Monitorovanie okolia rodinného domu

Manuály, rady a návody z oboru zabezpečovací techniky a elektrické zabezpečovací signalizace (EZS)

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

Monitorovanie okolia rodinného domu

#1 Příspěvek od jogo »

Zdravím,
majitelia rodinného domu sa po vykradnutí hospodárskej časti dovolili ozvať a tým si zrejme narobili nepriateľov. Alebo možno niečím iným, možno spravodlivým, no podobne nevhodným. Výsledkom je občas prázne kolo na aute a tak. Zatiaľ.
Napadla ma myšlienka, monitorovať priestor pred bránou. Voľakedy by som možno uvažoval o pomalobežnom videu, ale medzičasom som videl nejaké záznamové zariadenie na spôsob pc, ktorého záznam reagoval na základe pohybu.
Ako a čím by sa dalo toto rozumne zrealizovať? Keďže vykrádačky sú na okolí dosť časté, v niektorých domoch až pravidelné, a ukázať prstom by hraničilo s rasovým motívom, výhodné by to bolo napr. aj na oboznámenie sa s tým, kto sa okolo domu či auta obšmieta počas neprítomnosti jeho majiteľov.

Uživatelský avatar
Basic
Příspěvky: 506
Registrován: 23 pro 2006, 01:00
Bydliště: Mohelnice
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Basic »

Chce to nějaký "skrytý kamery". A možná by pro začátek stačily nějaký věrohodný atrapy, stačí prolistovat nabídku na aukru.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#3 Příspěvek od helios »

Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#4 Příspěvek od jogo »

Keďže majitelia tam všetkých dobre poznajú, uprednostnil by som v prvom slede skôr myšlienku identifikácie, ako odplašenia.. prípadne to zariadenie využil na spoluprácu napr. s alarmom, mobilom či iným hlásením na diaľku a pod.. Nepoznám, čo všetko by sa dalo zrealizovať, preto by som sa rád takto poradil o možnostiach a schopnostiach takejto techniky. V neposlednom rade výsledok ale iste ovplyvní aj výška predpokladanej investície..

edit: helios písali sme súčasne

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#5 Příspěvek od helios »

Všetko je len otázka peňazí. Odplašiť zlodeja je fajn, ale niektorí hnedoslováci s IQ pod 70 to plašenie nechápu, berú to len ako príjemné spestrenie ku krádeži. Lepšie je, ak ho máš na zázname, vieš ho identifikovať. Mne tento systém už v minulosti pomohol, vymákol som zmetka, ktorý mi z dlhej chvíle rozbíjal okná. Fotku som vytlačil a obehol som obchody okolo, kde som sa pýtal, kto ho pozná. Asi dostal aj spätnú väzbu, prestal rozbíjať... :wink:
Přílohy
14082500upr.jpg
škodný hnedoslovák
(87 KiB) Staženo 159 x
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#6 Příspěvek od jogo »

Dík, takto som si ten základ predstavoval! Naviac, pri bezdrôtovom prenose si narušiteľ môže zobrať kameru kľudne so sebou - to dôležité, dôkladne ukryté, však zostane.
No a práve za účelom toho dôkladného ukrytia mi v popise chýba nejaký údaj o dosažiteľnosti. Máš, helios, nejakú skúsenosť z montáže?
Tiež napríklad aká je "spínacia" vzdialenosť narušiteľa od kamery pre zopnutie záznamu a či je rozdielna napr. cez deň a večer.
A ako ten obrázok (video) vyzerá večer, kedy je potenciálne narušenie pravdepodobnejšie?

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#7 Příspěvek od helios »

S tou dodávanou bezdr. kamerou ktorá je farebná, v noci za slabého svetla moc nenafotíš, ale dá sa skombinovať s reflektorom s PIR čidlom, ktorý ti miesto dostatočne nasvieti. Druhá možnosť, ktorú som zvolil ja, bola čb kamerka SONY s citlivosťou 0,1lux, ktorá ešte zvláda fotiť pri svetle pouličného osvetlenia. Tento rekordér má totiž aj AV vstup, kde sa dá zapojiť cez kábel ľubovoľná kamera. Ukážka, ako to fotí v noci je na snímke. Citlivosť spustenia záznamu, ako aj vymedzenie poľa je v menu rekordéra. Bližší popis funkcií je v .pdf formáte stiahnuteľný dolu pod tým DVR na stránke. Ešte by sa dala použiť aj kamera s infraprisvietením, všetko je len otázka toho, koľko je človek ochotný do systému investovať.
Přílohy
zaznam_noc.jpg
(100.47 KiB) Staženo 166 x
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#8 Příspěvek od jogo »

Pekné!
Radšej by som ale zrejme zvolil na priestor pred bránou to prisvietenie s reflektorom, aby sa svitom infra LED nepriznala ukrytá kamera. Alebo non-stop svietiace infra umiestnené inde než kamera (samozrejme, ak to kamere vyhovie z technického hľadiska).. Citlivú kameru bez infra by som zvolil, ak by sa malo brať napr. priečelie domu s cestou.. Kamery by však mali byť bezdrôtové - ak by sa totiž niektorá našla, kábel by narušil anonymitu záznamového zariadenia.

Ten údaj o "spínacej vzdialenosti" som v tom návode nevidel, práve preto som sa pýtal či máš tú konkrétnu skúsenosť..

