Akumulátor ve svítilně

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
koaxial
Příspěvky: 18
Registrován: 08 zář 2010, 02:00

Akumulátor ve svítilně

#1 Příspěvek od koaxial »

Hezký den , nevíte co je nalitov těchto akumulátorech?Nebo jsou suché?Je ze svítilny , nějaká China. Akumulátor nešel nabít, jen asi na 4,6 V ,tak jsem baterku vyndal a ona je suchá.Elyt žádný. A ještě : k čemu všemu slouží ta krabička, kam se strká konektor od nabíječky.Dle mne mimo odpojení žárovky při napájení jen jako ochrana proti přepólování.A do třetice:žárovka(H3 6V 25W) ani na ty 4-5v nesvítí,vlákno je dobré, odpor nekonečno.Běžná 6,3V svítí jakž takž,žádná sláva.(tak na polovinu,asi..).Je to slabým výkonem baterky? Na jiném ss zdroji jsem zatím nezkoušel,raději..Tak díky za rady!!
Přílohy
P1060937.JPG
(36.46 KiB) Staženo 96 x
P1060945.JPG
(58.26 KiB) Staženo 133 x

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#2 Příspěvek od Andrea »

koaxial píše:vlákno je dobré, odpor nekonečno
To si trochu odporuje, nemyslíš?
V té baterii je (má být) kyselina sírová, ale nešplouchá tam, je vsáklá ve skelné tkanině.
A ta krabička je relé.

Teslatron
Příspěvky: 125
Registrován: 15 úno 2008, 01:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Teslatron »

S největší pravděpodobností je ten gelák už KO. Mužeš skusit otevřít a do každého kápnout par kapek destilky aby se znovu navhlčil a pozvolna nabíjet. Osobně bych dal asi 1/100 kapacity a pak dal klasicky 1/10. Předběžně se sním ale rozluč.
Relé tam je jako odpojovač žárovky aby to někdo nenechal zaplé a nabíjel zároveň.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#4 Příspěvek od Eleman »

Jestli není vadná nabíječka, nemá cenu se tím zabývat. Akumulátor je KO a oživit ho nepůjde. Jestli má žárovka nekonečný opor, tak je KO. Sečteš-li cenu akumulátoru a žárovky si na ceně nové svítilny.
Pokud k ní máš nějaký citový vztah, kup akumulátor a popř. žárovku (pokud je opravdu vadná) a vyměň.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Dvoulampovka
Příspěvky: 284
Registrován: 25 čer 2011, 02:00
Bydliště: KOLÍN

#5 Příspěvek od Dvoulampovka »

Zdravím! 60 mi ještě nebylo, v Rusku jsem byl, atd. ...,leč poradil bych to , co jsem udělal já:
1/ místo 6V žárovky dát 12V
2/ vzít dvoulinku alespoň 10m a na jeden konec dát konektor pro připojení do auta místo zapalovače na cigára
3/ druhý konec vhodně protáhnout přes průchodku do svítilny , třeba dírou po konektoru napájení.
4/ relé vymontovat, kabel propojit "+" přes vypínač, druhou žílu přímo.
5/ baterka do sběrného dvora.
6/ cestou domů koupit novou svítilnu.
ZABIJEŠ 2 MOUCHY JEDNOU RANOU !!!!(NOVÁ SVÍTILNA DOMŮ I DO AUTA).
PS: Ber prosím v klídku, nehodlám Tě nas...,to ne!

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#6 Příspěvek od Killroy »

Teslatron píše:S největší pravděpodobností je ten gelák už KO.
To je zavádějící označení. Gelovku by nikdo v takovéhle číně nezaplatil. Je to běžný bezúdržbový olověný akumulátor s elektrolytem nasáklým v rounu = viz výše. To proto, aby to bylo nezávislé na své pracovní poloze. Ale to není pravá gelovka.
Zkusit trochu dolít ano, ale nejspíš bude po něm.
Debata je o ničem, cokoliv náhradního ho bude stát to co celá nová svítilna..
Naposledy upravil(a) Killroy dne 04 črc 2011, 18:35, celkem upraveno 1 x.
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Nový 6V 4Ah Pb aku stojí podle prodejce od 2 do 3 stovek - na pultě. V e-shopu kolem 150 kaček. Heligónka je tutově v Pánu - i když vlákno může vypadat neporušené, ohmická hodnota járofku usvědčuje - je KAPUT. Pokud je nabíječka jen trafo se čtveřicí diod, doporučuju pohledat zde na fóru návody na stavbu univerzálních nabíječek těchto hermetických aku a něco ubastlit - nabíjecí proud by měl být omezen a stejně tak i maximální napětí, aby nedocházelo k předčasnému odchodu baterie do věčných lovišť...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#8 Příspěvek od milan222 »

