Zamrzly prepinace BM529

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Zamrzly prepinace BM529

#1 Příspěvek od Celeron »

Po delsi dobe jsem potreboval tenhle merak tranzistoru. Zjistil jsem, ze vsechny otocny prepinace (Rozsah, Ic, Ib) jdou ztuha, jeden hoodne ztuha. Nemate nekdo zkusenost, v cem je dilo? Je to problem v paketech a nebo v mechanicke aretaci poloh? Elektricky tomu asi nic neni.
Jirka

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#2 Příspěvek od kovar »

Jsou to jen zatuhlé hřídelky.Zkus WD40.Ale s citem!
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#3 Příspěvek od ok1hga »

jen pár kapek WD40 na hřídelky, nechat zavzlínat a je po problému . . .

sám jsem takhle opravil můstek BM509, nešly přepínat rozsahy . . .
Tesla používala hrozná mazadla . . . spíš zadíradla . . .

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Většina tehdejších vazelín byla vyráběna z parafínového základu s příměsí lehkého oleje. Domácí vazelína se tak dá vyrobit i dnes. Problém je, že ty oleje za dobu 30 a více let postupně vyschnou a parafín obnoví svou tuhou konzistenci - takže je na místě ho buď zcela vymýt benzínem a namazání obnovit nějakým modernějším tuhým plastickým mazivem, nebo aspoň do ztuhlé staré vazelíny doplnit rozpouštědlovou složku - tedy nějaký ten olej. Konkor, WD-40, medicinální parafínový olej, v nouzi i olej na šicí stroje a jízdní kola...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

Parafinak mam. Kuchat ty prepinace aby se daly vyplachnout a obnovit napln, to by byla silena prace. I kdyz tu mam suprovou vazelinu na tyhle ucely. Kokosova, kdysi mi Aritmaci tvrdili, ze je na veky.
Jirka

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#6 Příspěvek od Achab »

U mého kusu stačilo pár kapek mazacího přípravku MD Speciál. Skoro s nimi nešlo nešlo hnout, za dva dny při občasném rozcvičení chodily perfektně.

V mém případě špatně aretuje isostat s osmi závislými tlačítky. Zprvu nedržely dvě krajní vlevo, po pravidelném cvičení se to přesunulo na dvě krajní vpravo. Mechanicky přepínač chodí celkem lehce. Že by šlo o poškození aretačních výlisků v plastu je nepravděpodobné - přístroj je jako nový, zřejmě nepoužívaný.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od jjilek »

ok1hga píše:jen pár kapek WD40 na hřídelky, nechat zavzlínat a je po problému . . .
Kdysi jsem podobný problém řešil také přikápnutím oleje na hřídelku. Pomohlo ale až opakované nahřívání a chlazení hřídelky

Uživatelský avatar
oravan
Příspěvky: 675
Registrován: 02 led 2010, 01:00

#8 Příspěvek od oravan »

obyčajný kontox len po chvíľke začni otáčať prepínačom

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#9 Příspěvek od Achab »

Záleží na míře zatuhnutí, s přepínači někdy nejde vůbec pohnout, hlavně s vícepaketovými. Olej pak potřebuje k navzlínání delší čas. Chce to nechat odležet s občasným rozcvičením a mírným přimáznutím. K rozhýbání používám starý velký knoflík, za který je možné zabrat potřebnou silou, případně i kleštěmi.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#10 Příspěvek od fredis »

Je pravda, že čím víc paketů, tím větší síla na otočení potřeba.Ale, :wink: k zatuhnutí dochází vždy a jen v "ložisku" hřídelky na štítu přepínače. Počet paketů nijak zatuhnutí neovlivňuje..
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

Hmm ty kleště nejsou pravý ořechový. U pulzáku Tesla XGO 010 byly taky zamrzlý pakeťáky a když jsem na to vzal kleště, zůstala mi hřídelka v ruce. Ulítla v zeslabení pro segerovku. Od tý doby vždy nejdříve rozkapat petrolejem, parafíňákem nebo WD.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#12 Příspěvek od sinclair »

Achab: Aretace isostatů Ti blbne podle teploty, protože je zatuhlá vazelína, kterou je namazaná ta průběžná lišta - aretační kulisa v U nosníku.
Některými okýnky tam vprav třeba tu WD40, ta dobře vzlíná a za pár procvaknutí budou všecky aretovat jedna radost.
Měl jsem tenhle problém u BM574A na vst. děliči, tam jsou ještě navíc soustředné hřídelky. Ten vnější ale zatuhl kvůli nějaké černé vazelíně v přepínači tak, že se začal protáčet i jinak fest držící knoflík WF. Tam to spravil červenej Kontox 10, ten taky zaleze všude, jako to WD.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#13 Příspěvek od Achab »

U izostatu jsem zjistil, že je špatně usazený přítlačný segment aretační lišty. Pohybuje se celý a pružící část nestačí lištu dostatečně zatlačit. Od montáže byly málo zahnuté pojistné výstupky za nosnou lištu. Při pokusu o nápravu přítlak vypadl a už jsem ho nedostal zpátky. Mám to asi 14 dní rozdělané a na další pokus zatím sbírám duševní síly...

Uživatelský avatar
Drak
Příspěvky: 8
Registrován: 22 pro 2018, 01:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od Drak »

Celeron píše: .... mam suprovou vazelinu na tyhle ucely. Kokosova, kdysi mi Aritmaci tvrdili, ze je na veky.
Jirka
Nejsem si jisty, zda jsem to pochopil spravne, ale pokud se skutecne jedna o kokosovy olej, s tim bych byl v pristrojich mimoradne opatrany. Protoze vsechny oleje z rostlin i ze zviratek pomerne brzy žluknou.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

Hmm, tu kokosovku mám od Aritmáckýho servisáka někdy od roku 1981 a že by byla žluklá jsem si nevšiml. Třeba ji tady v poměrně chladným kraji nikdo neřekl, že ná žluknout. :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“