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#9 Příspěvek od helios »

Údaj o spínacej vzdialenosti tam byť ani nemôže, lebo to spína na pohyb vo vymedzenom priestore.
Ak to chceš mať nenápadné, infrareflektor nedávaj, v úplnej tme ho totiž vidno svietiť síce málo, ale predsa na tmavočerveno. Tento DVR má aj výstup detekcie pohybu, takže sa naň dá pripojiť aj bzučiak, ktorý vnútri oznámi pohyb na danom mieste. S umiestnením a nastavením kamery a svetla sa treba pohrať. Mne to takto funguje už druhý rok...
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
alovka
Zakladatel fóra/superadmin
Zakladatel fóra/superadmin
Příspěvky: 286
Registrován: 29 črc 2002, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od alovka »

Jednoduché a pøenosné øešení je také fotopast na zvìø. Fotí to i slušným rozlišením, lze pozdìji provést výøezy. Pro vyhledání použijte vyhledávaè.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#11 Příspěvek od jogo »

Umiestnenie kamery a "čiernej skrinky" na rozdielnych miestach vidím ako výhodu, ktorú pasca na zver nemá, ale inak je zaujímavá, nechám ju ako inšpiráciu do budúcnosti, vďaka za ňu.
helios píše:Údaj o spínacej vzdialenosti tam byť ani nemôže, lebo to spína na pohyb vo vymedzenom priestore.
No a podľa mňa by mal byť ten sektor vymedzený nejakým uhlom a vzdialenosťou zopnutia - ako je to napr. pri PIR čidle. Iste existuje nejaká vzdialenosť, kde sa narušiteľ môže pohybovať bez toho, že by zariadenie vôbec zaplo. Tie objekty na fotkách boli od kamery v akej vzdialenosti? Išlo mi práve o to - či máš tú vzdialenosť nejako odskúšanú.

A ten druhý údaj, ktorý ma zaujíma, je komunikačná dosažiteľnosť medzi kamerou a "čiernou skrinkou" - tá by mala byť dokonca rozdielna vo voľnom priestore a v zástavbe. Ty máš ako ďaleko kameru od zariadenia? Máš prípadne odskúšanú túto dosažiteľnosť?

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#12 Příspěvek od helios »

Údaj o vzdialenosti nie je dôležitý, lebo kamera sleduje zmenu kontrastu obrazu vo zvolenom poli. Viac citlivo reaguje na čierno alebo bielo oblečené osoby, menej na šedých. Pre najlepšie výsledky treba vhodne zvoliť smer kamery, svetelných zdrojov a pravdepodobný smer pohybu osôb. Fotka od chrbta a v protisvetle bude nanič.
V mojom prípade boli snímané osoby vo vzdialenosti 2,5 až 10 metrov.
Dosah bezdrátu bol u mňa cca. 12 metrov, ale cez dve hrubé tehlové steny, na voľnom priestranstve to bude cca 30 a viac metrov. Prenos z kamery je v pásme 2,4 GHz, tzn. v pásme WiFi, takže niektoré kanály môžu byť aj zarušené, u mňa boli takéto dva...
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#13 Příspěvek od jogo »

Ďakujem helios, len mojou chybou som doteraz bol v tom, že to obslúži 4 bezdrôtové kamery..uvítal by som to, ale nebolo to pôvodné kritérium.

Ešte dve veci u tohto:
- má niekto typ ako to opatriť záložným zdrojom?
- a typ, ako týmto (súčasne popri zázname na SD kartu) na diaľku upozorniť narušenie objektu - majitelia domu totiž bývajú dosť času na inom mieste, vzdialenom cca 1km. Do úvahy by prichádzalo napr. sms či prezvonenie mobilu, prípadne spustiť nejaký bzučiak, atď..

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#14 Příspěvek od helios »

DVR pre 4 kamery už je celkom iná cenová relácia...
Ja mám DVR aj kameru zálohovanú UPS, stačí aj malá.
Ten uvedený DVR má aj výstup typu open colector, ním sa dajú spúšťať ďalšie zariadenia. Pri každom narušení poľa dá jeden impulz.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od durkovic »

zdravím

nechcem zakladať nové vlákno tak to píšem sem.

zriadujem si kamerový systém na monitorovanie objektu v mojej neprítomnosti, snímať to budú 4 kamery http://www.gsmalarm.sk/index.php?main_p ... d=55555916

zaznamenávať to celé bude videorekordér http://imagine41.com/mitsubishi-hs-7496 ... sette.html

a teraz riešim ako prepínať cyklicky obrazový signál medzi kamerami, sú síce aj origo továrne výrobky ale napadlo ma čo tak si ničo postaviť, dalo by sa to riešiť nejako cez 4 vstupový multiplex ? prípadne čo by ste navrhli ako najvhodnejšie riešenie pre stavbu takéhoto switvheru ? ma internete su nejaké zapojenia no su z IO MAX... ktoré sa už vraj nevyrábajú alebo ich proste nedostať.

inšpiroval som sa týmto http://pc.bazos.sk/inzerat/13742766/vid ... TP504N.php

ďakujem teda za každú radu ako takýto prepínač riešiť

Odpovědět

Zpět na „Zabezpečovací technika“