Milivoltmetr do generátoru

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EL34
Příspěvky: 604
Registrován: 21 zář 2009, 02:00
Bydliště: Chrast u Chrudimi

Milivoltmetr do generátoru

#1 Příspěvek od EL34 »

Stavím generátor funkcí obdelník,sinus a trojuhelník 10Hz-100KHz.Výstupní napětí je max 6V. řeším problém měření výst. napětí.
Jak se to běžně řeší např. v tesláckým generátoru BM534? Jako měřidlo chci použít DHR5. to má ale malý Ri tak nevím.. Jak udělat aby ten voltmetr nebyl kmitočtově závislý...dát před něj operák?

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Habesan »

Pokud to nemá být zařízení statisícové hodnoty, takové podle kterého se by se dal kalibrovat i osciloskop, tak je důležitější stabilita než přesná hodnota.
Přesnou hodnotu je u lacinějších generátorů lepší zkontrolovat při každém měření, ať už osiloskopem nebo jiným přístrojem, který při tom měření beztak použiješ.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Sendyx »

Taky máš možnost na to jít jinak. Pokud je to kvalitní generátor, tak stačí kalibrovaný výstpní dělič (třeba skoky po 10-20dB) a k tomu ocejchovaný plynulý régl, nebo něco podobného.

Uživatelský avatar
hosab
Příspěvky: 226
Registrován: 25 lis 2009, 01:00

#4 Příspěvek od hosab »

Jen bych doplnil,že je důležitá stabilita amplitudy.Trochu nechápu měření měř.přístrojem.Co?Efekt.hodnotu nebo š/špička.Vytvořit měření je možná větší problém než vlastní generátor funkcí.Pokud chci aplikovat měření zpravidla je nutno využít osciloskop a tam se držím amplitudy.Takže postačí výstupní dělič s příp.kompenzací.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

Samozřejmě, předpokládám, že takový přístroj má časově stabilní výstupní napětí, je taky odolný vůči rušení atd. Při měření - u funkčních generátorů se dost často užívá měření Vpeak.

Uživatelský avatar
EL34
Příspěvky: 604
Registrován: 21 zář 2009, 02:00
Bydliště: Chrast u Chrudimi

#6 Příspěvek od EL34 »

Já vím že to je problém.. ale např. v lampovým generátoru BM344 obvod měřidla tvoří 3 elyty, 2 diody a 2 odpory. A měřit to nějak musí... Tak jasně že můžu přidělat na knoflík stupnici s čárkama, ale na panelu už mám díru pro měřák a vůbec mě nejde o velkou přesnost...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

EL34 píše:...na panelu už mám díru pro měřák a vůbec mně nejde o velkou přesnost...
Tím chceš říci, že je tedy vcelku jedno, co to bude ukazovat?

Uživatelský avatar
mira2830
Příspěvky: 238
Registrován: 05 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od mira2830 »

Modul měřiče amplitudy pro generátor funkcí byl v KTE 2000/2, zkus na to kouknout.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od mtajovsky »

BM534, BM344 a vůbec každý sinusový genrátor to má jednoduché. Měří jen jeden tvar napětí a tak se dají ocejchovat v efektivních hodnotách. BM534 má na výstupu dvojčinný diodový detektor, BM344 velmi podobný. Pokud máte mít na výstupu sinus, obdélník a trojúhelník, je měření efektivní hodnoty složitější, potřebujete měření na kvadratické převodní charakteristice nebo se spokojit se správným měření jen u sinu.
Naposledy upravil(a) mtajovsky dne 15 dub 2011, 18:01, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

No právě , jelikož většinou nevím v jakém "přepočtu " měřák" ukazuje , tak měřák na generátorech beru jako indikátor . Stejně na většinu čučím na skop a zlatě pak za dané průběhy např. u TV . Při tvých kmitočtech tam bude opravdu stačit dioda a gen mívá malý ýstupní odpor , tak žádná křeč .

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od jef111 »

U jednodušších funkčních generů bývají ostatní průběhy odvozené ze sinu. Tak mě napadá měřit amplitudu sinu (pokud je tam někde na výstupu stále tento průběh přístupný) a velikosti jeho napětí by pak měly vcelku přesně odpovídat amplitudy ostatních průběhů. Takže by stačilo udělat více stupnicí pro každý tvar signálu, přičemž by se měřil stále jen sinus a podle průběhu bys volil stupnici pro odečítání. To ale hodně závisí na konkrétním řešení generu a bylo by na místě kdybys ukázal schéma.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já se taky přikláním k tomu, že u generátoru je lepší měřit špičkovou hodnotu a ta je měřitelná jednoduše. Na co znát efektivní hodnotu trojúhelníku a pracně přemýšlet nad tím, kolik je tedy vlastně Vpeak ?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
kyori
Příspěvky: 211
Registrován: 26 bře 2011, 01:00

střídavá měření

#13 Příspěvek od kyori »

v prvé řadě si ujasni co chceš měřit, jakou hodnotu chceš měřit. Dále vezmi v potaz, že ta hodnota bude záviset na průběhu signálu, bude jiná u sinusu, jiná u obdélníku. Nezapomeň na to, že ten obdélník ani trojúhelník, nebudou ideální. Na obdélníku budeš mít překmity.
Za druhé si ujasni čím budeš měřit, jestli rafičkovým budíkem nebo digitálně. Nějak ten signál budeš muset zpracovat. Pokud máš generátor postavený na 8038 tak dej pozor, aby obvody které zajistí odměření signálu nebyly dražší než ten generátor.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jestli bude mít na obdélníku překmity, tak je lepší takovej generátor bezpečně uložit na sběrném dvoře.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EL34
Příspěvky: 604
Registrován: 21 zář 2009, 02:00
Bydliště: Chrast u Chrudimi

#15 Příspěvek od EL34 »

posílám schéma.ostatní průběhy nejsou odvozený od sinusu ale trojuhelník se tvaruje tranzistorem T1 na sinus.Obdélník se získá komparátorem OZ2. Mohl bych skusit zapojit za ten OZ2 několik invertorů v sérii,aby se ten tvar zlepšil...
Docela by mi stačilo měřit výst. napětí sinusu.Výstupní dělič není kompenzovaný tak nevím jak to bude s impedancí na výstupu.
Měřidlo použiju klasický ručkový DHR5 nebo MP80.
Přílohy
gen.jpg
(209.67 KiB) Staženo 190 x

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“