Jaké ponorné čerpadlo které vydrží?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

Jaké ponorné čerpadlo které vydrží?

#1 Příspěvek od badoch »

Dobrý den, chtěl bych se zeptat a podělit o zkušenost s ponornými čerpadly.
Mám ve sklepě jímku, a musím odčerpávat spodní vodu. Záleží podle počasí.
Problém řeším dlouhodobě se životností čerpadla ponorného, které je stále ponořeno. Žádná hloubka, ale ve vodě je stále.
Jedno čerpadlo ještě po původním majiteli mne vydrželo 10 let,byl to nějaký italský nerezový,malý prcek. Odešel kondenzátor a čerpadlo už se nepodařilo znovu utěsnit. Zakoupil jsem tedy ALKO DRAIN 6001, proto, že mimo jiné mám u domu přečerpávací jímku na odpadní vodu a wc, ze které to čerpám do domovní čov. Zatím funguje super třetím rokem je to sice model 8001, ale předpokládám, že konstrukce bude shodná. Ovšem teď čekám kdy mi prorezaví.
Alko čerpadlo ve sklepě vydrželo 1 měsíc přes záruku-odešel kondenzátor, ten vyměním.
Problém je, že jsem dnes koupil opět to samé čerpadlo a byl jsem upozorněn na skutečnost, že se čerpadlo nemůže nechat trvale ponořené. Záruka je 36 měsíců.

K věci konstrukce čerpadla Alko je pěkná jednoduchá provedení celkem poctivě. Ale zaráží mne skutečnost, že část motoru je trvale ponořena zbytek motoru je přes O kroužek už v prostoru elektriky, je to sice ošetřeno nějakým pochromováním, které se však loupe a a obal začíní dost rezavět. Čerpadlo čerpá pouze čistou vodu neagresivní.

Proto dotaz, může někdo doporučit levné čerpadlo ponorné, do kterého nenateče,vydrží kondenzátor a neshnije? V provozu přerušovaném je tak odhadem hodinu měsičně.
Přílohy
Fotografie0064.jpg
(90.29 KiB) Staženo 85 x

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#2 Příspěvek od rezis »

Myslím že něco do Sigmy by to vydrželo. Jenže ceny jsou úplně jinde.
Pokud nepotřebuješ velký průtok, nemáš tam moc bordel a nepotřebuješ zabudovaný hladinový spínač tak možná Malyš. http://web.quick.cz/jerjar/
To jsou hodně nenáročná čerpadla.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od badoch »

No Sigma je značka, ale otázka je jestli je lepší koupit řekněmě co dva roky čerpadlo za 1000Kč, nebo drahé. O Malyšovi jsem uvažoval, ten sice zřejmě nemá kondenzátor, ale zase má gumové membrány. Jaká může byt životnost těch membrán ve vodě a vodotěsnost toť otázka.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#4 Příspěvek od rezis »

Malyše jsem nikdy neměl. Má ho soused a nemůže ho něj říct špatné slovo. je to vibrační takže žádný kondezátor, nemůže vyreznout nebo zareznout hřídel. Ze studny ho snad ani nevytahuje. Má to na mytí aut a ploch kolem baráku. Takže za leté přečerpá asi mnohem více vody než ty za rok. Od Extolu stojí 990Kč se zárukou. Já o něm právě taky uvažuji do studny.
Sigmy jsem viděl jen ve velkém provedení. Litina motor snad 15kW v odvodňovací jímce z polí. Za 9 let co jsem tam byl se opravovalo jednou a pak se dával pozor. Vždy přes léto a sucho kdy byl nedostatek vody se sekl rotor a pak se nerozjeloa zhořelo. Pak jsme dali naproudovou ochranu a jen když byla vyhozena někdo slezl do šachty a mlátil po tom přes dřevo kladivem. Takže takovy provoz namočit usušit namočit trochu atd. jim moc nešmakuje.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#5 Příspěvek od Zmije »

Já bych koupil raději kvalitní čerpadlo, už jen kvůli tomu, že čerpadlo nejde 100% recyklovat a výroba nového stojí energii => ušetří se tim příroda. Výměna zabere čas, tak ho do té úvahy taky započítej.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#6 Příspěvek od rezis »

Zmije: jen pro představu. Čerpadla od Sigmy pro tento účel stojí tak od 16tis výše.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od badoch »

O Malyšovi budu uvažovat, nepotřebuji sice takový výtlak výkonově by to taky stačilo.

