Tlumivka v spínaném zdroji LM2596

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

Tlumivka v spínaném zdroji LM2596

#1 Příspěvek od jova1 »

Dobrý den potřeboval bych poradit jak vyrobit tlumivku pro uvedený zdroj. Laboruji se zapojením pro napájení svítivé diody kdy z cca 12V potřebuji snížit napětí na zhruba 3V a 3A. Podle dateschetu: http://www.national.com/ds/LM/LM2596.pdf , jestli jsem dobře koukal (str.12), vychází velikost tlumivky zhruba na 25 mikro H.
Rád bych využil šuplíkové zásoby (pc zdroje, základové desky...) a tlumivku si navinul sám. Netušíte jaké by pro daný výkon měla mít rozměry toroidu, z jakého materiálu, respektive barevného značení by měl být toroid a jakým průměrem drátu bych jí měl navinout ?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Toroidy ze základních desek z měničů by měly jít použít, ale stejně bez "měření není velení", určitě budeš muset přivinout a pak je otázka, jak se ten materiál bude chovat.

P.S. Nebo zkusit dvě do serie, když je to zadarmo. :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jova1 »

On ten zdroj bude asi dost “blbuzdorný“. Při testu na stole mi to funguje snad se všemi tlumivkami které jsem tam zapojil a bylo jedno jestli mají 8 závitů nebo 30. Ale přeci jenom bych se rád dostal k optimálnímu řešení a nepromrhával na ní a v obvodu příliš energie.
Dá se to zjistit třeba osciloskopem?
Nebo mám porovnávat měřením příkon/výkon a laborovat s tlumivkou?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Pokud neznáš parametry jádra , tak jsi si odpověděl úplně správně . Však ono to tak dělá vícero bastlířů .

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Optimální průběhy máš v katalogovým listu - ideál bude spojitý režim se střídou kolem 1:4.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od jova1 »

Omlouvám se jsem neznalý věci :oops: , co znamená - spojitý režim se střídou kolem 1:4. a kde to v tom katalogu najdu?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Strana 8 ve Tvým katlistu.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od jova1 »

Jestli jsem to dobře pochopil, tak se mám kombinací správné indukčnosti cívky a výstupního kondenzátoru, pokusit dosáhnout stavu, aby se indunované napětí na cívce (proud) nedostalo na nulu dříve než ho opět nabije sepnutí výstupu obvodu. Potvrdit by mi tento stav mělo měření osciloskopem na výstupu obvodu – čistý obdélník bez zákmitů.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Bernard »

Taky si můžeš přečíst krátkou kapitolu "Tlumivky pro stejnosměrný proud" v článkuod Manfreda Mornhinwega, bude se ti líp experimentovat.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Něco "nového" je v praktické , letošní trojka .

Uživatelský avatar
HiGhLaNdEr
Příspěvky: 912
Registrován: 08 bře 2005, 01:00
Bydliště: Českobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od HiGhLaNdEr »

Několik skušeností.
Dělal jsem regulátor pro led s MC34063 nejlépe chodily tlumivky se žlutým jádrem a se správnou indukčností. Namotal jsem i zelené jádra a šedé a nebylo to ono, bylo to gumové,. Zdroj byl regulátor proudu takže to snímalo proud na odporu v serii s LED. Tahlo to dvě světla na dení svícení jedno světlo potřebovalo 16V k funkci. V jednom světlu bylo 5 luxeonů. Takže dva tyto zdroje, každý pro jedno světlo. Proud byl nastaven na 320mA jednim světlem. Tlumivka se hřála tak nějak přiměřeně, spíš tim že byl moc slabý drát. Jinak to bylo studený. To LM je v podstatě to samý ale jede na 150kHz. Takže určitě žluté jádro z pc desky případně dvě jádra k sobě a namotat. Chce to taky kvalitní rychlou diodu. A pro led regulovat PROUD NE NAPĚTÍ. A ještě něco ten LM se dělá s referencí 5V tak nevim jak tim udělat 3V takže reguluj proud,...

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od jova1 »

Děkuji všem za rady. Nakonec jsem po laborování s různými tlumivkami použil dvě válcové zapojené paralelně. Obvod jsem použil LM2576-ADJ, zapojený jako proudový zdroj. Potenciometrem reguluji proud na diodě XM-L od 0,5mA do max. 3A (3,24V). Při napájení 12V má měnič účinnost 70%.

Uživatelský avatar
enaxy
Příspěvky: 3
Registrován: 01 led 2011, 01:00

#13 Příspěvek od enaxy »

jova1 píše:Děkuji všem za rady. Nakonec jsem po laborování s různými tlumivkami použil dvě válcové zapojené paralelně. Obvod jsem použil LM2576-ADJ, zapojený jako proudový zdroj. Potenciometrem reguluji proud na diodě XM-L od 0,5mA do max. 3A (3,24V). Při napájení 12V má měnič účinnost 70%.
Ahoj. Mohol by som poprosit o tvoje schema zapojenia tohoto regulatoru? Mam kupenu XML ale nemam k nej zdroj prudu :( Jedine klasika liion a odpor.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od jova1 »

Veškeré informace jsou na: http://web.telecom.cz/jova1/celovka3/celovka3.htm

Ještě bych se chtěl zeptat na jednu věc.
Abych nemusel používat výkonný vypínač, ovládám obvod vstupem ON/OFF. Bohužel OZ zůstane stále pod napětím a obvod má klidovou spotřebu cca 1mA. Není to moc a vzhledem k tomu že baterie připojuji a odpojuji po každé akci by to ani nevadilo, ale co by se stalo pokud bych v obvodu provedl úpravu viz (rudá čára)? V zapojení jsou následující hodnoty odporů: R1- 0,016, R1- 72k, R2 - 0, potenciometr - 2k5.
Klesne pak spotřeba na 0?
Ptám se proto, že už to mám celé v kupě a rozebrat to jen tak naslepo se mi už nechce.

Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
enaxy
Příspěvky: 3
Registrován: 01 led 2011, 01:00

#15 Příspěvek od enaxy »

No a nevadi tomu operaku ze bude mat na gnd privedene vcc? Co tak tam dat este diodu?

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“