Transformátor

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
onlyvikastar
Příspěvky: 71
Registrován: 02 črc 2011, 02:00

Transformátor

#1 Příspěvek od onlyvikastar »

Při mém elektrotechnickém vzdělávání jsem se dopracoval do bodu kdy bych si rád navinul vlastní transformátor. Pravě mám na stole kostru transformátoru jež má míry 3,1 cm a 3,3 cm a to jest první dotaz, když se řídím těmi vzorci jež jsou zde na bastlírně, v čem do nich mám dosazovat, v jakých jednotkách ? Dosadím-li v centimetrech, vyšlo mi Y 4,3998.
Z čehož jsem vypočítal, při 220V na primáru 968 závitu, což je druhý dotaz poněvadž se mi to zdá nějak moc a za třetí sekundár jež by měl mít 6.3V bude navinut pouze 28 závity. Drát mám 1,3mm, bohatě stačící pro ty výkony jež z toho polezou. Tudíž kde mám chybu? Ten počet zavitu na primáru se mi zdá nějak velký oproti sekundáru.
Předem díky všem již mi pomohou.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Především - normalizované jmenovité napětí sítě není 220V, ale 230V.
Podle rozměrů jádra mi jen tak přes palec vychází Y menší, než 4,5, což znamená 4,5 závitu na volt.
Z toho vyplývá pro 230V počet závitů 1035, pro 6,3V pak 28,35 - tento počet ale platí v případě bezeztrátového přenosu, což je chiméra. Musíš počítat s úbytkem napětí při zatížení a s účinností trafa, tak na sekundáru radši 3 závity přidej.
Jádro je dimenzované přibližně na 70-80W, takže sekundární vinutí se hodí dimenzovat na 12A a víc. Zvolím-li proudovou hustotu 3A/mm2, potřebuju sekundár navinout průřezem 4mm2, takže s průměrem 1,3mm nevystačíš - vychází mi průměr přibližně 2,4mm.
Primár stačí vinout drátem o průměru 0,4mm.
To mi vyšlo z obvyklých zjednodušených vztahů pro výpočet transformátoru.
Porovnej to s tím, co ti nabízí program, v němž to zkoušíš.
A nezapomeň - výpočet sám neřeší bezpečnost trafa.
Naposledy upravil(a) Hill dne 29 srp 2011, 20:19, celkem upraveno 1 x.
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.

Uživatelský avatar
onlyvikastar
Příspěvky: 71
Registrován: 02 črc 2011, 02:00

#3 Příspěvek od onlyvikastar »

Tudíž jestli tomu rozumím primár, 1035 zavitů.
Sekundár 31 závitů.
Sehnat tlustší drát na sekundár.
Správně ?

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#4 Příspěvek od Achab »

Samozřejmě lze použít na sekundár drát průměru 1,3 mm (zatížení při 3A/mm2 je asi 4A), jádro ovšem bude zbytečně předimenzované - nižší účinnost, zbytečně větší hmotnost a rozměr. Průměr primárního vinutí pak lze úměrně snížit.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Jde spíše o to , že pokud se chce dostat z jádra vše , tak se obvykle obé vinutí do okénka nevejde . To platí pro dříve robená trafa při sycení do 1,0 a která byla bez odběru za provozu v podstatě studená . Jako školní praxi to v klidu naviň . Ale v dnešní době je vinutí traf jaksi pasé , nyní v Holicích trafa do 80-100VA za 10! Kč , inu ne bezpečnostní .... Adaptérů jsem přinesl zadarmo půl tašky ...

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#6 Příspěvek od FERYACT »

Abys řádně odisoloval primár a sekundár potřebuješ minimálně 2 a raději
tři závity tenké lepenky.Ustřihneš se lepenku o 4-5 mm širší než je rozteč čel.Tuto lepenku po obou delších okrajích mírně nastříháš.Tyto nastříhané okraje zajistí při navinutí že sekundár neprořeže na primár.
Jelikož vineš pár závitů mohl bys vinout dva dráty paralelně.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“