Návrh impulzního trafa 1000W pro zesilovač

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
HofiX
Příspěvky: 25
Registrován: 27 lis 2009, 01:00
Bydliště: Štramberk

Návrh impulzního trafa 1000W pro zesilovač

#1 Příspěvek od HofiX »

Zdravím,
chystám se navrhnout a sestrojit spínaný zdroj pro akustický zesilovač 2x400W. Potýkám se však s problémem výběru a dimenzování transformátoru.

Zesilovač se bude skládat ze 2 modulů KMD6253 http://www.ezk.cz/stavebnice_moduly/kmd6253.htm (každý pro 1 kanál). Napájecí napětí těchto modulů je +-40V a proudový odběr je 8A. Nechápu proč 8A, když 400W / 40V = 10A.
Víte někdo kde jsou ty 2A?

K napájení bude použit polomost.
Dejme tomu, že sekundár by byl navržen na +-40V, 25A. Chápu to pak správně když počítám, že v první půlperiodě pracuje pouze 1 polovina sekundáru 1000W a v druhé půlp. ta druhá, takže 1000W je akorát, nebo je nutno dimenzovat trafo na 80V, 25A, tj. 2000W?

Mám vyhlédnuté jádro od výrobce Ferroxcube materiálu 3C90, tvar ETD.
Hledal jsem vzorce na výpočet potřebného průřezu jádra a v literatuře jsem objevil vzorec Sfe = 0,1xodmocnina z P. Neovlivňuje tento obsah nějakým způsobem i pracovní frekvence zdroje?

Myslíte, že by jako magn. obvod mohlo stačit jádro ETD54/28/19 s průřezem 280mm2?

Předem děkuji za odpovědi

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od AmarokCZ »

K tomu proudu 8A ... napětí je celkem 80V, takže příkon je 80×8A=640W (účinnost zesilovače je cca 60%).
Jádro dimenzuješ samozřejmě jen na 1000W (přesněji řečeno 2x640W=1280W), vinutí na primáru na střední proud a indukčnost primáru tak, jako kdyby každý primár měl přenášet samostatně 1000W.
Ten vzorec pro výpočet plochy je (pokud se nemýlím) pro síťová trafa, pro spínané zdroje je to o něčem jiném. Já jsem si vytvořil empirický vztah, který docela dobře kopíruje datasheet feritů FONOX, tento empirický vztah je implementován v programu pro výpočet zdroje s IR2153. Program se dá stáhnout zde (spínaný zdroj s IR2153), tvůj případ bude velmi podobný tomu s IR2153 s tím, že u IR2153 je jen jeden primár a v sérii s ním kondík!

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#3 Příspěvek od rezis »

Pokud nemáš ty moduly ještě koupené tak se koukni po jiných jinak ti zbydou oči pro pláč. Ale to je offtopic
Možna bych zkusil upravit nějaký PC zdroj. Výkony okolo 1kW už tam nejsou vyjímkou. Nebo pro každý kanál zvlášť. Ono navrhnout spínaný zdroj není celkem sranda. Pokoušel jsme se o to a vždy mi to nejelo . Tedy jelo na odporové zátěži, ale v dynamickém zatížení se to destruovalo :wink:
Internet - metla lidstva

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#4 Příspěvek od Andrea »

AmarokCZ: Primár/sekundár, to je jako hodinky/holinky, obojí se natahuje.

K tomu tématu, někdy až čumím, jaké mají někteří lidé sebevědomí, o elektronice toho moc neví, ale postaví si rovnou kW spínaný zdroj.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od AmarokCZ »

Andrea: to je možný, ale jak to s tím souvisí? :upset: Viz. to zmiňované sebevědomí ... každý si to přece potřebuje posrat podle svého, ne?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#6 Příspěvek od Andrea »

Že je tvůj příspěvek o dvou primárech a tazatelův o dvou sekundárech.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od AmarokCZ »

Andrea: no jasně, napsal jsem to 🤐 :oops:, v posldení době čtu dost "odborné" literatury, takže jsem si zvykl přeskakovat slova :)
Každopádně tam budou dva primáry i dva sekundáry a pro oboje platí totéž.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#8 Příspěvek od Andrea »

Na co dva primáry?

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od AmarokCZ »

Andrea: hmm, to je pravda, ono pokud bude na primáru síťové napětí, tak bude stačit jen jeden primár :oops: V tom případě to co jsem psal o primáru platí pro sekundár :wink:
Na druhou stranu není vyloučeno, že to bude napájeno třeba z malého stejnosměrného napětí, pak by tam dva sekundáry byly nutné.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#10 Příspěvek od Andrea »

Dva sekundáry (jeden s vyvedeným středem) tam budou tak jako tak a píše o polomostu, takže jeden primár.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od AmarokCZ »

Obrázek
Andrea: asi to bude tak jak píšeš, ale ono často bývá označováno jako polomůstek i toto :upset: Každopádně odborník na teorii si ty, ne já ;)

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#12 Příspěvek od Andrea »

AmarokCZ píše:ale ono často bývá označováno jako polomůstek i toto
Můžeš dát příklad kde? V životě jsem se s tím nesetkala.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od AmarokCZ »

Obrázek Andrea: no já se s tím setkal vícekrát, každopádně v tištěné formě jsem to zatím neviděl (tam jsem vždy viděl správné označení push-pull).

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#14 Příspěvek od fero7 »

AmarokCZ píše:ale ono často bývá označováno jako polomůstek i toto
Mne sa zda, ze je to cele "domotane".
Pre prefiX: Tiez si myslim, co napisal rezis.
Impulzny zdroj pre zosilnovac je trochu problem, a pre taketo vykony velky problem.
Nie ze by sa to nedalo, ale .....

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#15 Příspěvek od PCmaniac99 »

OT: Kdo ví proč se u většiny i profi zesilovačů používá toroidní trafo, i u velkých výkonů.

Nedávno jsem čistil asi 3 koncové zesilovače. Jako nejlépe zpracovaný mi přišel numark dimension 3. Výrobce píše: 1300W 4ohm, 1khz, 1%THD (mono bridged) váha 14kg a ke zdroji píše 10A 120V/220V.
Velikost toroidu a průřzy vodičů tomu i odpovídají.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“