Rychlost internetu - Router

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PC01
Příspěvky: 290
Registrován: 18 dub 2011, 02:00

Rychlost internetu - Router

#1 Příspěvek od PC01 »

Ahoj, prosímvás vysvětlete mi nějak laicky naco je dobrej router a wifi?

Já mám rychlost netu 1 Mbps a router ani wifi nemám. Vždycky sem si myslel že rychlost netu závisí jenom na tom jakou rychlost mám zaplacenou u providera (plus samozřejmě že je snížená agregací). A myslel sem, že co si pořídím v bytě, tak že to nemůže mít na rychlost vliv.

Teď mi jeden známej vysvětloval, že má router a wifi a že díky tomu mu jde internet mnohem rychlejc, ale zase že to závisí na tom jestli to nemá v cestě nějaké překážky jako zeď atd. A když nemá tak že může mít mnohem rychlejší net.

To mi nějak nejde do hlavy.. Poraďte někdo kdo to máte prosím. Opravdu kdybych si pořídil router a wifi tak mi to zrychlí internet? Že to půjde rychleji než po kabelu?

Uživatelský avatar
Gringo_Joe
Příspěvky: 488
Registrován: 09 led 2010, 01:00

#2 Příspěvek od Gringo_Joe »

router je dobry na to, aby tok internetovych dat rozhodil mezi vice pocitacu, budto po drate, nebo wifinou. Muze se hodit i tehdy, kdyz mas jen jeden pocitac (notebook s wifi) a neposedny zadek. Od poskytovatele vede kabl a tobe by se nelibilo v 21. stoleti vsude poskakovat s kablem. Takze funguje jako "prekladac" z kablu na bezdrat.

Co se rychlosti tyce, muzes si pripojku internetu predstavit jako pripojku vodovodu. Rychlost, jakou k tobe tece voda je zavisla na tom, jak siroka (uzka) je ta trubka. Pokud si poridis novou vodovodni baterii s tuctem odbocek (router), tak muzes pustit vodu zaroven v kuchyni a v koupelne, muzes si pustit jen v koupelne bez ohledu na to ci tece nebo ne v kuchyni. Ale ze by ti voda tekla rychleji, tomu urcite neveris. Naopak, cim vice kohoutku doma pustis, tim vice budou muset o tok uzkou trubkou "podelit" a muzes dopadnout i tak, ze sice budes mit pusteny vsechny kohoutky, ale budou jen line kapat.

Uživatelský avatar
PC01
Příspěvky: 290
Registrován: 18 dub 2011, 02:00

#3 Příspěvek od PC01 »

jo díky, takže sem si to myslel dobře s tou rychlostí...
Když bych chtěl mít doma víc počítačů na netu, tak proč bych kupoval router? Na to snad stačí switch za pár stovek???

Jak neposedný zadek? Ty snad u počítače stojíš? :-) Já u něho teda obvykle sedím a moc by se mi nechtělo přenášet křeslo a otáčet monitor a taky by mi vypadlo za chvíli vzadu z monitoru napájení :-) Nehledě na to že ten monitor má asi 20 kilo a sem rád že s ním nemusím hejbat.

Takže ty routery a wifi lidi pořizujou jenom proto, aby mohli stěhovat PC z pokoje do pokoje a nemuseli zavádět kábl do druhý místnosti?

Tak blbej přece nikdo nemůže být... :?

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#4 Příspěvek od mikollar »

taky notebook sa stahuje celkom lahko a tahat s nim kabel by bolo dost no :)

router sluzi aj na ine veci ale to by bolo na dlhsie veysvetlovanie

Uživatelský avatar
Gringo_Joe
Příspěvky: 488
Registrován: 09 led 2010, 01:00

#5 Příspěvek od Gringo_Joe »

dneska se muze na wifinu pripojit i trochu chytrejsi mobil, takze se hodi mit doma WiFi pro brouzdani na zachode. No a samozrejmne notebooky se daji prenaset, hodne lidi si brouzda v posteli, to s kablem ztraci trochu to kouzlo.

Tobe staci switch za par stovek, ale to jen k tomu, abys ty kompy sesitoval mezi sebou. Navenek se potrebuji tvarit jako jeden (protoze poskytovatel ti da jen jednu IP adresu), takze router vytvori vnitrni sit u tebe doma a premosti ji navenek tak, aby to "nebylo poznat". Proto na routeru bezi DHCP server a dalsi veci, ktere tohle zajistuji. Teoreticky muze funkci routeru zastat jeden komp, akorat je to trochu drahe reseni.

