Dynamo z CZ175, 6V/50W

Vše, co se týká elektroniky v automobilech, motocyklech a jiných samohybech

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

Dynamo z CZ175, 6V/50W

#1 Příspěvek od milan222 »

dalo bvy se dynamo z "stopetasedmy" ktere ma davat papirove 6V predelat bez uprav tak, aby fungovalo s 12V baterkou?
mam to ted zapojene tak, ze nemam regulator, ale pripojim baterku, naswtartuju a stisknu tlacitko kterym nabudim dynamo ktere se dale bnabuzuje prez diodovej mustek 35A. v tu chvili odpojim baterii (gelak) a jedu bez baterie.
na tento provoz mi dava cca 7-8V.
potrebuji to zvednout tak, aby si to rozumelo s gelakem popr. kyselinovkou 12V. cim to muzu udelat?
jeste bych mohl zkusit pripojit misto 6V baterky 12V a dat tam regulator ze S 120LS
ale vydrzi to to dynamo nebo se zmeni v dymostroj?
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#2 Příspěvek od milan222 »

zadne VAPE nebo jak to je nechci... jhe to drahe a zbytecne kdyz to mam jen na svatecni jezdeni. to si radsi koupim novou kyselinovku 6V 12Ah.
popr. jak by se na to tvaril gelak 6V 12Ah kdybych ho na to napojil?
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Teslatron
Příspěvky: 125
Registrován: 15 úno 2008, 01:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Teslatron »

Pokud si pamatuju, tak originál baterka co mám z ČZ125 je 6V 11Ah ( škoda, že už dávno v ...) takže na 99% bude stejna i v 175cc to by znamenalo, že s originál reglerem ta kyselina 6V 12Ah bude v pohodě.
Bohužel si nepamatuju jak jsou zapojene civky v dynamu, ale pokud tam sou napřiklad dve 6V paralerně kvůli výkonu tak uprava je jednoduchá ...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

Nazdar. Mám obavu, že "normálním" způsobem to nepůjde. Dynamo je navržený tak, aby bylo rozumným zdrojem elektřiny pokud možno v celé škále otáček motoru. To znamená, že pokud je motor v otáčkách, regulátor dynamu poněkud "přiškrtí" budící proud a v malých otáčkách proud buzením přidá - psáno zjednodušeně. Dynamo se budí ze zbytkového magnetizmu - stator zůstane částečně zmagnetován i po zastavení dynama. Někdy se stane, že o něj přijde, a tak se musí "nakopnout" cizím zdrojem - stačí plochá baterie. směr buzení se musí dodržet, jinak dynamo dává opačnou polaritu. V dobách třícívkových reglerů to dopadlo jednou i tak, že se baterie přebila na opačnou polaritu
(PRAGA V3S), akorát měla místo 60Ah jen 10Ah
Dynamo, u kterýho připojíš buzení paralelně ke kotvě je hodně nevyspytatelný zdroj elektřiny.
navíc regler dělá i nadproudovou ochranu, takže si hodně zahrávej.

Pokud se na to cítíš, převiň dynamo na 12V a přešteluj regulátor, nebo si vyrob jiný. Je to ale v domacích podmínkách hodně obtížně realizovatelný a náročný na znalosti problematiky, na zručnosti a na vybavení dílny..
Naposledy upravil(a) Artaban001 dne 11 črc 2011, 20:34, celkem upraveno 1 x.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od AmarokCZ »

Z dynama 6V/45W se dá snadno udělat 12V/90W pouhou změnou regulátoru aniž by dynamo odešlo, takže to jde ...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

AmarokCZ píše:Z dynama 6V/45W se dá snadno udělat 12V/90W pouhou změnou regulátoru aniž by dynamo odešlo, takže to jde ...
máš někde zdroj, nebo je to "jedna bába povídala?

