DFC hodiny s dvema projektory po stranach.

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

DFC hodiny s dvema projektory po stranach.

#1 Příspěvek od robo »

Mam budik s DFC modulem. problem je ze ac podle signalu, carek, signal ma, tak se cas nasynchronizuje. Ty stejne hodiny ma bracha, koupil si je take, a ani jemu to nefunguje. Rikal ze mu to moc nefungovalo nikdy, jak me.V mistnosti mam jeste jedny hodiny a meterologickou stanici s hodinama a v obou pripadech to funguje jak ma. Takze signalem to nebude. Hodiny jsou uz davno po zaruce. Na hlavni desce je na nekolika bodech pripojena desticka s plivancem, dvema elity a krystalem. Na tuto desticku je pripojena i civka na feritu, antena. Chtel bych to nejak opravit. Ale jak. Zkusim vymenit elity, ale krystal nevim jaky. Nic na nem neni napsany. Dekuji

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Bernard »

Krystal bude na 77,5 kHz, je tam jako pásmový filtr. A elyty budou nejspíš dobré. U feritky by měl být i kondenzátor, který s cívkou dělá laděný obvod na těch 77,5 kHz. Zkusil bych ho doladit na maximum signálu. Jednou jsem to dělal tak, že jsem na rám namotal pár 10 závitů a připojil na generátor, na cívce se potom dala amplituda vidět osciloskopem.

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od robo »

Nikde u feritu jsem doladovaci ani pevny kondenzator nenasel.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#4 Příspěvek od procesor »

U feritu nebýva, obvykle na doske, kde tie drôty z feritky idú.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#5 Příspěvek od mi-ro »

Dolaďuje se posouváním cívky po feritu!! Můžeš použít idikátor čárek na display ale jeho reakce je poměrně opožděná. Taky se přikláním k tomu že soudruzi z Číny na to serou a nedolaďujou to. Taky pozor na pulní zdroje všech možnejch spotřebičů- a to i ve STBY!! pracujou hodně blízko 77,5kHz a dokážou DCF totálně vygumovat.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Bernard »

Tahle polská stavebnice má ten kondenzátor (pevný) hned na cívce.
Přílohy
DCF77.jpg
(24.58 KiB) Staženo 36 x

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od robo »

Civka je zakapana voskem. Tim nerikam ze je naladena. Podle carek to nejaky signal ma. Ten DFC signal je vysilan 3 krat do hodiny. Pokud se zrovna nepotka cas s nastavovanim hodin. Hodiny se o synchronizaci pokusi za nejaky cas znovu. Kdyz chci provest korekci casu sam, podrzim tl. Rozsviti se rec. Po chvilce se ukazi carky signalu. Nato se rec rozblika a zustane blikat par minut. Pote rec zhasne a carky zmiznou. A ani za tyden se cas sam nenastavi. Je to smejd. Jak je to s tim DFC signalem. Dik

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#8 Příspěvek od helios »

Podobný drek z GM mám doma aj ja. Taktiež nesynchronizuje. Vnútri to je pekne 🤐 voskom, opravovať sa mi to ani náhodou nechce. Vždy to radšej nastavím manuálne.
DCF vysiela informáciu o správnom čase každé tri minúty, dátum trvá o niečo dlhšie. Iné hodiny, včetne náramkových synchronizujú normálne.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#9 Příspěvek od mi-ro »

DCF vysílá informaci o čase a datumu kontinuelně zakodovanou do délky vteřinových impulzů. Od doby zachycení bezchybnýho signálu by se měly hodiny zasynchronizovat v nejhorším případě do 3 minut. Teoreticky by jim mělo stačit 120s.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#10 Příspěvek od ok1hga »

ještě by bylo dobré napsat kde bydlíš . . .
jestli to je zděný dům, nebo železobetonový panelák . . .

také mám budíka s DCF, bydlím v paneláku.
Budík funguje(synchronizuje se) pouze na parapetu u okna a na poličce vedle trubek topení co procházejí ze sklepa až do posledního bytu pod střechou.
Na jakémkoliv jiném místě, prostě nesynchronizuje . . .

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od robo »

Byt je v prvnim patre, cihlac. Postavil jsem ho na misto jineho budiku, ktery tam funguje. Ten kripl budik prodavalo i GM. Dnes uz v nabidce neni. A presnost tohoto stroje je taky k prdu.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#12 Příspěvek od helios »

Súhlas. Za tých 800,-Sk, čo to stálo, by to malo fungovať lepšie.
Včera som ho znovu rozobral, odstránil projektor na teplotu, ktorý aj tak ukazoval kraviny. Do projektora na čas som dal vysokosvietivú bielu led, lebo tá pôvodná červená už skoro nesvietila, napriek prúdu cca 40mA pri napájaní z adaptéra. Teraz to svieti omnoho lepšie aj pri prúde 25mA. Na celú DCF časť se.iem, za ten polrok, kedy treba aj tak premeniť čas, hodiny uhnú max. 2 minúty, takže žiadna tragédia. Ak ti tvoje idú rýchlo, daj ku hodinovému kryštálu paralelne kondík 1 až 8 pF podľa potreby, ak pomalšie, vymeň kryštál. Takto som kedysi dolaďoval hodinky z tržnice a vedel som sa dostať na presnosť lepšiu ako +-10sek/mesiac. Akurát to ladenie dlho trvá... :wink:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od robo »

Kdyz uz jsme u tech digitalek z trznice. V dobe davne, kdyz jsem na cerny burze koupil digitalky a sly podle plotu tak jsem z jednech nefunkcnich vypajel nastavitelny kondenzator a pajkou pripajel do tech novych. A to obycejnou, transformatorovou, zadnou mikropajkou. Pak jsem to par dni steloval. A digitalky sly snad o vterinu napred za mesic. Uz tehda se setrilo. Co nebylo potreba, to se nezapajelo. Ze potom digitalky udelaly za 24 hodin treba 20-30 vterin navic, to nikoho netrapilo, Krome kupujiciho.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#14 Příspěvek od helios »

A aby šikmookým nemohol nikto tú nepresnosť vyčítať, bolo na plošáku napísané "UNADJUSTED".
A pre Američanov ešte "no (0) jewels". Takže boli aj bezkameňové. :)
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
jnd
Příspěvky: 53
Registrován: 21 úno 2010, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od jnd »

helios píše:Podobný drek z GM mám doma aj ja. Taktiež nesynchronizuje.
Mám jeden drek taky z GM a nemá s tím problém, synchronizační pásmo má v noci po několik hodin, jen občas nějaký den vynechá (a za tu dobu se nestačí rozjet). Při slabším signálu je taky důležitá orientace antény směrem k Frankfurtu.
helios píše:DCF vysiela informáciu o správnom čase každé tri minúty, dátum trvá o niečo dlhšie. Iné hodiny, včetne náramkových synchronizujú normálne.
Tady bych rád opravil, DCF vysílá kompletní časovou informaci (tj. včetně data, letního času, přestupných sekund) asi 45s každou minutu. Pro dekódování je ale potřeba najít začátek kódu - startovací bit, který je na začátku každé minuty. Potom si obvykle ještě pár minut zopakuje pro kontrolu správnosti. V kódu jsou sice tři paritní bity, ale to jen základní kontrola, která nemusí odhalit chybný čas/datum.

Jinak je zajímavé, že v první čtvrtině minuty se vysílají bity obsahující informace o počasí, ty jsou ale podstatně složitější a neveřejné. Bohužel jsem o tom nenašel víc informací, akorát že drahé "budíky" to umí přijímat.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“