Výběr LCD monitoru/televize

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
JirkaRCK
Příspěvky: 206
Registrován: 25 dub 2010, 02:00
Bydliště: Olomouc/Brno
Kontaktovat uživatele:

Výběr LCD monitoru/televize

#1 Příspěvek od JirkaRCK »

Dobrý den,
chtěl bych se poradit o jedné věci, která mi vrtá hlavou. Uvažuji o koupi nějakého většího LCDčka. Koukal jsem se na různé webchody (e-shopy) s počítači a ve všech jsem našel dvě kategorie: LCD televizory a LCD monitory s DVB-T tunerem. "LCD monitory s DVB-T tunerem" měly většinou i scart a kompozitní vstupy, normální dálkový ovladač a funkce jako EPG, většina "LCD televizorů" zase naopak DVI a VGA vstup. Zní to možná blbě, možná jsem rýpal, ale jaký je v tom tedy rozdíl a po čem se mám jakožto zákazník, hledající věc na sledování TV a práci na PC, dívat? :lol:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Rozdiel je v LCD paneli, televizny ma spravidla vacsie pixely (vacsiu uhlopriecku s rovnakym rozlisenim) a vyssi jas - takze nie je vhodny na pracu s PC.

Uživatelský avatar
JirkaRCK
Příspěvky: 206
Registrován: 25 dub 2010, 02:00
Bydliště: Olomouc/Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od JirkaRCK »

No TV i monitor v dané velikosti byly oba full HD, takže velikost pixelů přibližně stejná... Ale chápu tedy dobře, že televize by měla vyšší jas, tedy lepší barvy, ale kdyby se na ní mělo pracovat, vypadaly by třeba texty špatně, neostře?

Uživatelský avatar
css
Příspěvky: 352
Registrován: 05 led 2011, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#4 Příspěvek od css »

Jestli mohu přispět svými zkušenostmi z cca 6 let prodeje televizí, je to asi jako porovnávat traktor a osobák s radlicí (trochu nadneseně) :D , obojí vás dopraví k moři na dovolenou a obojím zoráte pole, každý je ale stavěný na to své.

Televize jsou konstrukčně (elektronikou a LCD panely) navržené pro zpracování obrazu, jehož zdrojem je nepříliš kvalitní signál DVB-T nebo analog), obrazu, který se pohybuje, mají velice často obvody pro co nejlepší podání barev okolo červené a žluté (lidská pokožka), některé čistí obraz od fragmentů MPEG komprese, potlačují barevné mapy, ostří a všelijak filtrují obraz, vícehertzové dopočítávají do pohybujícího se obrazu chybějící snímky, aby byl plynulejší, atd. atd., dále relativně kvalitní zvuk apod. Signál z počítače zobrazí jak říkal RNBW.

Naproti tomu monitory jsou konstruované dle mého názoru na zobrazování velice jemné grafiky typu spíše jako animovaná pohádka a spíše statické (Windows, texty, webové stránky atd.)., spoléhají na vysocekvalitní zdroj signálu z grafárny a proto postrádají další obvody pro vylepšování obrazu.

Když si vedle sebe dáte LCD televizi a monitor a do obou pustíte ze stejného zdroje film, lépe vypadá na televizi. Windows a dokument v Excelu zase na monitoru.

Rozhodnutí pro co to chcete je na vás.

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#5 Příspěvek od Honza_dy »

Souhlasím. Máme tady jeden LG monitor s tunerem. Obraz z PC je OK, ale televize je škaredá, obraz je velmi hrubý i při pozorování na větší vzdálenost. Pokud se ten samý DVB-T pustí z TV karty v PC je to dost poznat. Řekl bych, že možnost příjmu TV signálu v těchto monitorech je spíše jen jako nouzovka.

Uživatelský avatar
JirkaRCK
Příspěvky: 206
Registrován: 25 dub 2010, 02:00
Bydliště: Olomouc/Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od JirkaRCK »

No potřeboval bych to hlavně jako obrazovku k PC, ale televizi bych asi využíval více než jen jako "nouzovku"... Takže podle toho, co tu čtu, by pro mě byl nejvhodnější obyčejný monitor a příjem DVB-T vyřešit kartou přes PC. Je to tak? :)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“