Aplikace MH2009(A)

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Svaradmin
Příspěvky: 65
Registrován: 21 kvě 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Aplikace MH2009(A)

#1 Příspěvek od Svaradmin »

V různých výprodejích se objevují kvanta integrovaných obvodů Tesla MH2009 a MH2009A. I já jich mám v zásobě spoustu.

Zajímavé ale je, že si nepamatuji žádnou konstrukci, kde by byly tyto obvody použity. Znáte nějakou typickou aplikaci těchto obvodů? Kde se tyhle obvody vůbec používaly?

Pochopitelně s nima nic stavět nehodlám, jen mě to prostě zajímá.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#2 Příspěvek od Yarda1 »

Používaly se u senzorové volby kanálů v televizorech - jak tam místo tlačítka byly dvě plošky co se jich dotknul prst.
Eleman píše:Pro senzorové přepínání se používaly MAS560, MAS562.
MH2009 jsou spínače (lze je ale použít i analogovém režimu), které musí být řízeny další elektronikou, ne dotykem prstu.
Omlouvám se, nějak se mi to popletlo, paměť už mi tak neslouží :cry:
Naposledy upravil(a) Yarda1 dne 26 dub 2011, 12:31, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#3 Příspěvek od Eleman »

Tady http://katalogy.ic.cz/MH2009.html máš katalogový list. Je to obvod starý 35 let. Kdysi jsem ho použil spolu s MAS560 pro senzorové přepínání vstupů zesilovače. Návod vyšel brožurce vydané Teslou. Pak v roce 1990 do filtru šumu Dolby tuším B, který byl náhradou za systém Wegener Panda v mém amatérském satelitní přijímači. Návod na Dolby vyšel někdy před rokem 1990 v Amatérském rádiu.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#4 Příspěvek od Eleman »

Yarda1 píše:Používaly se u senzorové volby kanálů v televizorech - jak tam místo tlačítka byly dvě plošky co se jich dotknul prst.
Pro senzorové přepínání se používaly MAS560, MAS562.
MH2009 jsou spínače (lze je ale použít i analogovém režimu), které musí být řízeny další elektronikou, ne dotykem prstu.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Tyto obvody se hodily i k regulaci hlasitosti, jako spínače tónů a stop u klávesových nástrojů, dokonce v jednom AR vyšel kompletní obvod Dolby B osazený právě tímto IO (řeklo by se: anachronismus v době, kdy už byly dostupné obvody řady NE515, 545 ši 645, ale, než tomu člověk dal publikovatelnou štábní kulturu, byl klidně i rok v nenávratnu, pak pár měsíců trvalo, než se to schválilo do tisku, dalších pár, než to vyšlo...).

Stejně mi to připadá, jako by ten obvod byl navržený do určitého konkrétního zapojení a, než přišel na trh, už v něm vlastně ani nebyl třeba. Tak se aspoň navrhovala jiná zapojení, aby bylo ty vyrobené kusy kde spotřebovat, ačkoli s jinými součástkami by to často šlo zrovna tak...

Uživatelský avatar
Svaradmin
Příspěvky: 65
Registrován: 21 kvě 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Svaradmin »

Díky všem. Ten návod na to Dolby zkusím najít, fakt mě to zajímá. Akorát se mi nezdá ten odpor v sepnutém stavu. Katalog uvádí, že může být Rds až 400 Ohmů a to mi přijde fakt hodně.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#7 Příspěvek od Eleman »

Tak jsem to našel v dokumentaci k mému teď už historickému a z nostalgie dobře uloženému satelitu - nic vymakanějšího jsem v životě nepostavil. V "příslušenství" byl ještě dekodér na FimNet, ale ten nevím kde skončil, mám pouze schema.
Dolby B s MH2009 je v AR řady A č. 3 z roku 1990 na straně 94. Skutečně to fungovalo - šum ve zvuku analogového satelitního vysílání, byl velmi výrazně potlačen aniž by se to nějak výrazně dotklo frekvenční charakteristiky.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Svaradmin
Příspěvky: 65
Registrován: 21 kvě 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Svaradmin »

Díky, už jsem to nastudoval. Ale řekl bych, že to nebyla typická aplikace toho obvodu, nicméně o to zajímavější.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Právě těch pár ohmů v cestě nf signálu nevadilo . Nechce se mi koukat do katalogu , bylo to v podstatě jen 6 mosfetů .

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#10 Příspěvek od Eleman »

To Svaradmin: Jasně, že to nebyla typická aplikace. Podle mě to byl obvod vyvinutý a určený pro spínání/přepínání nízkofrekvenční signálů (např. vstupů zesilovače). Pak se asi něco ve výrobě finálních výrobků zvrtlo a pokud vím, tak obvod nebyl nikde ve spotřební elektronice osazen.
Jestli najdu tu technickou infirmaci od Tesly (byly tam i MAS560, 562), tak ji oskenuji a dám jí sem.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Mám tuchy , že v nějakém kazeťáku .

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#12 Příspěvek od DKL »

V MC600Q je jeden kousek MH2009 použitý, ovládá tam spínaèe 4066.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#13 Příspěvek od Eleman »

Tady je slíbená aplikace
Přílohy
MH2009a.png
Aplikace MH2009
(36.8 KiB) Staženo 405 x
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#14 Příspěvek od pepik9 »

Já z něj měl indikátor vyladění VKV (AR 7/84).

Uživatelský avatar
Svaradmin
Příspěvky: 65
Registrován: 21 kvě 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Svaradmin »

Dík všem. Představu jsem si udělal. Akorát nikde nevidím tu "číslicovou techniku", pro kterou měl ten obvod dle katalogu být určen :D Ale v analogu se mu daří docela dobře :D

Odpovědět

Zpět na „Součástky“