky: 196
Registrován: 29 říj 2007, 01:00
Bydliště: českobudějovicko

#2 Příspěvek od Paja250 »

ad 1 13 litrů je 0,013 metru krychlového, ne 13 000.
ad 2 tlaková nádoba je konstruovaná na nějaký provozní tlak. A u běžných kompresorů na vzduch bývá tlakový spínač nastaven na vypnutí při 8 bar a opětovné zapnutí kolem 6 bar. Potřebný pracovní tlak si potom nastavíš pomocí redukčního ventilu.
...A máte to zapojené v zásuvce?

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#3 Příspěvek od Achab »

V podobných případech jsme v práci používali tlakové spínače VR, mají plynule nastavitelný tlak i diferenci v určitém rozmezí, po demontáži až asi do 10 atmosfér, což většinou vyhovovalo. S novou řadou VR21D zatím nemám zkušenosti - http://www.elektroodbyttp.cz/cenik.php? ... skupiny=21. U tlak. nádoby byl většinou pojistný ventil na mírně vyšší tlak než nastavený spínačem (asi 1 atm.), aby nereagoval v maximu na tlakové rázy komresoru. Běžné tlakové nádoby jako vodárny nebo bojlery mají max. zkušební tlak 10 atm., provozní kolem 6, používali jsme na to většinou atomobilní vzduchové nádoby z vétřiesek a vyhověly ve všech případech. Max. testovací tlak neznám ale míň než těch 10 atm. to nebude, spíše víc. Konkrétní velikost tlaku je daná účelem nebo poháněným zařízením, velikost nádoby spotřebou vzduchu.

Uživatelský avatar
tesla1946
Příspěvky: 45
Registrován: 13 led 2011, 01:00

#4 Příspěvek od tesla1946 »

Dobrý večer
lahev,je použita s plniče klimatazace-je to vlastně vyřazená lahev od freonu,který se dává do přístrojů,kterými se plní automobily,viz obrázek a mě ji bylo líto nevyužít. Spínač bych použil např. OEZ,byli mi nabýzeny a to za ruzumný peníz. Ted jen určit správný tlak a je vyhráto. Já bych počítal tak 2 až 3 atmosféry. Děkuji všem za rady. :D
Přílohy
Obraz100.jpg
(28.59 KiB) Staženo 156 x

Uživatelský avatar
mirosne
Příspěvky: 2806
Registrován: 07 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Blue rock,VK-SR

#5 Příspěvek od mirosne »

Nie sú žiadne údaje na štítku nádrže?
Pozdravujem Vás, Miro.

Uživatelský avatar
jano1154
Příspěvky: 184
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: SK - Piešťany

Tlakový ventyl

#6 Příspěvek od jano1154 »

Tak asi 2 - 3 atmosféry , aby Ti nedali po hube !
Na nádobe " MUSÍ " biť štítok ! Na aký MAX tlak je stavaná a aký testovaná.
--------------------------------------------------
Dym ukáže kde bola chyba.......

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#7 Příspěvek od Achab »

tesla1946 píše:Ted jen určit správný tlak
Tlak musíš vědět sám podle účelu, například ke stříkací pistoli podle jejího předepsaného provozního tlaku, na huštění kol podle pneumatik. Tlaková nádoba pak musí mít minimálně stejný provozní tlak, zkušební je vždy vyšší. Při jakém tlaku se plní freon nevím, nádoba na obrázku moc vysokotlace nevypadá ale pro stříkací pistoli nebo vzduchování většího chovu rybiček by jistě vyhověla. Pokud se týká štítku nevím jak je to u těchto nádob na různé nízkotlaké provozní náplně ale na propan-butanových lahvích co mám doma štítek není - možná je to u typizovaných sériových výrobků dané typovou zkouškou a údaje jsou jenom v technické specifikaci.

Uživatelský avatar
tesla1946
Příspěvky: 45
Registrován: 13 led 2011, 01:00

#8 Příspěvek od tesla1946 »

Já jsem se informoval a víc jak 3 atmosféry do ní nepustím.
Jako kompresor chci použít starý kompresor z lednice.
Celé to potom bude sloužit pro pistoly,na střikání vzduchu,například když potřebuji vyčistit nějaký přístroj a podobně. Mám doma ještě jeden podstatně větší kopresor,ale ten má moc velký tlak a není tak dobře přemístitelný a ke všemu je na 400 V. Tenkhle by byl lehce přemístitelný a měl by napájení 220V.
Tuhle když jsem ji vyndával s přístroje na plnění,tak v ní ještě něco zbylo a že by to bylo málo se říct nedá,takže tlakovka bude,ale zároven to nechci přehánět-abych nedostal přes hubu 8O

