čerpadlo klimatizace do karavanu Dometic

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dury2
Příspěvky: 127
Registrován: 22 lis 2009, 01:00

čerpadlo klimatizace do karavanu Dometic

#1 Příspěvek od dury2 »

Ahoj, řeším opravu klimatizace Dometic v karavanu. Je zde vadné čepadlo pro odsátí kondenzátu. Původně kondenzát odsávalo (mini) čerpadlo zn. Ceme viz: http://www.ceme.com/prodotti_2.php?id_l ... id_prod=29
čerpadlo má 19W 230V, pomocí hadičky natáhne zhruba 2x za hodinu cca 3dcl zkondenzované vody z nádobky (hloubka cca 30 cm). Čerpadlo si musí vodu z nádobky nasát prostřednictvím hadičky. Původní čerpadlo nejde sehnat, proto řeším náhradu. Uvažoval jsem nad čerpadlem ULKA viz: http://nymbursky.net/nahradni-dily/vysa ... s-4107.htm . Mohu toto čerpadlo použít? Bude schopné nasát vodu?
Děkuji.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#2 Příspěvek od Sandal »

A to by nešlo do tý klimy zasáhnout aby ta voda z toho chcala kontinuelně samospádem jako skoro u všech klimatizací?
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
dury2
Příspěvky: 127
Registrován: 22 lis 2009, 01:00

#3 Příspěvek od dury2 »

Neboj, taky mě to napadlo, ale klimatizace je na střeše místo střešního okna a voda by musela téci jedině do karavanu.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#4 Příspěvek od Atlan »

Kamarat daval zubove cerpadlo z ostrekovacou skodovky...az na ten zvuk :D a zivotnosž tiež neviem...

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#5 Příspěvek od Honza_dy »

To vysavačové čerpadlo by mělo být v pohodě, Bude nejspíš problém jen s velikostí.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Jo , v tom vysavači taky musí nasát ze sucha , tedy je tam cca 15cm .

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#7 Příspěvek od ohryzek36 »

Jestli by šlo o velikost, tak by se mělo dát využít i NME1 od Ulky - má průměrný průtok 200ml/průměrný tlak 2,5 baru - teoreticky by mohlo být i vhodnější, potřebovalo by ale srovnání s původním čerpadlem - (E2xx je celá řada), na stránkách CEME se dají najít podrobné katalogové listy jednotlivých typů (včetně čerpadel Ulka - je to nějaká dceřiná společnost), ale určitě by se tam umísťovalo líp, u řady EK a EP je potřeba ještě navíc spojka - na výstupu čerpadla je vnitřní závit :wink:

Uživatelský avatar
dury2
Příspěvky: 127
Registrován: 22 lis 2009, 01:00

#8 Příspěvek od dury2 »

Všem děkuji za reakce.
Čerpadlo z ostřikovačů je nepoužitelné vzhledem k napětí (taky mě jako první napadlo).
Velikost není problém, původní čerpadlo bylo upevněné jenom elektrikářskou páskou a prostoru je tam dost.
Původní čepradlo, které tam je má označení CEME SPO 14FQTE1424105ID 230V 19W. Takové žádné jsem v katalogu Ceme nenašel, ale dle obrázku to je přesně ta typová řada, jak jsem uvedl výše v odkazu. Spojka u čepada Ceme opravdu je, ale hadičky a jejich průměr nebude problém protože na jedné straně je hadička ponořená do nádoby a na druhé straně je vyvedená mimo klimatizaci na střechu.
Tedy otázka pro ty co mají zkušenosti: Jaké čerpadlo např Ulka použít? jedinou podmínkou je aby bylo schopné nasát vodu ze suchá hadice ponořené do nádoby s vodou. Převýšení od dna nádoby po vyústění na konci hadice za čerpadlem je cca 35cm (30cm hadička z nádoby-čerpadlo-5cm hadička do prostoru). Moc všem děkuji. Jinak původní čerpadlo budu moc pořádně prozkoumat až při výměně za nové (karavan je v zahraničí). :D

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#9 Příspěvek od Honza_dy »

Řekl bych, že je to jedno. Ty čerpadla do vysavačů musí nasát průměrně z 20cm. To z odkazu od ohryzka má navíc podobný výkon a je levnější.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#10 Příspěvek od ohryzek36 »

Použít můžeš vlastně jakékoliv - z nabídky od Nymburského vychází všechny na takové použití podobně (čerpadlo nejede na maximum), například EK,EK2,EP5 jsou do press (menší průtok, větší tlak na protlačení kávy - až 18 barů), EP77 a EP8 zase pro vysavače (velký průtok na rozprášení vody - až 1,2l/min, malý tlak), NME1 jsem viděl v pressu na násávání vody do parní trysky (menší tlak i průtok, ale víc není potřeba).

Na přesunování vody z jedné nádoby do druhé také toho není moc potřeba, takže v tomhle případě si klidně můžeš hodit kostkou :D Z 30cm nasají ty čerpadla všechny, víc jsem nikdy nezkoušel (není potřeba a asi nemám ani tak dlouhou hadici), ale podle katalogu by ty čerpadla (bez ucpání výstupu) měly natáhnout vodu až z hloubky 3m, takže tady bych problém neviděl :wink:

P.S: Čerpadla od Ulky mají integrovanou seriovou diodu, což Ceme nemají (u nich je dioda buď mimo čerpadlo, nebo se to přímo ovládá přes tyristor), takže jestli to na první pokus nepojede, zkus přehodit vývody na cívce :D .

Uživatelský avatar
dury2
Příspěvky: 127
Registrován: 22 lis 2009, 01:00

#11 Příspěvek od dury2 »

Všem moc děkuji, jdu něco teda vybrat a objednat. Dám vědět, jak jsem pochodil.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“