Centronix

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Centronix

#1 Příspěvek od Celeron »

Ahoj!
Mam tady problem. U regulatoru topnyho systemu s Z80 byla moznost pripojeni tiskarny Robotron a nebo polsky D100. Oboji bylo pripojeny podle neuplnyho protokolu Centronix nekompatibilnim konektorem. Komunikace byla ze se vystavil tisteny znak na datovy port, a pokud byla tiskarna Busy, tak se vygeneroval Strobe a stale dokola dokud bylo co tisknout.
Protoze tyhle tiskarny uz sly do vecnych lovist, tak jsem chtel pripojit k tomu regulatoru paralelni jehlovou Epsonku s uplnym Centronixem. A narazil jsem, nechodi mi to. Kdyz spustim tisk, nahodi se na datovy port 1. znak a konec. Tiskarna stale hlasi, ze neni Busy a regl na ni ceka.
Domnivam se, ze problem bude v tech dalsich ridicich signalech pro tiskarnu jako Select, Init, Autolf. Asi se nejak neaktivuje.
Mel bych tedy prosbu, nenarazil jste nekdo na popis chovani uplnyho Centronixu? Ja jsem nasel na webu jen popis tech zakladnich ridicich signalu Busy a Strobe podle kterych jely ty stary tiskarny. Vstupnich a vystupnich signalu je na reglu dost a soft by taky nemel byt problem upravit.
Diky predem za pomoc.
Jirka

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od mtajovsky »

Pokud mě paměť neklame, je význam signálu BUSY právě opačný. Ale Centronix funguje jako handshake:

- počítač na datové linky vystaví znak a nahodí signál STROBE (negativní logika)
- tiskárna přebere data a potvrdí je pomocí ACK (negativně). V tom okamžiku počítač shazuje STROBE.
- jakmile je znak zpracován, shodí se ACK
- na to počítač reaguje dalším znakem na výstup

BUSY je další signál, který primárně neslouží k řízení toku dat, ale oznamuje, že tiskárma není on-line. Kromě toho ještě může vyslat signál PAPER END a ERROR. Naopak přijímá signál SELECT a INITIALIZE a vrací SELRECT INPUT.

Tyto doprovodné signály pro tiskárnu byste měl nějak ošetřit.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#3 Příspěvek od Yarda1 »

S tiskárnami D100 jsem kdysi měl to potěšení. V příčurce bylo, že se dělaly různá provedení, m.j. i Epson kompatibilní. Ale ty co jsem měl ve spárech, Epson kompatibilní nebyly.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#4 Příspěvek od procesor »

Často som pripojenie robil tak, že STROB generoval ACK s podmienkou noBUSY. Niekedy aj bez tej podmienky.
Predpokladom úspechu takéhoto riešenia je svižnejšia tlačiareň ako zdroj dát.
Štandarné paralelné porty I80/Z80 potrebujú ACK.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

to mtajovsky: Dik, vyzkousim misto Busy ACK. Divny ale je, ze u tech starych tiskaren byl opravdu pouzit Busy a ACK nebyl vubec zapojen.
Taky je zvlastni, ze D100 jsem mel takhle kdysi pripojenou k naky 286ce a makala. Mezitim jsem zjistil vyznam INIT, nuluje mi tiskarnu po resetu regulatoru. Nemuzu se ale dopatrat vyznamu Select. At je 0 nebo 1, nema to zadny vliv. Dalsi podivnost je, ze Busy nereaguje na tlacitko Online na tiskarne a Paper end taky nereaguje na vlozeni ci vyndani papiru. Pritom tiskarna pripojna na PC tiskne a reaguje spravne. Asi budu muset oprasit analyzator Schumberger a sliznout jak tiskarna komunikuje s PC a podle toho zapojit kabel a preprogramovat obsluhu tisku. No myslel jsem si, ze to bude jednodussi. :)
Jirka

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#6 Příspěvek od Andrea »


Uživatelský avatar
PvvS
Příspěvky: 464
Registrován: 25 lis 2008, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od PvvS »

Byla to D100, nebo D100M ?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

PvvS píše:Byla to D100, nebo D100M ?
To uz nevim. Popraskaly jehly v hlave a tak sla pred 5 lety do sbernaku.
Ale bez krokovych motoru :)
Jirka

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

Krasna prace, diky. Tohle je presne ono, co potrebuju. S timhle to musim dat dohromady!
Jirka

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Tak jsem to nastudoval a vypada to, ze ty stary tiskarny jely na Centronix a tahle Epsonka jede podle IBM PC ktery je od Centronixu trochu odlisny prave v ridicich signalech. Vubec jsem nevedel, ze je rozdil. Zlastni je, ze ty stary tiskarny s Centronixem chodily na PC bez problemu a opacne to nejde.
Jirka

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

Tak ne. Vypada to, ze ty stary tiskarny neumely centronix ale povidaly si pres SC,AC, SO, AO. Aspon podle obsluznyho programu tiskarny. Proste vystavi data, pak se koukne na AC, jestli tiskarna muze prijmout znak a pokud jo, tak teprv da SC. U centronixu to dela obracene, nejdrive Strobe a potom ceka na AC. Tak to znamena pro Epsonku napsat jinej ovladac. A to je v kelu, protoze zdrojaky pro Bios, co je v tom osmibitu jsou na diskete necitelny. Sice bych mohl pouzit disassembler ale jeho ovladani by byla silena vzpominkova akce po 20 letech. Jeste se podivam, zda by se ten obsluzak nedal rucne oflekovat na centronix v miste kde byl ten stary ovladac.
Nojo, asi to muzeum vyvezu do sbernyho jako tu D100. :)
Jirka

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#12 Příspěvek od Yarda1 »

PvvS píše:Byla to D100, nebo D100M ?
D100 byla taková spíš krabicoidní, horní dekl jsem měl modrý ale viděl jsem i černý, D100M byla placatější, žlutá.
Ještě jsem si vzpomněl, že jsem ji také připojoval ke stolní počítačce HP - měl jednořádkový maticový displej, typ si nepamatuji a musel jsem na jeden impulsní signál přibastlit monostabilní obvod - impuls co šel z počítačky byl moc krátký, tiskárna ho nesežrala a musel se prodloužit.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

Byla to plecharna D100 sedivej bok, modry viko a spodek. Pripojovalo se to pres asi 50 pinovej Canon. :)
Jirka

Uživatelský avatar
PvvS
Příspěvky: 464
Registrován: 25 lis 2008, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od PvvS »

Skoda. D100 mela jakejsi atypickej protokol, tam se menila tusim eprom. Pak mi fungovala i u PC. D100M mam ve skrini a kdyz ju odpojim od 8255 a pichnu na LPT, tak an pruklepaky neni nic lepsiho (a jinyho doma) :)) .

Jinak tam bylo povic problemu , i polarita signalu. |To resili SHARPisti ..
http://www.scav.cz/download/MZ-800/MZ-8 ... p_tisk.txt

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

Tak jsem ten osmibitak nakonec znasilnil aby tisknul na Epson LQ1070. Dokonce tiskne i na laserovy Minolte. Proste jsem nasel v Biosu na diskete obsluzak tiskarny a rucne ho prepsal. Nastesti to bylo jen asi 15 radku a veslo se, jeste 2 byte rezerva. :) Ale zajimavy poznatek, na potvrzeni ACK z tiskarny se to nepodarilo rozhybat, nejspis ze je moc kratkej a negeneruje v tom osmibitu preruseni. Nastesti to slo predelat na BUSY. Ta me dala potvora ale maka jak ma. :roll:
Jirka

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“