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#6 Příspěvek od Mysteri »

Gringo_Joe píše:dneska se muze na wifinu pripojit i trochu chytrejsi mobil, takze se hodi mit doma WiFi pro brouzdani na zachode.
Kde sú tie časy, keď sme na hajzly listovali v AR, prípadne v Melodie, alebo Mladý Svět :cry:

Uživatelský avatar
PC01
Příspěvky: 290
Registrován: 18 dub 2011, 02:00

#7 Příspěvek od PC01 »

Gringo_Joe
Ajo tak chytřejší mobily já nepoužívám, mě stačí že mám chytrej počítač :D

Jo takhle, noteboky..... No já nevim co na tom může někoho bavit.... i kdybych ho měl tak ho budu používat maximálně tak ve vlaku nebo na dovolený, ale otravovat se s tak nemožnou klávesnicí a malinkým monitorem to by se mi nechtělo.

No dyť ten switch musí na zesíťování stačit a na připojení k internetu taky. V práci sme taky měli switch, je pravda že velkej, ale všechny počítače byly připojený do něho a pak 1 kábl vedl ze switche do antény na střeše a šlo to bez problému. A měli sme jednu IP adresu všichni, teda tu vnější, ta se nastavila na všech PC stejná, ta vnitřní byla samozřejmě u každého PC jiná, a o rychlost se samozřejmě ty počítače dělily. A žádný router nebyl potřeba a bylo tam asi 10 PC.

A nepotřebovali sme ani DHCP server ani další komp, jen na 1 kompu sme měli udělanou sdílenou složku, která sloužila pro všechny jako síťový disk. Ten se nechával běžet pořád aby byla pořád přístupná.
Nevím proč by to takhle nestačilo, když u nás v kanceláři to stačilo.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Lebo v tej "antene" na streche bol aj router...

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#9 Příspěvek od tomasjedno »

PC01 píše:...A žádný router nebyl potřeba...
To si jenom myslíš.

Ostatně standardní malé domácí WiFi AP běžně obsahují kromě WiFi AP několik lokálních portů (mezi nimi a WiFi to swišťuje) a jeden WAN port, mezi nímž a tou lokální sítí to routuje - a taky to při tom dělá legrácky jako NAT gateway (tu potřebuješ, abyste se všichni dostali na Internet a tvářili se tam jako jedna IP adresa), a co jste možná nepoužívali - DHCP server, jednoduchoučký firewall, virtuální DMZ.

Uživatelský avatar
PC01
Příspěvky: 290
Registrován: 18 dub 2011, 02:00

#10 Příspěvek od PC01 »

rnbw:
Že by byl router v anténě, to pochybuju. Akorát před ní na káblu byla malinká krabička s napájením a to byl zesilovač.

A kde by teda podle vás ten router byl? Vždyť na těch PC sme nastavovali IP adresu a Výchozí bránu a to byly IP co nám dal provider a všechny počítače ji musely mít stejnou aby mohli na net. A tudíž se tvářily jako jeden. Lišily se jen tou vnitřní IP (192.168.1.10 atd.)

Dyť sem to zapojoval tak kdyby tam něco bylo tak bych to musel vědět, ledaže by fakt byl součástí té antény a nemusel se vůbec niják nastavovat ani s ním nic dělat?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Ten "zosilnovac" bol router nastaveny od providera.

Uživatelský avatar
PC01
Příspěvky: 290
Registrován: 18 dub 2011, 02:00

#12 Příspěvek od PC01 »

jo? ale to byla krabička tak 2 x 2 x 2 cm a nebylo na ní vůbec nic, jen 2 síťový zástrčky a napájení?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Tak to bol POE injector a router bol az na konci toho sietoveho kabla.

Uživatelský avatar
PC01
Příspěvky: 290
Registrován: 18 dub 2011, 02:00

#14 Příspěvek od PC01 »

Takže když mám doma 1 připojení k netu, a chtěl bych si pořídit druhej počítač, a mít je připojený oba najednou, tak nebude stačit obyčejnej 8 portovej switch?

Uživatelský avatar
PC01
Příspěvky: 290
Registrován: 18 dub 2011, 02:00

#15 Příspěvek od PC01 »

ten síťový kabel vedl z antény do zástrčky na zdi, odsud do toho POE injectoru a odsud do switche. A nic jinýho na cestě nebylo to vím určitě.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“