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

tesla1946 píše:Já jsem se informoval a víc jak 3 atmosféry do ní nepustím.
Jako kompresor chci použít starý kompresor z lednice.
Celé to potom bude sloužit pro pistoly,na střikání vzduchu,například když potřebuji vyčistit nějaký přístroj a podobně. Mám doma ještě jeden podstatně větší kopresor,ale ten má moc velký tlak...
No tak to jsi střelil kozla, kamaráde - kompíky z lednic právě dávají hooodně vysoké tlaky - i když při relativně malém objemu. Nebylo by ale daleko jednodušší a hlavně BEZPEČNĚJŠÍ pro tvé okolí koupit si malý kompresorek i se vzdušníkem a automatikou - něco jako je tady: http://www.orlik.cz/cs/produkty.aspx?id=cgf ??? Jak tak čtu to tvoje psaní, na svou bezpečnost se moc neohlížíš, tak ber ohledy aspoň na ty okolo...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Paja250
Příspěvky: 196
Registrován: 29 říj 2007, 01:00
Bydliště: českobudějovicko

#10 Příspěvek od Paja250 »

tesla1946 píše:...Mám doma ještě jeden podstatně větší kopresor,ale ten má moc velký tlak a není tak dobře přemístitelný a ke všemu je na 400 V...
Právě kvůli nastavení požadovaného tlaku existuje redukční ventil. Navíc, pokud máš doma slušný (tovární?) kompresor se vzdušníkem, radši odnes přístroj ke kompresoru.
A jak psal EKKAR - BEZPEČNOST je na prvním místě.
...A máte to zapojené v zásuvce?

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#11 Příspěvek od Achab »

Navíc je pochybné jestli by ten ledničkový kompresor stačil pro standardní stříkací pistoli dodávat dostatečné množství vzduchu - abys po každém stříknutí nemusel dlouho čekat než dotlačí...

Uživatelský avatar
tesla1946
Příspěvky: 45
Registrován: 13 led 2011, 01:00

#12 Příspěvek od tesla1946 »

Máte pravdu,proto jsem se vydal na šroták.
Určovat hodnoty tlaku jen tak od oka je vážna na nic.
Na šrotě jsem našel několik klimatizačních jednotek v kterých byli nádobky na medium. Vybral jsem tu na které je jasně označeno na jaký je přípustný tlak. Je na 25 bar 60 C a má 10 litrů. U kus dál jsem objevil nádrž od čerpadla na které byl tlakový spínač,naší produkce OEZ,ale czechoslovakia.
Trošku starší,ale zato po rozdělání a vyčištění jako nový a je v něm poctivá plechařina :D Kompresor jsem zkoušel a dokáže vytlačit čtyři bary,ale zvládl by podstatně víc-nechci ho přetěžovat. Za vše jsem dal 150,za cenu železa a ke všemu sem obral nějakého Rencka o hadice a spony.
Vyšlo mně to i s tlakoměrem na cca 300 kc. :lol:
Ušetřené peníze ted můžu využít na odkalovací nádobku,zpětný ventil a nebo třeba na pistol,vi obrázek. Děkuji všem za rady,prosil bych jen o jednu a to kde sehnat odkalovací nádobku. :D

Uživatelský avatar
tesla1946
Příspěvky: 45
Registrován: 13 led 2011, 01:00

#13 Příspěvek od tesla1946 »

pistole
Přílohy
resize_home.php.jpg
(7.45 KiB) Staženo 136 x

Uživatelský avatar
jano1154
Příspěvky: 184
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: SK - Piešťany

Spínač.....

#14 Příspěvek od jano1154 »

Režem, režem a stále krátké......
Mám štátné skúšky na tlakové nádoby , preto som ťa upozornil.
Maj sa.........
--------------------------------------------------
Dym ukáže kde bola chyba.......

Uživatelský avatar
hosab
Příspěvky: 226
Registrován: 25 lis 2009, 01:00

#15 Příspěvek od hosab »

Dle zadání chci upozornit na trochu chybějící znalosti tazatele o problému tlakových nádob se stlačeným vzduchem (plyny). Takovéto čarování může skončit velkým průšvihem.Dále ke stříkání pistolí je KWatový motor se zásobníkem desítek litrů pořád jen hračka.Stačí si vyhledat kolik je provozní spotřeba stříkací pistole a k tomu vypočítat výkon k vyrobení této nejdražší energie.Se 100W ým kompresorkem z ledničky lze krmit leda tak "fixírku".Já bych se velice bál radit v takovémto zadání - Mám nádobu a chci do toho stlačit 2 nebo 3at..... Za pár tisícovek se dnes dá koupit něco čínského bezolejového.

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“