Otazkou je právě trvalé ponoření a dlouhodobá vodotěsnost u jakéhokoli čerpadla. Navíc voda je zde hodně tvrdá a tvoří se vodní kámen, nevím co to udělá s membránou. Navíc by mě trčel částečně z vody ven pokud bych ho dal na stojáka což by bylo pro mne lepší a nevím jak moc je háklivý na chlazení.

Další otázka je koupit Malyš s Polské burzy, případně tam prodávají i pěkné litinové kalovky za rozumnou cenu. Hodně je toho i na Aukru. Má někdo zkušenost. Do Polska to mám kousek.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#8 Příspěvek od rezis »

Potřebuješ ponorné na 100% n jednom objektu jsem to měli řešené pomocí klasického čerpadla z darlingu. Těch 40cm nebo kolik to bylo si spolehlivě nasálo samo. Bylo na 3f, údržba 0 spolehlivost 100%. Jediná nevýhoda - zabrané místo.
S tím Polskem nevím jak v jejich obchoďácích. (castorama) Na burze tam kdysi prodávali rusáci. Odtěch to byly slušné stroje. Teď nevím.
Prý to má tepelnou ochranu
http://www.e-cerpadla.cz/ponorne-cerpad ... -6263.html
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#9 Příspěvek od Sandal »

Tady to by asi vydrželo http://cpshop.webshops.cz/kalove-cerpad ... -4213.html
Nebo nějakej Grundfos ale ceny jsou někde jinde.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od badoch »

Čerpadlo samonasávačku mám, uvažoval jsem o tom, ale protože se mi několikrat stalo že jsem sklep utopil, buď se zasekl plovák-je tam málo místa, nebo když byly větší hrůzy -povodně před dvěma roky tak zas byla vyplá elektrika. (160 cm vody) tak tam hrozí velké ryziko utopení. Taky nevím co by udělalo pokud by bylo pořád zalité. Jestli by nemělo snahu zatuhovat hřídel. Je to viz odkaz.

http://hobby.vltava.cz/Vodni-program/Ce ... rie=20199/

Na Polsko-Rusko jsem se ptal pravě proto, že v minulosti to byly opravdu proslavené poctivé robustní věci. Otázkou je jak je to dnes.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#11 Příspěvek od rezis »

Takovým moc nevěřím. Měli jsme doma podobné a vyrezla hřídel. A prý nerez....
Měli jsme tam klasicku od Sigmy http://aukro.cz/funkcni-elektromotor-a- ... 10923.html něco takoého jen jsme do toho koupili nerez hřídel (pořád na to jsou díly)
Ještě mě napadá co nějaké jezírkové čerpadlo?
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#12 Příspěvek od stasek »

Vibrační čerpadla, jako Malyš apod. dělají katastrofální rámus. Jsou slyšet i z 30-timetrového vrtu. Jinak, když jsou dlouhodobě ponořena v pramenité vodě, tak žačíná kvést hliník. Já je používám, protože jsou do 100mm vrtů nejlevnější a membrány do nich stojí 60 kaček. Dají se opravovat, dokud je agresivní voda nesežere, nebo neshoří cívka.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

Taková stará Rondela v betonové nádrži, to je jak zemětřesení. :)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#14 Příspěvek od Sandal »

To můžu potvrdit.Mám ji ve sklepě v jímce.Zato bezpečně víš že se zrovna čerpá :lol:
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#15 Příspěvek od pepik9 »

Kdysi se prodávala čerpadla "poloponorná" , mezi čerpadlem a motorem byla asi metrová hřídel v trubce.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“