Výměna jističe, problém s ČEZ

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
zouzel1
Příspěvky: 360
Registrován: 04 čer 2007, 02:00

Výměna jističe, problém s ČEZ

#1 Příspěvek od zouzel1 »

Přátelé, zhruba před 20-lety jsem měnil starý hlavní jistič M21A za nový 25A s char. C. Vše bez problémů. Tento týden jsem ho z důvodů poruchy musel vyměnit, vše jsem řádně nahlásil, vyměnil a dneska přišel pracovník mimo domluvenou hodinu, takže jsem nebyl doma, a odmítl ho zaplombovat s tím, že podle smlouvy tam musím mít char. B. Našel jsem si poslední platnou smlouvu z r. 2002 a tam je uveden hlavní jistič 25A a o charakteristice ani slovo. Může si ČEZ upravit takto smlouvu bez vědomí zákazníka? A jak se proti tomu můžu bránit? Dík předem za reakce a přeju všem hezký víkend... žoužel

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#2 Příspěvek od kovar »

Bohžel ta B charakteristika tam musí být.
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
zouzel1
Příspěvky: 360
Registrován: 04 čer 2007, 02:00

#3 Příspěvek od zouzel1 »

A doteď tam být nemusel? Kdyby vydržel, tak by mohl fungovat klidně třeba dalších 20let? Vždyť jsem měnil kus za kus...žoužel

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#4 Příspěvek od kovar »

Jistič
Hlavní jistič před elektroměrem je technické zařízení, které chrání Vaše odběrné místo. Zpravidla se nachází v blízkosti elektroměru a lze jím vypnout dodávku elektřiny pro celé odběrné místo. Jako hlavní jistič před elektroměrem může být použit pouze jistič odpovídající technické normě ČSN EN 60898 nebo ČSN EN 60947 s vypínací charakteristikou "B"; v případě odběrů se spotřebičem s velkým záběrovým proudem je možno použít jistič s vypínací charakteristikou "C". V případě použití jističů s nastavitelnou zkratovou spouští musí být tyto konstrukčně upraveny tak, aby bylo možné nastavení spouště řádně zaplombovat. Pokud tato úprava nebude konstrukčně možná, bude pro stanovení měsíčního platu za příkon uvažována maximální nastavitelná hodnota jističe. V opodstatněných případech může dodavatel povolit jistič s charakteristikou "D" specifikovanou podle výše uvedených norem. Jistící prvek musí být opatřen nezáměnným označením jmenovité hodnoty proudu (např. zvláštní barva ovládací páčky). Pokud byl hlavní jistič před elektroměrem řádně instalován a dodavatelem registrován v přihlášce nebo ve Smlouvě o dodávce elektřiny před datem 1. 7. 2001, může mít vypínací charakteristiku jinou než výše uvedenou. Dodavatel je oprávněn překontrolovat, zda hlavní jistič před elektroměrem splňuje podmínky technické normy. Hodnota jističe se udává v ampérech (A).

Nahoru
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#5 Příspěvek od Sandal »

To se nahážou střeva ze silnějšího do slabšího a je to.Problém jsou ty nýty.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#6 Příspěvek od Atlan »

Lepidlo na plastove potrubia maš :D

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#7 Příspěvek od kovar »

Ono to není zase tak jednoduché.Dnes už to můžou na místě změřit a nestojí to za to.Třeba u starých el.měrů stačilo zapojit svářecí trafo naprázdno a jalovina ho v pohodě zastavila!
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
zouzel1
Příspěvky: 360
Registrován: 04 čer 2007, 02:00

#8 Příspěvek od zouzel1 »

Díky za vyčerpávající popis. Tato věta je můj případ. "Pokud byl hlavní jistič před elektroměrem řádně instalován a dodavatelem registrován v přihlášce nebo ve Smlouvě o dodávce elektřiny před datem 1. 7. 2001, může mít vypínací charakteristiku jinou než výše uvedenou." Já používám svářečku, kompresor, a to jsou spotřebiče s velkým záběrovým proudem. Štve mě to, že jsem koupil nový jistič a teď ho mám vyhodit? A navíc to béčko mi může vypadávat, což životnosti nepřidá... žoužel

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#9 Příspěvek od janousek »

Každý jistič má štelovací šroubek, tak mu přidej, ale musíš zjistit kterým směrem pootočit.

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#10 Příspěvek od kovar »

Dnes už tam žádné šroubky nejsou :)
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#11 Příspěvek od janousek »

Co máš za jističe? Ne šroubek, ale "červík".

Uživatelský avatar
zouzel1
Příspěvky: 360
Registrován: 04 čer 2007, 02:00

#12 Příspěvek od zouzel1 »

Jističe mám SEZ typ PR63 a PR61. žoužel

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#13 Příspěvek od vrky »

Seškrabat C a pomocí propisotu dát B.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#14 Příspěvek od Hill »

Koukám, že máte adrenalin rádi: přestavět jmenovitý proud jističe, přeznačit charakteristiku... no, někdy se na to i poměrně dlouho nepřijde.
Někdy dost rychle (přející soused, kterému při tvém sváření kostičkuje digitál, případně požár, i kdyby zjevně vznikl z jiné příčiny, po něm se kontroluje i toto, a několik dalších příležitostí).

Neškodnost použití jističe s charakteristikou C ti může posoudit revizák, protože ta závisí na více parametrech sítě jak před ním, tak za ním. A s revizní zprávou v ruce můžeš znovu žádat distributora o céčkový jistič. Bez záruky úspěch, ovšem. Ale je to legální pokus.

Záleží také na tom, jak často ta zařízení s velkým záběrovým proudem používáš. Někdy se vyplatí vlastní měření pro dílnu, kde kutíš převážně o víkendu, s jističem 32A a víkendovým tarifem D61d. A, jestli na zbytek domu nepotřebuješ už tu pětadvacítku, sniž ji na dvacítku, tím se ti stálé platy zhruba vyrovnají.
Ty spotřebiče potřebuješ pro živnost nebo jen jako hobby?

Uživatelský avatar
zouzel1
Příspěvky: 360
Registrován: 04 čer 2007, 02:00

#15 Příspěvek od zouzel1 »

Rady to jsou vtipné, úsměvné, ale do toho bych nikdy nešel... Jinak svařuju málo, ale o to nejde, spíš mě štve ten princip, koupím stejný, žádnou změnu jsem neudělal a ani žádnou nepožaduju. Jediná změna oproti původnímu stavu je, že ten jistič mám teď bez plomby... žoužel

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“