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od AmarokCZ »

Pár lidí to takhle provozuje, já jsem to zkoušel a brzy se na to taky chystám, protože mi odchází 6V baterka.
Například jano2 říkal, že mu to funguje už 10 let bez problému.
Není jediný důvod, proč by to nefungovalo, 45W dynamo dává plný výkon (6V) už na volnoběh, při 2500ot. to dává 90W/12V, rotor je namáhán pouze větším napětím pouze stator trochu víc topí.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#8 Příspěvek od Artaban001 »

dobře, pak je teda možný, že ty dynama jsou asi navrženy i pro 12V šalinu a na těch 6V jsou "Uškrceny" reglerem. Otázka je, pokud se provozují v "mezním" režimu, jak si na tom vede vinutí rotoru a uhlíky, pokud je baterie "prázdnější". Zase na druhou stranu při zachování wattáže spotřebičů vychází nižžší proudy.. Bylo by zajímavý, kdyby se k tomu vyjádřil někdo kovaný..

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od AmarokCZ »

Proud by měl být přece stejný, spíše menší pokud se celkový odběr spotřebičů zachová (proud klesne na polovinu), takže rotoru by to vadit nemělo.
Podle mě jsou prostě navržený s rezervou, lepší než 75W dynamo, které začíná dodávat výkon až kolem 2000ot. :roll:

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#10 Příspěvek od milan222 »

vazne? no ja to provozuji ve vyzsich otackach. mam z te motorky udelanej traktor...
a myslite, ze by to dynamo dokazalo nastartovat ten motor?
ona 12V autobaterka ktera ma uz nizkou kapacitu se vali na kazdem rohu, auto na ni clovek nenakopne ale 50kg navic traktoru nevadi... hlavne kdyz to pojede.
regul mam elektronickej delanej na 6V.
tu aktualni kyselinovku zkusim rtozkuchat, ma zkratovanej jeden clanek.
zkusim ho desulfovat a uvidim. kdyz to pude, predelavani se odlozi.
no a ted co ten gelak?
popr. kdyz to startuju, tak start trva 5minut (maximalne) vetsinou jednou slapnu a jedu.
kolik Ah baterku bych musel mit aby bez dobijeni vydrzela cca 10 startu? pak bych ji nabijel.
nebo bych ji mohl nabijet i v tom traktoru kdyz bych udelal menic a pouzil bych ho na nabijeni za jizdy.
to bych pak pouzil 12V baterku kterou bych mozna i koupil (gelak) a taky bych ho mel na doby kdy nejde elektrika.
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Jo artabane , vdyť píše , že jedna paní povídala . S touto legrací jsem se něco natrápil . To bych chtěl vidět plný výkon na volnoběh , to jsou ale kecy . Proto tam je na regleru zpětný vinutí . Na panelu 250 jsem byl v Innsbrucku a musel jsem vlakem domů pro nový rotor , abych ji dostal domů . Přecijen soudruzi nepočítali s celodenním svícením . To otlačené pozadí z těchto cest nikomu nepřeju . Všechna dynama jsou velice citlivá na přetížení . Proto už i starší kvalitnější reglery regulovaly i pod napětí , když byl velký odběr proudu .

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

To milan 222:
Gelovku tam nedavej, brzo ti odejde. Trpi hlavne pri nabijeni. Kyselinak je z tohodle hlediska podstatne blbovzdorejsi.
Jirka

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od AmarokCZ »

BOBOBO: když jsi takový ignorant a nevěříš, tak tvoje mínus. Lidi to takhle provozujou (zeptej se uživatele jano2, ten mi právě jako jeden z mála potvrdil, že mu to funguje 10let), nutno však říct, že to asi nikdo nemá na motorce, ale na "traktoru", takže se to neprovozuje dlouhodobě. Pokud máš volnoběh na 500ot., tak to samozřejmě při těchto otáčkách vyrábí kulový :wink:
Dynama jsou citlivá na přetížením, ale tím že ho zapojíš s 12V regulátorem přece nic nemusíš přetěžovat ...

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#14 Příspěvek od masar »

AmarokCZ píše:...Dynama jsou citlivá na přetížením, ale tím že ho zapojíš s 12V regulátorem přece nic nemusíš přetěžovat ...
A co budící vinutí? To nepřetěžuješ? :wink:

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od AmarokCZ »

Podle toho, jak to vymyslíš ... :wink:

Odpovědět

Zpět na „Auto - Moto technika“