no musim rict, ze investovat do opravy se vyplati.
koupit AGM akumulator 6V 4.5Ah za max. 220kc (jako stalej zakaznik sem dostal za 160kc)
nabijecku automatiku postavenou dle utaes.wz.cz (ma ji upravenou n 6V
v pohode to funguje, vydrzi mi to hodinu a pul na H3 zarovku 55W
celkova investice se vesla pod 400,-
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#9 Příspěvek od Artaban001 »

Tady ty zapouzdřený potvory v levnejch svítidlech jsou nabíjeny dost hovadsky. Výrobce tam dá stejný obvod, jako na Ni-Cd. Baterie si pak vesele vaří a zplodiny "unikají" gumovýma ventilkama, co jsou pod spodním plastovým deklíkem. Proto ten nápis něco ve stylu "do not recharge of sealed container".
Na nabíjení 6V aku jsem používal stabilizovaný univerzální 1.2A adaptér, který mají v jakkýmkoliv lepším elektru a přepne se na 7.5V. Takto jsem synovcovi nabíjel i to dětský elektroautíčko..

Teď jsem dělal "inspekci" nabíječky ke schodolezu, kterej se snažím někomu rozchodit a tam používají švába L200 a Operák 741 Když bude čas, rozkreslím plošňák..

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#10 Příspěvek od mi-ro »

Milan222 Počkej, počkej!! 55W hodinu a půl? to "trochu" kecáš ne? stačí počítat a vychází ti perpetum nebo jadernej článek. kolik Ah má ta baterka? 4,5 ale podle toho co píšeš tak 14 a to při 100% účinnosti a ideálníí zátěži.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#11 Příspěvek od milan222 »

plne nabita baterie uplne nova, prvni pouziti. zapnu vypinac, a svitim. a bezi stopky a dokud nebyl znat pohles svitivostui...
mozna to byla asle spatne citelna 35W
ti cinani to tam nekdy ani nenatisknou
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
Tiger_T
Příspěvky: 124
Registrován: 19 srp 2009, 02:00
Bydliště: Čučice
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Tiger_T »

...dokud nebyl znát pokles svítivosti...
A voltmetr ukazoval asi tolik....?

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od otakarv »

A do třetice:žárovka(H3 6V 25W) ani na ty 4-5v nesvítí,vlákno je dobré, odpor nekonečno.
Já bych si dovolil přiložit svojí zkušenost se žárovkama.Několikrát se mi stalo,že jsem našel žárovku která při pohledu přez lupu měla vlákno neporušené ale při měření buď odpor nekonečno nebo několik kΩ až MΩ.Závada byla vždy ve špatném kontaktu přívodních drátků s objímkou.Stačilo očistit,kápnout pájecí kapalinu na nerez a procínovat.
Přílohy
Gluehlampe_01_KMJ.jpg
Pro lepší představu kde jsem na žárovkách našel chybu
(28.4 KiB) Staženo 97 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#14 Příspěvek od Hill »

Halogenky často skončí s trhlinou v plechovém pásku zataveném ve skle, mezi paticovým kolíkem a držákem vlákna, takže je to sotva vidět.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

Já jsem se v poslední době u několika čirých Philipsek E27 60W setkal s poruchou nikoliv mezi závitem a přívodem, ale s přerušenými přívody k vláknu - použil jsem k tomu Otův obrázek a doplnil jsem do něj červeně šipky, kde se mi dráty přerušily...
Přílohy
t_gluehlampe_01_kmj_131.jpg
(26.67 KiB) Staženo 104 x
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“