Určení sledu fází

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kemoskem
Příspěvky: 134
Registrován: 16 lis 2009, 01:00

Určení sledu fází

#1 Příspěvek od kemoskem »

Potřebuji poradit s určením sledů fází.

Uvedu příklad: Mám před sebou 3 zdířky s fázovým napětím. Vlevé ruce držím zkoušečku "A" a prstem držím kolík a v druhé ruce držím pohyblivý konec "B".

Oba konce strčím:

do fáze 1 a 2 ...doutnavka svítí

2 a 3 ...doutnavka svítí

3 a 1...doutnavka nesvítí

Při přehození kterékoliv fáze vždy bud - 1x doutnavka svítí,2x nesvítí nebo 2 x nesvítí, 1 x svítí.

Nikdy ale nesvítí všechny 3 kombinace.

Myslel jsem že musí svítit všechny 3. Jak tedy potom poznat správný sled fází, aby byl zachován pravotočivý směr?

Uživatelský avatar
xmurgi
Příspěvky: 402
Registrován: 23 dub 2007, 02:00

#2 Příspěvek od xmurgi »

Ak si dobre pamatam, tak tam kde mas kolik z vadasky je L1, na konci kabla mas L2 a ta ostatna je L3 za predpokladu ze ti svieti tlejivka. To ze ti to svieti aj pri inej kombinacii je v pohode, lebo sled faz je relativny pojem. Ked sa ti motor kruti naopak, tak staci prehodit lubovolne dve fazy medzi sebou a mas to OK.

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#3 Příspěvek od kovar »

Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Je důležité k čemu to potřebuješ vědět . Jen pro zapojení nezávislých motorových zásuvek je dobré si udělat vlastní klíč- použité vstupní body vadasky pro změření . U rozvodu u budovy jde i o to , že je tzv.první fáze určena jako ovládací , aby i cizí příchozí elektrikář byl schopen rychlé práce . Je to hlavní levá pojistka . Je dobře si tuto fázi označit i v podružných rozvaděčích a třeba v elektrokotli .

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#5 Příspěvek od vladom »

Pokud se to chová opravdu jak píšeš, tak bych to tipnul na vypadnutou jednu fázi. Svítit to musí ve všech třech kombinacích pokud opravdu postupuješ A-L1 B-L2 potom A-L2 B-L3 a nakonec A-L3 B-L1. Vždycky jsem konroloval jenom A-L1 B-L2 a sedělo to i s německými skoušečkami které se připojují trojfázově i se stroji které měly ochranný obvod proti spuštění s opačným sledem fází.

Uživatelský avatar
petus
Příspěvky: 594
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od petus »

Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ :)
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus

Uživatelský avatar
kemoskem
Příspěvky: 134
Registrován: 16 lis 2009, 01:00

#7 Příspěvek od kemoskem »

vladom píše:Pokud se to chová opravdu jak píšeš, tak bych to tipnul na vypadnutou jednu fázi. Svítit to musí ve všech třech kombinacích pokud opravdu postupuješ A-L1 B-L2 potom A-L2 B-L3 a nakonec A-L3 B-L1. Vždycky jsem konroloval jenom A-L1 B-L2 a sedělo to i s německými skoušečkami které se připojují trojfázově i se stroji které měly ochranný obvod proti spuštění s opačným sledem fází.
Opravuji: svítí :
A-L1 B-L2, A-L2 B-L3
nesvítí A-L1 B- L3
A-L3 B-L1 pochopitelně svítí

Myslel jsem si, že když mám před sebou 3 fáze ,tak hrot A u vadasky držím vlevé ruce a hrot B vpravé ruce a přeměřuji a ruce při tom nesmím křížit

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“